11 yaşındaki çocuğun ortaya çıkardığı dram

Adı Ayşe veya Aslı. Türkiye'de birçok çocuk, ailelerinin sorumsuzluğu yüzünden ağır yük taşımak zorunda kalıyor. 11 yaşındaki A.A. da onlardan biri.
Omuzlarında kendisinden küçük üç kardeşinin de sorumluluğu var. Dün Diyarbakır'da biri 5 aylık 3 kardeşine bakmak zorunda kalan küçük kız, polise sığındı. Henüz adı dahi konulmamış minik kardeşini büyütmekte zorlanan A.A.'nın başvurusu, büyük bir aile dramını ortaya çıkardı. İsimsiz bebek ve diğer çocuklar Sosyal Hizmet İl Müdürlüğü tarafından koruma altına alındı. Savcılık, evlatlarına bakmayan anne Ş.A. ile baba M.A. hakkında, 'aile bireylerine kötü muamelede bulundukları' gerekçesiyle işlem başlattı.

A.A., ailesi tarafından okuldan alınmış. Biri bebek 3 kardeşine bakmak zorunda bırakılmış. Bağlar'da kucağında kardeşiyle polis merkezine gelen A.A., ailesi çalıştığı için kardeşlerine bakmak zorunda bırakıldığını belirtiyor. İçinde bulunduğu durumu, "Annem ve babam bana, 'artık okula gitme, bu bebeğe bak' dedi. Geceleri dahi bebeğe ben bakıyordum. Ben de kardeşlerimi alıp karakola geldim." sözleriyle anlatıyor.

Çocukların yaşadığı dramı anne ve babası da doğruladı. Duruma el koyan Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oktay Taş, "Uzman ve psikologlarımızın yardımıyla öncelikli olarak ailenin dağılmasını önleyici çalışmalar yapacağız. Bunlara rağmen çocukların istismarını önleyemiyorsak çocuklara 18 yaşına kadar biz bakacağız." dedi.

Artık bu ağır yükün altından kalkamadığını vurgulayan 11 yaşındaki A.A., anne ve babasının evde sürekli tartıştığını, bebeğe de bakmadıklarını söyledi. Kardeşine bakması için ilkokul 4. sınıfta okuldan alındığını anlatan küçük çocuk, yaşadığı dramı şöyle özetledi: "Annem birkaç gün annesinin evinde kaldı. Sadece süt parası getirip bırakıyordu. Geceleri dahi bebeğe ben bakıyordum. Bebek 5 aylık olduğu için ben bakımda yetersiz kalıyorum. Anneme durumu anlattım. O, bebeğe bakmayı kabul etmedi. Ben de kardeşimi alıp karakola geldim. Onu yuvaya yerleştirmek istiyorum."

Karakola çağrılan ve günübirlik işlerde çalıştıklarını belirten anne Ş.A. ile baba M.A. da ifadelerinde, kızlarının anlattıklarını doğruladı. Anne-baba, "Biz ayrılmayı düşünüyoruz. Bu nedenle çocukların yuvaya yerleştirilmesi en doğru karar olur." diye konuştu.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, anne Ş.A. ile baba M.A. hakkında, 'aile bireylerine kötü muamelede bulundukları' gerekçesiyle işlem başlattı. Savcılık, 4 çocuğun da yuvaya yerleştirilmesine karar verdi.

Diyarbakır Sosyal Hizmetler İl Müdürü Oktay Taş da söz konusu 4 çocuğu bir aylık acil koruma altına aldıklarını belirtti. Çocukların anne ve babasının boşanma noktasına geldiğini ifade eden Taş, şöyle konuştu: "Eğer boşanmaktan vazgeçirirsek çocukları bir aydan sonra onlara vereceğiz. Şayet aile ekonomik sıkıntı nedeniyle çocuklarına bakamıyorsa onları ekonomik noktada destekleriz. Çünkü bizim asıl hedefimiz, çocukları aile ortamında büyütmek."

Diyarbakır, Zaman
ZAMAN GAZETESİ [İnternetin İlk Türk Gazetesi]  - 11 yaşındaki çocuğun ortaya çıkardığı dram
 

Eftelya

Ziyaretci
Dört çocuk,beş çocuk,altı yedi sekız dokuz ve on
Yeter artık bilinçlenmeli bu halk
Yeter
Bu ülke doğurup doğurup sokağa atılan zavallı çocuklarla dolu..
Ellerınde olsa hangısı ister bu şartlarda dünyaya gelmek..
Yapmayın kardeşim bakamıyorsanız marıfetmış gıbı
 
Özür Dilerim Çocuklar

çocuk da güler politikacı da
çocuk samimidir

çocuk da akıllıdır politikacı da
çocuk üretir

çocuk da yanılır politikacı da
çocuk öğrenir

çocuk da yalan söyler politikacı da
çocuk cezalandırılır

çocuk da hata yapar politikacı da
çocuk düzeltir

çocuk da büyür politikacı da
çocuk gelişir

çocuk da hastalanır politikacı da
çocuk iyileşir

çocuk da rüya görür politikacı da
çocuk uyanır

çocuk da konuşur politikacı da
çocuk anlaşılır

çocuk da dinler politikacı da
çocuk cevap verir

çocuk da yaltaklanır politikacı da
çocuk sevimlidir

çocuk da tepemize çıkar politikacı da
çocuk iner

çocuk da insandır politikacı da
şey

özür dilerim çocuklar

(mart 92)

Fuat Eriçok
 
oh zevkine yap çocuğu bakmıycaksanız niye yapıyosunuz çocuk çileyi çeker nolcak:Enfado: sinir oluyorum bunlara..
 
Geçenlerde bir aile çıktı tv ye,400 ytl eve para giriyor,8 çocuk vardı sanırım evde,2 de anne ile baba evde nüfus 10 kişi.Düşünsenize bu ailenin halini???Böyle bir çok aile çocuk yapıyor,sonra da bakamicam diyip ya çocuk yetistirme yurduna birakiyor ya da birilerine gönderiyor.Ailenin isteği yada sorumsuzluğundan kaynaklanan bir sorundur tabiki bunda en büyük etken maddiyattır.Bu gerçekten çözülmesi zor... ekonomik sartlar, egitim durumu, is potansiyeli herseyi kapsiyor.
Bazı zihniyetlerin artık değişmesi gerekir....
Bakabileceğiniz kadar çocuk yapın,doğurmak değil marifet olan:(:(:(
 
Üst Alt