+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

'Şu Çılgın Türkler'e rakip geldi

'Cepheye Giden Yol' Atatürk'ün yakın arkadaşı Behiç Bey'in günlüklerinden derlendi http://img249.imageshack.us/img249/6052/cepheyegidenyol123ic0.jpg Çanakkale ve Gelibolu savaşlarının gizli kahramanı, Atatürk'ün yakın arkadaşı Behiç Bey'in günlükleri kitaplaştırıldı. Kitapta Atatürk'ün Behiç Bey'e yazdığı mektuplara da yer verildi.. Şu Çılgın Türkler"'e rakip geldi... Çanakkale ve Gelibolu savaşlarında asker, mühimmat ve iaşe sevkıyatını demiryolları sayesinde sağlayan ve savaşın

 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.060
  Rep Gücü
  331

  'Şu Çılgın Türkler'e rakip geldi

  'Cepheye Giden Yol' Atatürk'ün yakın arkadaşı Behiç Bey'in günlüklerinden derlendi  Çanakkale ve Gelibolu savaşlarının gizli kahramanı, Atatürk'ün yakın arkadaşı Behiç Bey'in günlükleri kitaplaştırıldı. Kitapta Atatürk'ün Behiç Bey'e yazdığı mektuplara da yer verildi..

  Şu Çılgın Türkler"'e rakip geldi... Çanakkale ve Gelibolu savaşlarında asker, mühimmat ve iaşe sevkıyatını demiryolları sayesinde sağlayan ve savaşın kazanılmasında önemli rol oynayan Behiç Bey'in, 61 yıl boyunca tuttuğu günlükler kitaplaştı. Behiç Bey'in torunu Emir Kıvırcık'ın kaleminden "Cepheye Giden Yol" adlı kitap GOA Yayınları tarafından bu hafta yayımlandı. Behiç Bey'in günlükleri, 10. Yıl Marşı'nda bir dizenin Mustafa Kemal Atatürk tarafından değiştirildiğini ortaya çıkarttı. Mustafa Kemal, "Yurdun her tepesinde dumanlar tütüyor" mısrasını silerek, savaş sırasında asker, mühimmat ve iaşe sevkıyatını demiryolu sayesinde sağlayan Behiç Bey için "Demirağlarla ördük anayurdu dört baştan" yazmış. Atatürk, bu değişikliğin ardından Behiç Bey'e, "Sizin emeğinizi tam olarak ifade etmiyordu değiştirdim" diyerek kararının gerekçesini anlatmış. Kıvırcık, SABAH'a, "Bu kitap bir ilk, çünkü Kurtuluş Savaşı'nın, Çanakkale harbinin lojistik mucizesi ilk defa kaleme alınıyor" dedi. Kitapta Behiç Bey'in güncelerinin yanı sıra Atatürk'ün Behiç Bey'e yazdığı mektuplar da var. Cepheye Giden Yol, Behiç Bey'in 1897'den 1958'e kadar tuttuğu günlükleri ışığında yazıldı.

  61 YILLIK GÜNCE

  61 yıl boyunca 960 deftere günlüklerini yazan Behiç Bey'in günceleri halen Ankara Üniversitesi Din ve İnkılap Tarihi Müzesi'nde yer alıyor. 'Çılgın Türkler'de anlatılan kahramanlığı güncelerle yansıtan kitabın önsözünü ise 'Çılgın Türkler' kitabının yazarı Turgut Özakman yazdı.

  Kitap askerin ilgisini bekliyor

  EMİR Kıvırcık, "Tarihimizdeki en önemli iki savaşın kazanılmasında payı olan, ikisinin de lojistiğinin başında olan komutan Behiç Bey ile ilgili ilk kez böyle bir kitap çıkıyor. Behiç Bey'in hikâyesinin bütün komutanlarımızın da ilgisini çekeceğinden eminim" diyor.

  Behiç Bey kimdir?

  BEHİÇ Bey, Mustafa Kemal'in 1907 yılında 3 ordudaki görevinden itibaren en yakın arkadaslarından biri. İki komutan birçok manevrada beraber çalıştı. Kimi zaman çadırda beraber konakladı, kimi zaman da geceler boyu süren "Osmanlı nasıl kurtulur" diye uzun uzun tartıştı. Cumhuriyetin ilk Ulaştırma ve Bayındırlık bakanlarından biri. Osmanlı döneminde demiryollarının işletmesi Türklerde değildi. bu tabuyu yıkarak demiryollarını ilk işleten Türk. Çanakkale ve Gelibolu harbinin lojistiğinin başındaki komutan. Yönetimindeki 21 lokomotif ve yaklaşık 200 vagon ile 500-600 kilometrelik bir alanda asker ve iaşe sevkiyatını emrindeki 4 subayla sağlamayı başardı.

  Sabah

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. BlackBerry'den iPhone'a dev rakip
  mopsy Tarafından Cep Telefonu ve Aksesuarları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-08-2010, 10:13 PM
 2. Rakip
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 21-03-2010, 04:58 AM
 3. Çağrı'ya rakip geliyor
  -BaDe- Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 02-11-2009, 04:53 PM
 4. Microsoft'a yerli rakip çıktı
  ErDaLL Tarafından windows (xp,vista) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-02-2008, 11:46 PM
 5. Winampa Rakip Türk Yapımı Player
  Bay X Tarafından Ses Video Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-01-2007, 09:39 PM