+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Internet Üzerinden Telefon gorusmesi

İster yan sokakta, ister dünyanın diğer ucunda olsunlar, fark etmez. Artık arkadaşlarınızla telefon konuşmalarınızı bedavaya yapabileceksiniz! Artık siz de “Internet telefonu” teknolojisinin avantajlarını PC’nizde kullanabilecek sınırsız ve ücretsiz sesli görüşme yapabileceksiniz! Internet üzerinden telefon görüşmesini çok kolay bir hale getiren Skype programı ile siz de tanışın. http://www.skype.com/i/logos/skype.png Reklamsız ve Bedava! Skype’nin önemli bir artısı, bu tip bedava

 1. #1
  Kıdemli Üye EMRE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Sinop
  Mesaj
  610
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  43

  Internet Üzerinden Telefon gorusmesi

  İster yan sokakta, ister dünyanın diğer ucunda olsunlar, fark etmez. Artık arkadaşlarınızla telefon konuşmalarınızı bedavaya yapabileceksiniz! Artık siz de “Internet telefonu” teknolojisinin avantajlarını PC’nizde kullanabilecek sınırsız ve ücretsiz sesli görüşme yapabileceksiniz! Internet üzerinden telefon görüşmesini çok kolay bir hale getiren Skype programı ile siz de tanışın.  Reklamsız ve Bedava!

  Skype’nin önemli bir artısı, bu tip bedava hizmet sunan programların çoğunun aksine, sizi reklamlarla bunaltmayacak oluşu. Skype, KaZaA’yı geliştiren ekibin son ürünü. KaZaA gibi, Skype de iletişiminde P2P (peer-to-peer) teknolojisini kullanıyor. Elde edilen bantgenişliği avantajı, dosya paylaşımı için değil arkadaşlarınızla konuşup sohbet etmeniz için kullanılıyor.

  “Internet telefonu” yıllardan beri gündemde olan bir kavram ve henüz kendisine geniş bir kullanım alanı bulabilmiş değil. Internet telefonunu şirketler farklı şehirlerde hatta farklı ülkelerdeki ofislerini birbirleriyle ucuza görüştürmek için kullanıyor ve avantajlarınıyaşıyor.

  Skype’nin geliştiricileri çok ileri bir teknolojiyi çok basit bir arayüzle sunmakla övünüyorlar ve programı kullandığınızda onlara sonuna kadar hak vereceksiniz. Henüz deneme sürümü aşamasında olan bu programa hemen her hafta yeni özellikler ekleniyor. Siz de Skype’yi çok kısa bir sürede kurup kullanabilir, arkadaşlarınızla konuşmaya hemen başlayabilirsiniz.

  Skype’nin avantajı, üstün kaliteli ses sunması. Yeterince hızlı bir bağlantınız varsa kesintisiz olarak konuşabiliyorsunuz. Skype’nin firewall engeline takılma gibi bir problemi yok. Program kurulumunda herhangi bir port ayarı yapmaya da gerek yok. Skype’de güvenlik ve gizliliğe büyük önem verilmiş. Uçtan uca şifreleme yöntemi ile konuşmalar güvenli hale gelmiş durumda.

  Skype her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılıyor. İlk bağlandığımızda 330 bin civarında online kullanıcı olduğunu görmek şaşırtıcıydı. Skype’nin www.skype.com adresinde yer alan bilgiye göre, şu ana kadar 10 milyondan fazla download edilmiş durumda. Bunun daha da artmasını bekleyebiliriz. Skype halen Beta sürümde olan ve sürekli geliştirilmekte olan bir program. Skype kurucularının beyanlarına bakılırsa beta geliştirme süresi bittiğinde Skype’in belli fonksiyonları paralı hale gelecek. Ancak endişe etmeyin, geliştiriciler PC’den PC’ye görüşmenin her zaman bedava olacağı konusunda söz veriyorlar. Eğer sözlerinde durmayacak olurlarsa bile, Skype ile sınırsız bir şekilde dilediğiniz yerden dilediğiniz arkadaşınızla konuşmak için hâlâ vaktiniz var.

  Skype Nasıl Çalışıyor?

  Ağ trafiğini daha akıcı hale getirmek için bütün noktaların işlem ve bantgenişliği açısından işbirliği yapması esasına dayanıyor. KazaA, FastTrack adı verilen bir dağıtık P2P ağı mimarisi üzerinde çalışıyor ve P2P ağlarının avantajlarını Internet telefonuna getiriyor. Ağa bağlı bilgisayar sayısı arttıkça ağın işlem gücü ve bantgenişliği de büyüyor. Skype ağı, merkezi bir sunucu yerine dağıtık bir yapıya sahip. Geliştiriciler, Skype’nin Windows 98, ME ya da NT üzerinde çalışacağına garanti vermiyorlar. Windows 98 sürücüleri işlemci gücünü yoğun bir şekilde kullandıklarından genel kalitede düşüş olabileceğini belirtiyorlar. MSN ya da Yahoo Messenger gibi programların aksine, Skype’de kontakt listeniz merkezi bir yerde tutulmuyor. Başka bir bilgisayarda programı yeniden kurduğunuzda kontakt listenizi yeniden oluşturmalısınız. Ancak izinleri (authorization) yeniden istemenize gerek kalmayacak. Skype’nin geliştiricileri “yazılımı çözmek için çalışmamalısınız, yazılım sizin için çalışmalı” anlayışını sıkça vurguluyorlar. Bu anlayış, programın kurulumunda kullanımına kadar pek çok yerde kendini hissettiriyor. Skype’nin yaklaşık 7 MB’lık kurulum dosyasını http://www.skype.com/download.html adresinden download edebilirsiniz.

