11 Eylül 2016 ve sonraki günler neler oldu ?

Evet kan gövdeyi götürmedi. Ama -dikkatli bakıldığında anlaşılabilen- küçük çapta bir takım olaylar oldu.

9 Eylül 2016 meydana gelen olaylar:
1) Kuzey Korenin 5. nükleer deneme testi ve 5,3 şiddetinde deprem

2) ABD Temsilciler Meclisi, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin ailelerinin Suudi Arabistan'a dava açmasına imkân tanıyan yasa tasarını onayladı. Tasarı, 11 Eylül saldırılarında ölen kişilerin ailelerinin saldırılarda Suudi yöneticilerin rolü olabileceği gerekçesiyle ABD mahkemelerinde dava açabilmesine imkân tanıyor.

10 Eylül 2016:
John Hickley JR. serbest bırakıldı.
ABD Başkanı Reagana 30-3-1981de suikast teşebbüsünde bulunmuştu. Olayda 4 kişi yaralanmıştı. Biri 2014de 33 yıl sonra öldü.

11 Eylül 2016 Olayları:
1) Alarko Holding'in kurucusu işadamı Yahudi asıllı İshak Alaton, 89 yaşında hayatını kaybetti. 9 Eylül günü hastaneden taburcu edilmişti.

2) İçişleri Bakanlığı, PKK-KCK ve FETÖ'ye yardım ve destek vermekten haklarında yürütülen soruşturmalar kapsamında görevden alınan 28 belediye başkanının yerine Kanun Hükmünde Kararname gereği 28 kişiyi görevlendirdi. 2'si il, 24'ü ilçe, 2'si de belde belediyelerine atanan kayyumlar, 11 Eylülde sabah 09:00 itibariyle görevlerine başladı.

Atama yapılan belediyelerin başkanlarından 24'ünün PKK / KCK, 4'ünün de FETÖ soruşturmaları kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldıkları kaydedildi. Kayyum atanan belediyelerin 3'ü AKPli, 1'i MHP'li.

11 Eylül - 28 belediye
3 AKP + 1 MHP

3) Fransa Başbakanı Manuel Valls, ülkede her gün terör saldırısı engellendiğini ifade etti. Valls, Europe 1 radyosuyla iTele televizyonunun ortak yayına konuk oldu. Fransa'da terör saldırısı riskinin en yüksek seviyeye çıktığını belirten Valls, bu riskin ciddiyetini özellikle son günlerde daha net gördüklerini söyledi.

4) Kuzey Kore'de etkili olan Lionrock tayfununun yol açtığı sel felaketinde 133 kişinin hayatını kaybetmesinin ardından seferberlik ilan edildi.

Birleşmiş Milletler İnsani İşler Koordinasyon Ofisi'nin (UN OCHA) raporuna göre, ülkede
29 Ağustos'tan beri etkili olan Lionrock tayfunu 35.500 ev, okul, ve kamu binasının ağır hasar görmesine neden oldu. Çin ve Kuzey Kore arasındaki Tumen Nehri'nin taşmasıyla oluşan selde, çok sayıda tarım arazisini su basarken, 133 kişi öldü, 395 kişi kayboldu.

13 Eylül 2016 Olayları:
1) Reuters'ın haberine göre, Suriye ordusu, İsrail'e ait bir savaş uçağı ve insansız hava aracını düşürdüğünü öne sürdü. Olayın Golan Tepeleri'ndeki Kuneytra kentinde rejim güçlerine ait bir mevzinin İsrail savaş uçağı tarafından vurulmasının ardından yaşandığı belirtildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, mevzinin yerel saatle 01:00'de vurulduğunu duyurdu. Ajans, bunun üzerine Suriye ordusunun, söz konusu İsrail uçağı ile bir İHA'yı düşürdüğünü bildirdi.

Ancak İsrail ordusu, hiçbir hava aracının düşürülmediğini duyurdu. İsrail ordusu, hava saldırısı sırasında 2 füze atıldığını ancak bunların hedeflerini bulmadığını belirterek, Esad rejimini yalanladı.

2) İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres hastaneye kaldırıldı. 93 yaşındaki Peres'in felç geçirmesi nedeniyle hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Tel Aviv'deki Tel Hoshemer hastanesine kaldırılan Peres'in durumunun ciddi olduğu belirtildi. Doktorlar tedavi kapsamında Peres'in ilaçlarla uyutulmasına karar verdi.

Mimarlık mezunu olan Peres, siyasi kariyerini 2014 yılında 7 yıllık cumhurbaşkanlığı süresini tamamladıktan sonra noktalamıştı.

2 gün arayla, 2 ünlü Yahudinin ölmesi ve felç olması tesadüf mü?
İşadamı İshak Alaton & İsrail eski Cumhurbaşkanı Şimon Peres
İshak Alaton, 9 Eylülde hastaneden taburcu oluyor, 11 Eylülde ölüyor.

3) ABD'nin, Kuzey Kore'nin son dönemdeki nükleer adımlarına karşı Güney Kore'ye destek amaçlı iki uzun menzilli stratejik bombardıman uçağını bu ülkenin semalarında uçurduğu bildirildi.

ABD Savunma Bakanlığının yazılı açıklamasında, ABD ile Güney Kore arasındaki güvenlik taahhütleri gereği B-1B Lancer tipi nükleer silah taşıma kapasitesine de sahip uzun menzilli 2 stratejik bombardıman uçağının Güney Kore hava sahasına gönderildiği ifade edildi. Güney Kore'nin güvenliğine verdiği taahhüdü herkese hatırlatmak için ABD'nin bu tür askeri eylemleri tekrarlayacağı aktarılan açıklamada, Kuzey Kore tehdidine karşı gereken tedbirlerin alındığı vurgulandı.

A.B.D., Kuzey Kore, Türkiye, Suriye ve İsrail.
9-11 ve 13 Eylül günleri hareketliydi.

Şimdi sırada 28 Eylül 2016.
 
Üst Alt