12 yaşındaki küçük İngiliz kıza ötenazi!

İngiltere'de bir anne, kör olan engelli kızının çektiği acılara dayanamayarak açtığı ötenazi davasını kazanmış ve12 yaşındaki kızın hayatına son verilmiş.

Nancy'nin 24 saat hastanede yaşadığını belirten 36 yaşındaki anne, "Doktorlar doğar doğmaz menenjit geçiren Nancy için "4 yaşına kadar yaşar" dediler. 12 sene hastanelerde kalarak Nancy'i bugüne kadar yaşattık. Morfin ve diğer güçlü Ağrı kesicilere bağışıklık kazandığı için acıları dinmiyordu. Beyninde sürekli sıvı birikiyordu. Mahkemenin 'kabul' kararından 14 gün sonra kızımın hayatına son verildi. Artık huzura kavuştu fakat ben kendimi hiçbir zaman affetmeyeceğim" diye konuşmuş.

Dünyanın dört bir yanında ötenazi kolayca uygulanıyor ve yapılan bu haberlerle insanlar ötenazinin normal bir olay olduğu, uygulanması gereken bir olay olduğu aşılanmaya çalışılıyor.

Halbuki ötenazi; meşrulaştırılmaya çalışılan bayağı bir cinayettir, intihardır! Hiç bir doktorun, hiç bir aile bireyinin bir insanı ölüme terk etme gibi bir yetkisi yoktur.

İnanan insanın karar verme mekanizması Kuran'dır. Kuran'da Allah bir insanı haksız yere öldürmeyi haram kılar. Şartlar ve imkanlar ne olursa olsun ötenazi haramdır. Hastalığı da şifayı da zorlukları da kolaylıkları da Allah yaratır. Allah'ın izin vermediği bir konu da aksi karar alındığında hiç bir vicdan huzur bulmaz. Dünya bir imtihan yeridir. Bir anne ve baba hasta olan evlatlarına hayatının sonuna kadar bakmakla yükümlüdür. Yine bir insan yaşlı olan ve hasta olan anne ve babasına da bakmakla yükümlüdür. Hiçkimse yaşlı ve hasta olan bir yakınının fişinin çekilmesine müsade edemez. Çünkü ömrü veren de alan daAllah’tır. Allah o insanı iyileştirebilir. Yıllarca komada kalıp daha sonra iyileşen çok fazla insan var. Bu yüzden insanları öldürme kararı asla başka bir insanın olamaz. Veren canı ancak Allah alabilir. Ötenazi kararını verenler çok büyük bir günah yükünü yüklenirler. Allah Kuran’da tek bir kişiyi öldürenin tüm dünyayı öldürmüş hükmünde olacağını şöyle bildirir:

Bu nedenle, İsrailoğullarına şunu yazdık: Kim bir nefsi, bir başka nefse ya da yeryüzündeki bir fesada karşılık olmaksızın (haksız yere) öldürürse, sanki bütün insanları öldürmüş gibi olur. Kim de onu (öldürülmesine engel olarak) diriltirse, bütün insanları diriltmiş gibi olur.... (Maide Suresi, 32)
 
Üst Alt