26 Yaşında Borsadan Milyon Dolar Kazanan Burak Sevindikin Efsane Hikayesi

Türkiye'de Borsa alanında parmakla gösterilen isimlerden olan Burak Sevindik'in hayatı ve başarı hikayesini bu yazıda sizlerle paylaştım. Genç yaşında elde ettiği başarılar ile Sevindik'i tanıyalım:

Türk borsacılık tarihinin unutulmaz isimlerinden birisi de Burak Sevindiktir. Tıpkı Sadık Eratik gibi efsane borsacılar arasına adını yazdırmasının ise oldukça geçerli sebepleri vardır. Ezber bozan, hırslı ve mütevazi duruşu ile herkesin sevgisini kazanan Burak Sevindikin hayatı ve başarı hikayesi hakkında bilgileri sizlerle paylaşmak istiyorum.

26 yaşında borsadan milyon dolarlık kazanç elde eden ve 34 yaşına geldiğinde 55 milyon dolarlık servetin sahibi olan Burak Sevindik, röportaj vermeyen birisi. Bu nedenle hakkında bulabildiğim bütün bilgileri sizlerle paylaşacağım. Basketbol kariyerini bir anda borsacılığa çeviren ve başarı üstüne başarı elde eden Sevindikten çok şey öğreneceksiniz.

İşte Burak Sevindikin hayatı ve başarı hikayesi:

Burak Sevindik Kimdir? Hikayesi Nasıl Başladı?

Türkiyede nadir ve unutulmaz borsacılar arasına adını yazdırmış Burak Sevindik, kendi hesabına hisse senedi alıp satan bir traderdır. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunudur ve profesyonel basketbolcudur. 1992 yılında Ümit Milli Takımının formasını giymiştir ve İspanyada gerçekleşen Avrupa Şampiyonasında attığı son saniye 3liği ile takımı finallere çıkarmıştır.

Büyük tutkusu olduğu basketbolu, Borsa için bir kenara bırakmıştır. Bir gün borsa seansa salonunun hareketliliğini görmüş ve böylece hayatına yeni bir yön çizmiştir. Ekranlar, teknik analiz yapanlar, hisse alıp satanlar ve kazanan kaybedenlerle dolu basık bir oda hayatını değiştirmiştir. O akşam yanında iki teknik analiz kitabıyla eve dönmüştür. Ertesi gün ise seans salonuna yeniden gidip, Abana Elektromekanik hisseleri için yaptığı teknik analiz ile etrafındakileri etkilemiştir.

Burak Sevindik durumu şu şekilde açıklıyor: Bu olay benim için dönüm noktası oldu. Hayatım boyunca yapmak istediğim işi bulmuştum.

Burak Sevindik, sabah ve akşam yapılan iki antrenman arasındaki zamanı Borsa seanslarında geçirmeye başlamış. Hal böyle olunca seçim yapması gerekmiş ve fazla düşünmeden borsayı seçmiş. Bu kararı verdiğinde ise Aydın Örs ile Genç Milli Takım Kampındaymış.

Burak Sevindikin İlk Borsa İşlemleri ve Kazançları

Basketbolu bırakma kararını verdikten sonra Sevindik, Eczacıbaşından Yeşilyurta transfer olurken aldığı parayla borsada yatırım yapmaya başlamıştır. Bu para 10 bin dolar civarındadır. İlk olarak Abana hisse almış ve bundan kar etmiştir. Daha sonra Denizli Cam hissesi alıp, yine kar etmiştir. Bu işlemler ardı ardına gelirken, basketbol hayatından çıkıp gitmiştir. Sevindik, bu kararından hiçbir zaman pişman olmadığını dile getiriyor.

Tarihler 1999 yılının sonlarını gösterdiğinde ise Burak Sevindik borsadan ilk milyon dolarını kazanmıştır. O sıralar 26 yaşındadır ve 34 yaşına geldiğinde 55 milyon dolarlık kişisel servetin sahibi olmuştur. Bu paranın tamamını borsada al sat yaparak kazanmıştır.

Burak Sevindikin genç yaşında elde ettiği başarıyı şu benzetme ile daha iyi anlayabilirsiniz. 2008 yılında dünyanın en zengin ismi olan Warren Buffett 25 yaşındayken 140 bin dolarlık bir servetin sahibiydi. 32 yaşına geldiğinde bu servet 1 milyon dolara yükselmişti. Warren Buffettin 62 milyar dolarlık servet ile dünyanın en zengini olduğu sırada Sevindik, 34 yaşındaydı ve 55 milyon doları vardı.

Elbette Burak bu işlemleri yaparken, piyasalar güllük gülistanlık değildi. Piyasaları allak bullak eden olaylar serisinin içinde bu başarıyı elde etti. Mesela 1994 krizi, Burak için bir dönüm noktası oldu. Çünkü kriz nedeniyle hem 20 bin dolara çıkarttığını parasını kaybetti hem de bu işte ilerlemek için profesyonel olarak çalışmak zorunda olduğunu anladı.

