13 yaşındaki çocukları kullanmaya devam ediyorlar

Dün türbanla derse girmesine izin verilen 13 yaşındaki M.G.'ye bugün izin verilmedi. Bir veli ise türbanla okula girme girişimine tepki gösterdi.

Mersin Sakarya İlköğretim Okulu öğrencisi 13 yaşındaki M.G.'nin okula türban ile girmesine bugün izin verilmedi.

Dün 4 kez okuldan çevrilip babası Hasan G.’nin tepkisi ile okula alınan M.G. hakkında tutanak tutulurken durum İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne bildirildi. Bu sabah okuluna ablası 21 yaşındaki Fehime G. ile birlikte gelen 8'inci sınıf öğrencisi M.G., törene türbanla katıldı. M.G. ve kendisi gibi türbanlı olan ablasının yanına gelen nöbetçi öğretmen, bu şekilde sınıfa giremeyeceğini belirterek okuldan çıkmalarını istedi. Bunun üzerine kardeşi ile birlikte okul dışına çıkan abla Fehime G., şöyle dedi:

“Devlet bize 8 yıl zorunlu eğitim veriyorsa bu kız bu şekilde okula girmek zorunda. Ben ablasıyım ama burada ablası olarak değil, bir destekçisi olarak bulunuyorum. Kardeşime sonuna kadar destek veriyorum. Bu çocuk okuyacak öyle ya da böyle. Bu kıyafetle okula girip okuyacak. Liseyi de üniversiteyi de okuyacak. Buradan sizin aracılığınızla Eğitim-Sen'e de seslenmek istiyorum. Hiç bir propaganda yoktur. Adana'da yapılan, olabilir bir istisnadır. Bizim hiç kimseyle alakamız yoktur. Bizim arkamızda ne bir siyasi kuruluş, ne de parti yoktur. Buradan Eğitim- Sen'e rica ediyoruz lütfen ön yargılı yaklaşmasınlar. Eğer ki bana Başbakanlık'tan Cumhurbaşkanlığı'ndan yazılı imzalı belge getirirlerse, başörtüsü yasağı olduğuna dair ben o zaman tamam diyeceğim.”

M.G. de, başını örtüğü için okuluna alınmadığını belirtirken, “8 yıl zorunlu eğitim olduğu için mecburlar beni okula almaya, kovmaya hiçbir hakları yok. Ben okumak istiyorum” diye konuştu.

Veli tepki gösterdi
Bu arada adını söylemeyen bir kadın veli de, türbanla okula girme ısrarını sürdüren M.G. ve ablasına tepki göstererek, “Dün açıktı da bu gün niye kapandı? Burası resmi bir dairedir, burası bir okul. Olayı neden bu hale getirdiniz?” dedi. Tepki üzerine Fehime G. ile kadın veli arasında kısa süreli tartışma oldu.

Milli Eğitim Müdürlüğü talimat verdi
Hakkında okul yönetimi tarafından tutanak tutulan M.G.’nin, Milli Eğitim Müdürlüğü'nden gelen talimatla okula alınmadığı belirtildi. Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mustafa Çelik, öğrencinin dün türbanla derslere girmediğini öne sürerken konuyla ilgili kendilerinin açıklama yapamayacağını bildirdi.

Baba Hizbullah üyesi mi?
Hizbullah terör örgütü üyesi olduğu iddiasıyla 6 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılan ve 24 Ağustos 2010’da tahliye edilen Hasan G., örgüt üyeliği iddiasını kabul etmedi. İftiraya uğradığını ileri süren Hasan G., “Bana iftira attılar. Bu yüzden cezaevine girip çıktım. Gerçekte benim Hizbullah terör örgütle bir ilgim yok” diyerek kendini savundu. Günlük 50 TL yevmiye karşılığında çalıştığını, yıllık 2 bin TL ev kirası ödediğini belirten Hasan G., 15 yaşındaki oğlu Hüseyin G.’nin Açık Lise'de okuduğunu ve ayrıca inşaat boyacısında günlük 30 TL karşılığında çalıştığını anlattı.
(soL - Haber Merkezi)
02-12-2010

(videosonu ekleymedim bu konuşmanın :( baba diyordu ki ;Ben Laik ve Demokrat değilim)
 

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Hiç bir propaganda yoktur. Adana'da yapılan, olabilir bir istisnadır. Bizim hiç kimseyle alakamız yoktur. Bizim arkamızda ne bir siyasi kuruluş, ne de parti yoktur.

Madem yok bu seçim arifesinde ne bu yaptığınız diye sormalı
sormalı ama neyseee
 
Üst Alt