  Skype için Sistem Gereksinimleri:
  Windows 2000 ya da Windows XP işletim sistemine sahip bir bilgisayar.
  En az 400 MHz işlemci
  En az 128 MB RAM
  10 MB disk alanı
  Ses kartı, hoparlör ve mikrofon.
  En az 33.6 kbps hızında Internet bağlantısı hızı.

  Genel Görünüm ve Ayarlar

  Skype’nin kullanıcı arayüzü oldukça sade ve basit. Tıpkı ICQ ve Yahoo Messenger gibi online mesajlaşma programlarında olduğu gibi durumunuzu ayarlayabilirsiniz. Onlardan farkı çok kaliteli ve sınırsız

  Start: Bu sekmede listenizde yer alan arkadaşların online olanlarının ve bıraktıları cevapsız çağrıların bir listesini bulabilirsiniz.

  Contacts: Bu sekmede ise arkadaşlarınızın listesini görebilirsiniz. Buradaki isimlerden herhangi birisinin üzerine sağ tıklayıp arama, gruplandırma ya da yeniden isimlendirme gibi fonksiyonları yönetebilirsiniz. Arkadaş bulmak için Tools’dan Search opsiyonunu seçmeli ve arama sonuçlarınıza göre “add to friends” seçeneğini tıklayarak listenize eklemelisiniz.

  Arama Listesi Sekmesi: Arama listesi o ana kadar yaptığınız aramaların detaylı bir listesini gösterir. Birisi aradığında ya da siz birisini ararken yeni arama (New Call) sekmesi belirir. Gelen aramayı isterseniz kabul ya da red edebilirsiniz. File – Options - Privacy sekmesinde ayarlar sayesinde sadece listenizde yer alan kişilerden arama kabul etmeyi seçebilirsiniz. File – Options - CallAlerts ve TextMessageAlerts yoluyla farklı aramalar için farklı uyarı seslerini ayarlayabilirsiniz. İsterseniz Skype programını bir anında yazılı mesajlaşma sistemi olarak da kullanabilirsiniz. Örneğin uzun ve karmaşık bir linki ya da alıntıyı sözlü olarak iletmektense yazılı olarak gönderebilirsiniz.

  Skype’yi verimli olarak kullanabilmek için, kaliteli bir mikrofon ve kulaklık seti almanız görüşme kalitesini de artıracaktır. Düşük kaliteli mikrofon kullanırsanız söyledikleriniz karşı tarafta net anlaşılmayabilir. Söylediklerinizin daha net anlaşılması için mikrofonu çok yakında ya da uzakta tutmayın.

  Eğer Skype programını kaldırmak istiyorsanız Denetim Masası’ndan “Program Ekle/kaldır” aracılığıyla kaldırabilirsiniz. Burada irtibat ve aram listenizi kaldırmak isteyip istemediğinizi soracaktır. Bu sayede Skype’yi daha sonra yeniden kurmak istediğinizde listenizi daha kolay elde edersiniz.

  Sonuç olarak, ICQ, Yahoo ya da MSN Messenger kullanıyorsanız bu programın menü ve fonksiyonlarını da çok rahat kullanabilirsiniz.

  Internet’te 350 milyon defa download edilen KazaA programını geliştiren Niklas Zennström ve Janus Friis bu defa Skype ile çok sağlam ve kârlı bir çıkış yapacaklar gibi görünüyor.

  PROGRAMI BU LINKTEN INDIREBILIRSINIZ

  Kaynak: İsrafil Aydemir

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Nerden
  Uzay:)
  Mesaj
  Çok:)
   

Benzer Konular

 1. Yorum: 0
  Son mesaj: 07-08-2012, 11:59 PM
 2. Ataturk Padisah Vahdettin gorusmesi
  SMN Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 15-12-2011, 02:48 AM
 3. üniversite öncesi internet üzerinden ingilizce eğitim
  hakan196 Tarafından Öğrenci Seçme Sınavı (ÖSS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-09-2009, 11:43 AM
 4. Terör Üzerinden Vurmak (!)
  sebahat35 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-10-2008, 01:35 PM
 5. Telefon hatsız hızlı internet imkanı
  YukseLL Tarafından Adsl Network Ağlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2008, 09:18 PM