12 ARALIK 2012 ya da 12-12-12

Tüm dünya, Maya takvimine göre yeryüzünün 21 Aralık'ta yok olacağı ile ilgili iddialar nedeniyle diken üstündeyken devasa bir asteroit, bugün Dünya'nın yakınından geçecek.

"National Geographic" ve "Space" internet sitelerine göre, "4179 Toutatis" adı verilen asteroid, 12 Aralık günü Dünya'nın 7 milyon kilometre yakınından geçip yoluna devam edecek.

Kıyamet iddialarının aksine yaklaşık 5 kilometre uzunluğunda ve 2,4 kilometre genişliğindeki asteroidin geçişinin Dünya'da herhangi bir etkiye yol açması beklenmiyor. Asteroid, Dünya'ya en yakın olduğu anda Ay'dan 18 kat daha uzakta olacak.

Asteroidin geçişi, bazı internet sitelerinde canlı olarak yayımlanacak ve teleskoplarla da izlenebilecek.

İlk kez 1934 yılında görüntülenen 4179 Toutatis asteroidi, resmen 1989 yılında Christian Pollas tarafından tanımlanmıştı. Pollas, asteroite bir Kelt tanrısının adını vermişti.

Yerfıstığına ya da yamuk bir patatese benzetilen Asteroid, her dört yılda bir Güneş'in çevresindeki dönüşünü tamamlıyor ve Dünya'nın yakınından geçiyor. ABD'nin Massachusetts Eyaletindeki Uzay Araştırmaları Merkezi, Toutatis'i potansiyel olarak tehlikeli gök cisimleri kategorisine dahil ediyor, bu da asteroit gelecekte gezegenimiz için tehdit oluşturacak demektir. Ancak bu tehdidin en az 600 yıl sonra söz konusu olabileceği sanılıyor.

Bilim adamları, 1 kilometre uzunluğundaki herhangi bir gökcisminin Dünya'ya çarpmasının iklimlerin değişmesi gibi küresel sonuçlara yol açabileceği uyarısında bulunuyor. 5 kilometre uzunluğundaki Toutatis'in Dünya'ya çarpması durumunda büyük bir felakete yol açacağı düşünülüyor.

CNNTÜRK21 Aralık’a 9 gün kala gizli planlar adım adım uygulanıyor.

Bu haberin yayılması 12 Aralık. Yani gün, ay ve yıl 12.
12 sayısı, 3 ölümsüz Tanrı için özel bir sayıdır.

12 sayısının kullanıldığı yerler:
12 Yunan Tanrısı
12 İsrail kabilesi
12 Havari (Hz.İsa’nın)
12. gezegen Marduk
 
Son düzenleme:
Üst Alt