25 Aralikta gerçekleşen önemli olaylar

Merhaba!

1937 - Atatürk'ün, Gaziantep'in kurtuluşunun 16. yıldönümü nedeniyle gece Ankara Halkevi'nde düzenlenen toplantıyı şereflendirmesi ve Gazianteplilere telgrafı: "...Eğer bir gün millet, vatan ve Cumhuriyet'in yüksek menfaatleri gerektirirse, o çevre kahramanlarının geçmişte olduğundan daha yüksek kahramanlıklar göstermeye hazır bulunduklarına da şüphem olmadığı bilinmelidir!"
1936 - Atatürk'ün, Gaziantep'in 15. kurtuluş yıldönümü nedeniyle Gazianteplilere telgrafı: "...Türküm diyen her şehir, her kasaba ve en küçük Türk köyü, Gazianteplileri kahramanlık misali olarak alabilir! En eski çağlardan beri tarihî Türk yurtlarında, Türklüğün yüksek varlığını kahramanlıkla tespit etmiş olanlarla, şahsen beraber olduğumu ifade etmekten duyduğum zevk ve mutluluk yücedir."
1935 - TBMM'de Tunceli Vilayeti'nin İdaresi Hakkında Kanun kabul edildi. "Tunceli Kanunu" olarak bilinen kanuna göre eskiden Elazığ'a bağlı bir ilçe olan Dersim, il yapıldı ve adı Tunceli olarak değiştirildi.
1936 - Şark Demiryolları hükümet tarafından satın alındı.
1922 - Atatürk'ün, "Le Journal" muhabiri Paul Erio'ya Çankaya'da demeci: "...Türkler, kapitülâsyonların devamının kendilerini pek az bir vakitte ölüme sevk edeceğini pek iyi anlamışlardır. Türkiye, esir olarak mahvolmaktansa, son nefesine kadar mücadeleye karar vermiştir!" (Bu demeç, gazetenin 1.1.1923 tarihli sayısında yayımlanmıştır).
TBMM’nin gizli oturumunda Başbakan H. Rauf Orbay’ın Lozan Konferansı hakkındaki açıklamaları ve görüşmeleri yapıldı.
1920 - Yunan Kralı Aleksandr'ın ölümü. Konstantin tahta çıkışı.
1920 (25-26) - Atatürk'ün, -Vekiller Heyeti kararıyla gelişigüzel gönüllü er toplanmasının yasaklanması üzerine- askerî ve mülkî memurlara, belediyelere ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti şubelerine bildirgesi: "Hiçbir kimse hiçbir sebep ve suretle hükümet merkezinin bilgisi olmaksızın kuvvet toplamaya yetkili değildir. Bu bildirgenin bildirilişi tarihinden evvel bu yolda girişimde bulunmuş olanlar varsa derhal kendilerini ve girişim amaçlarını doğrudan doğruya bana haber vereceklerdir." [Kocatürk]
Atatürk'ün, Çerkeş Ethem'in Batı Cephesi Komutanı İsmet (İnönü) Bey'in bilgisi olmaksızın Kuvve-i Seyyare'den bir kısım kuvvetleri Gediz ve Kütahya'da toplaması üzerine, Kütahya'da bulunan milletvekili heyetine durumun aydınlatılmasını isteyen telgrafı.
1906 - Atatürk'e, Suriye bölgesindeki üstün hizmetleri nedeniyle Beşinci Rütbe'den Mecidî Nişanı verilmesi.

336 - İlk Noel kutlaması Roma'da yapıldı.
1522 - Rodos, Osmanlı egemenliğine girdi.
1638 - Osmanlı orduları Bağdat'a girdi.
1925 - Uluslararası takvim ve saat kabul edildi.
1950 - Türkiye'deki ilk özel galerilerden Maya Sanat Galerisi, İstanbul-Beyoğlu'nda açıldı.
1952 - Said-i Nursi'nin yargılanmasına başlandı.
1963 - Kıbrıs'ta Kıbrıs Mücadelesi Ulusal Örgütü EOKA, adanın her yanında Türklere karşı saldırılar düzenledi. Çok sayıda Kıbrıslı Türk öldü. Türk savaş uçakları Kıbrıs üzerinde uçuşlar yaptı.
1989 - Romanya Devlet Başkanı Nikolay Çavuşesku ve eşi Elena Çavuşesku idam edildi. Çavuşeşku çifti olağanüstü bir mahkemede yargılanmışlardı.
1991 - Mihail Gorbaçov, Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği başkanlığı görevinden istifa etti. Ülke ertesi gün resmen dağıldı.

1 - İsa peygamber (Bazı kaynaklara göre M.Ö. 6-4 yılları arasında doğmuştur.)
1642 - Isaac Newton, İngiliz matematikçi ve modern fiziğin kurucusu dogdu
1876 - Muhammed Ali Cinnah, Nobel Barış Ödülü sahibi, Pakistan'ın kurucusu dogdu
1906 - Ernst Ruska, Alman fizikçi (ö. 1988)dogdu
1908 - Yaşar Nabi Nayır, Varlık Yayınları'nın kurucusu, yazar dogdu

1683 - Merzifonlu Kara Mustafa Paşa (idam edildi)Oldu.
1938 - Karel Čapek, Çekoslovak yazar Oldu.
1939 - Turhan Tan, Gazeteci Oldu.
1973 - İsmet İnönü, Türkiye Cumhuriyeti'nin ikinci cumhurbaşkanı Oldu.
1977 - Charlie Chaplin, İngiliz sinemacı (Şarlo)Oldu.
1995 - Dean Martin, ABD'li şarkıcı, sinema oyuncusu (d. 1917)Oldu.
2006 - James Brown, ABD'li şarkıcı (d. 1933)Oldu.
2008 - Eartha Kitt, ABD'li şarkıcı, oyuncu (d.1927)Oldu.z
 
Üst Alt