Form Menkul Değerlerde araştırma raporları hazırlayarak işe başladı. Kısa bir zaman sonra dealer oldu ve böylece borsanın mutfağını öğrenmiş oldu. Şirketin sahibi Yavuz Tezeller, o günleri şu şekilde anlatıyor:

Burakın teyzesiyle yakın arkadaşız. O çok para verilmemesini istediği için maaşını belli bir düzeyde tutuyorduk. Ancak Buraktaki yükselme hırsını da engelleyemedik. İşini de iyi yaptığı için transfer teklifleri gelmeye başlamıştı. Benim bir genel müdür yardımcımın aracılığıyla transfer oldu, tutamadık.

Türmen Menkul Değerlere transfer olan Burak, araştırma müdürü olarak çalıştı ve 1996 yılında Genel Yatırıma geçiş yaptı. Aynı yıl kendi yatırımlarını da kontrol etmeye başladı. Sonucunda ise gömlekçi oldu. Borsa jargonunda gömlekçi; kendi adına işlem yapan traderlara verilen isimdir. Bu kişiler, mevzuat gereğince bir aracı kurumla anlaşırlar ve onların traderı gibi işlemlerini yaparlar. Farkları ise kendi hesaplarını yönetmeleridir.

Burak Sevindik, 1996 yılında Anadolubankın gömlekçisi olan ikinci isim olarak bir başarı daha elde etti. İlk isim ise Türkiyenin ünlü spekülatörlerinden Ahmet Dedehayır idi. Sevindikin başladığı bu iş oldukça önemliydi. Çünkü işlem hacmi gibi belli kriterlerin tutturulması gerekiyordu. Böylece 23 yaşındaki Burak, Türkiyenin en genç gömlekçisi oldu.

2000 yılına gelindiğinde ise Burak, ilk milyon dolarını kazandı. Bu süreçte birçok kere sıfırdan başladı. Kahve servisi ve takasçılık yaptı. Kupon kesti ve muhasebe defteri tuttu. Çalıştığı işleri hep en iyi şekilde icra etti ve tek bir işle yetinmedi. Ülkenin ve ekonominin ağlanası hali de bunu gerektiriyordu. Burak Sevindik bu dönemde hırsıyla ve zekasıyla farkını ortaya koymayı başarmıştır.

Burak Sevindik, 2001 krizini de tüm şiddetiyle yaşayan isimlerden oldu. Kazanmanın yolu, kaybetmeyi öğrenmekten geçer ilkesini benimseyen Burak, krizin başlangıcında Demirbanka el koyulmasından sonra Alman markı pozisyonu aldığı için büyük bir kayıp yaşamıştır. Kendini toplaması ise birkaç ayı almıştır. Bu dönemde eşi de ilk çocuğuna hamiledir. Bir yanda kriz endişesi diğer yanda baba olma heyecanı yaşayan Burak, dönemi güçlenerek atlatmayı başarmıştır.

Sevindike güçlenmesinin sırrı sorulduğunda ise şu cevabı vermiştir:
Para sporu yapıyorsanız eğer, krizlerden para kaybetmeden, hep üzerine artı bir koyarak çıkmasını bileceksiniz. Bana bu işin sırrını soruyorlar. Ben hep artı bir diyorum. Hiçbir zaman artı 100 veya eksi 100 olmadı.

Burak Sevindik, krizlerden aldığı en önemli dersin, riskleri belirlemek ve az ama öz kazanmak olduğunu söylüyor. Bu stratejiyi hep uyguladığını belirtiyor. Hep büyük kağıtlarla işlem yaptığını anlatan Sevindik, ufak kağıtlarla ilgilenmediğini ve mantığın basit olduğunu ifade ediyor. Mantığı ise şu cümlesi ile anlatıyor:

Büyük kağıtların nereye gideceğini bilirseniz, piyasanın nereye gideceğini bilirsiniz.
Krizleri atlattıktan sonra Sevindik, 2001 2004 yılları arasında müşterisi olduğu Fortis Bankın (eski Dışbank, şimdi TEB) Etiler Şubesinin üst katına yerleşiyor ve 4 yıl boyunca işlerini bu odadan yönetiyor. Kendi tabiriyle işleri bu dönemde büyütüyor ve servetini 5 milyon dolara çıkartıyor. 2004 yılında ise yeni aldığı villasına taşınarak burada kendine bir oda hazırlıyor. Duygularını ise şu cümlelerle ifade ediyor:

Vay be! İşleri sağ salim, kimsenin hakkını yemeden, kimseye zarar vermeden bu noktaya getirebildim. Allaha şükürler olsun!

Genç yaşında elde ettiği serveti, başarıları ve kariyeri ile yalnızca Türkiyede isim yapmıyor. Namı yurt dışına da yayılıyor ve önemli isimleri ağırlamaya başlıyor. Örneğin; Türkiyeyi ziyaret eden Citibank Global Varlık Yönetimi, Avrupa, Ortadoğu ve Afrika CEOsu Samir Aslan kendisinden randevu alıyor ve Sevindik ile görüşüyor.

