12 Şubat Ehliyet sınav sonuçları

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından düzenlenen 12 Şubat ehliyet sınavı sonuçları 25 Şubat-1 Mart tarihleri arasında açıklanıcaktır.

Sürücü adayları ehliyet belgesi alabilmek için 12 Şubat Ehliyet Sınavı'ndan her ayrı soru kategorisinden 70 ve üzeri almaları ve direksiyon sınavında da uygulamadan 70 ve üzeri alarak başarılı olmalıdırlar. Daha sonra alacakları sertifikaları ile 1 yıl içerisinde başvurup sürücü belgelerini alabilirler.

Direksiyon sınavına nerede gireceğim?
MTSK 12 Şubat ehliyet sınavından başarılı olan adaylar direksiyon sınavı yerleri, test sürüşleri ile ilgili detayları kurslarına başvurarak öğrenebilirler. Ehliyet sınavları sonrasında sertifikalarını alabilmeleri içinse ehliyet kursu ücretlerinin tamamını ödemiş olmaları gerekmektedir.

Direksiyon sınavında nelere dikkat etmek gerekir?
Ehliyet sınavının ikinci aşaması olan uygulamalı sınav 'Direksiyon sınavı'dır. Direksiyon sınavında aday arka koltuktaki iki yetkili yan koltukta bir kurs yetkilisi ile sürüşe çıkar. Ehliyet sınavından başarılı olmak için direksiyon sınavını başarılı ile tamamlamış olmak şarttır. Direksiyon sınavı trafiğe açık alanda yapılır ve parkurunuza göre size yokuşta durup kalkma yaptırtabilirler. Trafik kurallarına çok dikkat edilmeli, araca ilk binişte ehliyet kemeri, ayna ayarları, koltuk ayarı yapılmalı ve mutlaka sinyal vererek yola çıkılmalıdır. Aracı vites boştayken çalıştırmayıda unutmayınız.

2011 yılındaki diğer Ehliyet sınavları;
Ehliyet sınavları bir yıl içerisinde MEB Eğitek tarafından 6 kez yapılmaktadır. Bu yıl içerisinde yapılacak diğer sınav tarihleri, 16 Nisan, 2 Temmuz, 20 Ağustos, 22 Ekim ve 10 Aralık.

Direksiyon sınavı ne zaman?
Direksiyon sınavı Ehliyet sınav sonuçları açıklamasından 1 hafta sonra yapılmaktadır. Direksiyon sınavı sonunda adaylar uygulamalı sınavı geçmeleri halinde sertifika almaya hak kazanacaklar ve sertifikayı aldıktan sonra 1 yıl içerisinde de Sürücü Belgesi alma hakları bulunuyor.

http://www.supermeydan.net/forum/forum655/thread76326.html
 
Üst Alt