2. El Motosiklet alırken bunlara Dikkat edin

Uzmanlar, 750 cc'lik ve küçük motorların Türkiye yolları için uygun olduğunu ifade ederek, "Motosiklet sahibi olmak isteyenler, kesinlikle hakim olamayacakları motorları almamalıdır. Türkiye'de motosikletle ölümün ardında, hemen her zaman bu gerçek yatmaktadır" uyarısında bulunuyor.
Uzmanlar, motosiklet alırken yapılacak ilk işin, motorun sesini dinlemek olması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca eğer otomobilde ses fazlaysa bunun da motora yüklenildiği anl***** geldiği ifade ediliyor.

Çizikler ile boyaya dikkat edin

Fren ve debriyaj kollarında, aynalardaki çiziklerin ve orijinal boyanın üzerindeki oynamanın, motosikletle kaza yapıldığını gösterdiğini vurgulayan uzmanlar, ayrıca uzun yol yapılan motosikletlerde lastiklerin çok aşındığını da bildiriyor.

Zincirin boyunu inceleyin

Uzmanlar, motosikletin zincirinin, yapılan kilometre arttıkça aşındığını ve boyunun uzadığını da belirterek, "Eğer zincir, kullanılan kilometreye oranla daha fazla uzamışsa, bunun altında kötü kullanım yatar. Bu aşınmalardan da zincir değiştirilmediyse ne kadar sık ve çok kullanıldığı ortaya çıkar" diyor. Uzmanlar ayrıca, arka jant göbeğindeki dişlinin lastik takozu fazla aşınmışsa motora yüklenildiği ve fren balatalarının kötü kullanıldığının anlaşıldığını da belirtiyor. (askmen)
 
selam ederim;

belirtilen incelemelerin hepsi profesyonellik gerektiriyor. en azından amatör üzeri biri olmak lazım zinciri aşınmış balataları ve motor sesinin anormal olup olmadığını anlamak için. hatta boyayı bugün öyle güzel yapıyorlarki ustalar bile zorlanıyor anlamak için. bence en güzel güvendiğiniz bir kimseye gösterin binici veya tamirci fark etmez. şaside ve motorunda kalıcı büyük hasar yoksa alınabilir, ufak tefek çizikler yüzünden begendiğiniz araçtan vaz geçmeyin bence.
 
Üst Alt