Burak Sevindikin Alım Satım Stratejisi Neydi?

Gelelim Burak Sevindikin işlemlerinde nasıl bir strateji izlediğine. Yerli Warren Buffett benzetmesi yapılsa bile Buffettin stratejisinin tam tersi yönünde ilerleyerek başarılı olduğu biliniyor. Yani Sevindikin stratejisi, Buffettin stratejisinin tam tersi.

Warren Buffettin izlediği strateji, value trade yani değer yatırımı prensibine dayalıdır. Portföye alınacak hisselerin şirketlerini inceleyip piyasa değerlerine bakarak işe başlanır. Daha sonra olması gereken değeri hesaplanır. Bu kriterlere uygun olan ve ucuz kalmış hisseler satın alınarak 10 yıl gibi uzun vade tutulur.

Burak Sevindikin stratejisi ise flow-trade prensibine dayalıdır. Yani yüksek hacimli hisselerdeki oynaklıklara, piyasa yönüne ve genel ekonomik trendin etkilerine dayalı bir stratejidir. Uzun vadeli yatırımlar olsa bile genel olarak yüksek işlem hacmi hisse senetlerinde doğru zamanda al sat yapmaya dayalıdır.

Sevindikin stratejisinde zamanlama oldukça önemlidir. Bu nedenle piyasanın gidişatının iyi bir şekilde bilinmesi ve uygun anın geldiğinin hissedilmesi gerekiyor. Sevindik kendisini bu noktada şöyle anlatıyor:

Flow-traderım ben. Düşükten alıp yüksekten satarım. Bu işte zamanlama önemli. İnsanlar konuşuyor, Burak piyasayı düzeltiyor, diye. Artık tahtaya bakınca bir şeyleri görüyorsunuz. Miktarlar büyük olduğu için göze batıyorum o kadar. Yabancılar da bizim gibi. Hans, Peter, Mark ne yapıyorsa ben de aynısını yapıyorum. İnsanlar yabancı alır tutar diyor. Yok böyle bir şey!

Sevindikin hisse alım satımında ele aldığı en önemli kriter ise bilanço rakamları. Bu nedenle eski adıyla İMKB 30 endeksinde yer alan şirketlerin bilançolarını ezber bildiği söyleniyor. İşlemleri de sadece İMKB 30 şirketlerinde yapıyor. Hisseleri seçtiğim falan yok diyen Sevindik, zaten 30 hisseleri belli diyor. Bir saatte 18 milyon liralık hacmi başka nerede yapacaksınız? diyerek de söylediklerini kanıtlıyor.

Bilançolara bakan, rakamları iyi okuyan Burak, bir banka hissesinin neden prim yapıp, diğerinin yapamadığını çok iyi bildiğini söylüyor. İnsanların ise borsada büyük oyunlar döndüğü fikrine takılıp kaldıklarını ifade ediyor.

Manipülasyon ve spekülasyon konularına da değinen Burak, insanların bu ikisini ayırmakta güçlük çektiğini söylüyor. Kendisinin ne manipülatör ne de spekülatör olduğunu belirten Burak, ben tek başıma işini doğru düzgün yapmaya çalışan bir insanım diyor. Etrafındaki kişilerin konuşmalarına da alıştığını ve bilgi sahibi olmadan herkesin yorum yaptığını ifade ediyor.

Burak Sevindikin Başarılarının Rakamsal Yansıması

Genç yaşında birçok başarının sahibi olan Burak Sevindik, rakamlarla değerlendirildiğinde de tam bir gurur tablosu oluşturuyor. İşte bu rakamlar;
 • 23 yaşında Türkiyenin en genç banka gömlekçisi oldu.
 • İlk milyon dolarını 26 yaşında kazandı.
 • 30 yaşında borsadan elde ettiği kazancı 5 milyon dolara yükseltti.
 • 2005 2008 döneminde borsada 15 milyar doların üzerinde işlem hacmine ulaşan tek isim oldu.
 • 2007 yılında 5 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleştirdi. Bu miktar, borsanın toplam işlem hacminin % 3üne denk geliyor.
 • 2005 yılında 1 milyon 119 bin 190 lira vergi ödeyerek rekortmenler listesinde 75. oldu.
 • 2006 yılında 1 milyon liranın üzerinde stopaj ödedi. Bu rakamın diğer yıllarda daha da arttığı tahmin ediliyor.
Borsanın sihirbazı olarak anılan Burak Sevindik ile ilgili edindiğimiz bilgiler bunlarla sınırlı. Ama bu kadar bilgi bile ne kadar büyük bir isim olduğunu gösteriyor. Sahip olduğu hırsın, disiplinin ve azmin herkese örnek olması dileğiyle.
Alıntıdır: borsanasiloynanir.co
 
 • Etiketler
  burak sevindik efsane hikayesi
 • Üst Alt