11-12 ve 13 Eylül 2013’de Meydana Gelen Olaylar

11 Eylül 2013:
1- Türkiye:
Sene başından beri durmak bilmeyen ünlü ölümlerine bir kişi daha eklendi. Münir Eren Gülseren çeşitli televizyon dizilerinde oynamıştı. 18 yaşındaydı. Sokakta yürüyen ağabeyine balkondan bakarken dengesini kaybederek düştü. Bir hafta yoğun bakımda kalan Münir Eren Gülseren akşam saatlerinde vefat etti.

2- Kuzey Kore-Güney Kore:
Yıllardır birbirlerine düşman olan Kuzey Kore ve Güney Kore ortak sanayi bölgesi Kaesong’un yeniden açılması için anlaşmaya vardılar. Birbirleriyle görüşemeyen aileler yeniden bir araya gelecek ve Güney Koreli işadamlarının bölgeye girmesi için kolaylıklar sağlanacak. Telefon ve faks hatları geçen hafta devreye sokuldu.

3- Mısır & Libya:
11 Eylül 2012 saldırılarının 1. yıldönümünde Mısır ve Libya’da bombalar patladı.
A) Mısır'da Sina Yarımadası'ndaki istihbarat servisi binasına düzenlenen bombalı saldırı sonucu 4 kişinin öldüğü belirtildi. Mısır-Gazze Şeridi sınırındaki Refah'ta bulunan binaya düzenlenen saldırıda 10'dan fazla kişi de yaralandı.

Bombalı saldırı, Sina Yarımadası'nda en az 9 İslamcı militanın ölümüyle sonuçlanan büyük askeri operasyonun ardından düzenlendi. Mısır'da ordunun geçen Temmuz'da İslamcı Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi devirmesinden sonra, bölgedeki İslamcı militanların saldırılarında büyük bir artış oldu.

Görgü tanıkları Refah'taki İmam Ali bölgesinde bulunan binadaki şiddetli patlamanın, bölgedeki diğer binaların camlarının da kırılmasına yol açtığını belirtti. Kısa bir süre sonra yakındaki bir askeri kontrol noktasında ikinci bir patlamanın daha meydana geldiği bildirildi. Bu patlamada ölen ya da yaralanan olup olmadığı bilinmiyor.

B) Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde ABD diplomatik temsilciliklerine düzenlenen ve Büyükelçi Chris Stevens’ın ve 3 görevlinin hayatını kaybettiği saldırıların birinci yıldönümünde olayların patlak verdiği Libya'nın Bingazi şehrinde bir patlama oldu.

Patlamada Dışişleri Bakanlığı'na ait bir bina ağır hasar gördü. Olay yerinde bulunan bir AFP fotoğrafçısı, Dışişleri Bakanlığı'na ait binanın büyük bir kısmının yıkıldığını, civarda bulunan Merkez Bankası binasının da ağır hasarlı olduğunu bildirdi. Patlamanın nedeni henüz tespit edilemedi ancak AFP'ye konuşan görgü tanıkları bomba yüklü bir araçla saldırı düzenlendiğini iddia etti. Patlama sonucu ölen ya da yaralananlar olabileceği de belirtildi.

11 Eylül 2012’de, Libya ve Mısır’da ABD Büyükelçilikleri saldırıya uğramıştı. 1. Yıldönümü 11-9-2013’te Mısır’da istihbarat servisi, Bingazi-Libya’da ise Dışişleri Bakanlığının binasında patlama meydana geldi. Tesadüf olması mümkün değil.


12 Eylül 2013:
3. darbe 12 Eylül askeri darbesinin 33. yıldönümü
1- 12 Eylül darbesinin 33.yıldönümünde 2 heykel açıldı.
Birincisi Diyarbakır’da. Sur ilçesinde ‘Ortak Vicdan Anıtı’ isminde bir anıt açıldı. 6 dilde yazılmış yazı var: “Acıları ortaklaştırdık ki bir daha yaşanmasın.”

İkincisi ise Kadıköy’de. ‘İşkence Mağdurlarına Saygı Anıtı’ açıldı. Anıt 2 erkek ve 1 kadın. Gözleri bağlı. Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk konuşma yaptı.

Darbenin 30. yıldönümü ya da 25. yıldönümünde değil de, 33. yıldönümünde açılıyor. Hiçkimse hâlâ olanların farkında değil. Gizli güçlere bilerek ya da bilmeyerek hizmet ediyorlar ve özgürlükten, saygıdan bahsediyorlar.

2- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kısıklı'daki evinin yakınında bulunan bir iş yerinin camına mermi isabet ettiği iddia edildi. Yaşanan olay nedeniyle söz konusu adreste polis alarma geçti. Hareketli dakikaların yaşanmasına sebep olan olayın ardından Başbakan Erdoğan, bir programa katılmak üzere evinden ayrıldı.

Alınan bilgiye göre, Kısıklı Caddesi üzerinde bulunan Abdullahağa Camii yakınındaki parkta önce 2 el silah sesi duyuldu. Silah sesleri üzerine bölgeye giden polis ekipleri, yaptıkları ilk incelemelerde kayda değer bir şey bulamadı. Ancak, Başbakan Erdoğan'ın evinin yakınındaki bir iş yerinden omzunu tutarak çıkan Ergül Gökırmak'ın bağırması polisi yeniden harekete geçirdi. Yapılan geniş çaplı incelemelerde cadde üzerindeki bir iş yerinin camına kurşun isabet ettiği anlaşıldı. Ergül Gökırmak'ın da kırılan cam parçasından yaralandığı görüldü.

Başbakan Erdoğan'ın evinin çevresindeki güvenlik önlemleri arttırıldı. Olay yeri inceleme ekipleri kurşun isabet eden iş yerinde boş kovan araması yaptı.


13 Eylül 2013:
1- Afganistan:
Afganistan’ın Herat şehrinde, sabaha karşı ABD Konsolosluğu’nun önünde bomba yüklü araç patladı. 3 kişi öldü, 15’den fazla kişi de yaralandı. Aynı anda silahlı Taliban üyeleri de ABD Konsolosluğuna kısa süreli girdiler. Olaylar sırasında konsolosluk çalışanı 2 kişi öldü.

2- Türkiye:
A) Türkiye'nin en yüksek binası olan İstanbul Sapphire'de saat 12:20 sularında yangın çıktı. Havalandırma boşluğundan çıkan dumanlar nedeniyle olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. Çalışanlar ve alışveriş merkezine gelenler yangın nedeniyle tahliye edildi.

B) PKK, 4 inşaat işçisini kaçırdı.
Siirt’in Pervari'ye bağlı Belenoluk Köyü'ndeki karakol inşaatına 12 Eylül’de saat 21:00 sıralarında giden bir grup PKK'lı, inşaatta çalışan işçileri silah tehdidiyle etkisiz hale getirdi. PKK'lılar daha sonra yanlarında getirdikleri patlayıcıları karakol inşaatının çeşitli yerlerine yerleştirerek, infilak ettirdi.

PKK'lılar daha sonra inşaatta çalışan 4 işçiyi yanlarına alarak kaçırdı. Dağlık ve ormanlık araziye kaçtıkları belirtilen PKK'lıların yakalanması için güvenlik güçleri bölgede operasyon başlattı. PKK'nın, Siirt Pervari'de kaçırdığı 4 işçi 13 Eylül sabah saatlerinde serbest bırakıldı.

C) Jandarma istihbarat birimleri, Şırnak bölgesindeki güvenlik güçlerini, bomba yüklü olduğu belirtilen Siirt plakalı bir araç konusunda uyardı. Uyarıda, aracın görüldüğünde hemen müdahale edilmemesi ve ilgili birimlere haber verilmesi istenirken, aracın içerisinde bulunan bir kişinin de canlı bomba olduğu belirtildi. Güvenlik güçlerinin çok dikkatli olması istenen istihbarat notunda, aracın içerisinde bulunan bir kişinin de canlı bomba olduğu kaydedildi.

D) Ankara Sanayi Odası kurucularından, eski Meclis ve Yönetim Kurulu Başkanlarından Mümin Erkunt sabaha karşı vefat etti. 90 yaşındaydı.

Ankara Sanayi Odası'nın 1963 yılında kurucu meclis üyesi ve ilk yönetim kurulu üyelerinden Mümin Erkunt, 1982-1985 yılları arasında Meclis Başkanlığı, 1985-1989 yılları arasında da 4 yıl süreyle yönetim kurulu başkanlığı görevini yürüttü. Ankara sanayisinin gelişmesinde önemli katkıları olan Mümin Erkunt, Erkunt döküm Sanayi Aş. ve Erkunt Traktör'ün kurucusuydu.
 

Benzer konular ↴

Benzer konular ↴

Üst Alt