• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

10 yaşındaki kızıma zorla türban takarlarsa ne yapacağız?

Okunuyor :

YukseLL

Emektar
Yönetici
Admin
Moderatör
Üye
Fazıl Say Alman Gazetesi'ne konuştu
'10 yaşında bir kızım var. Başörtüsü takmıyor. Başörtüsü takmaya zorlanırsa ne yapacağız?'

"10 YAŞINDA BİR KIZIM VAR. BAŞÖRTÜSÜ TAKMAYA ZORLANIRSA NE YAPACAĞIZ"
Say, "Bir piyanist ve besteci olarak neden Türk siyasetine karışıyorsunuz?" sorusu üzerine,
bunun insanın kendi yaşantısına kendinin karar vermesi ile ilgili bir durum olduğunu belirterek, "İki örnek vermek istiyorum.
Birincisi, eylül ayında insanlar kapının önünde alkol içtikleri için İstanbul’da bir galeriye saldırı yapıldı. 30-40 kişi dövüldü. Bunların arasında ben de olabilirdim. Bunun bir benzeri senfoni konserinde de yaşanabilir.
İkincisi, 10 yaşında bir kızım var. Başörtüsü takmıyor. Başörtüsü takmaya zorlanırsa ne yapacağız? İran devriminde aydınların ne şekilde katkı sağladığını biliyorsunuz. Biz tehlikeyi biliyoruz" şeklinde konuştu. "Biz" olarak Avrupai düşüncedeki modern Türkleri kast ettiğini ancak iyimser olduğunu ve umudun yitirilmemesi gerektiğini ifade eden Say, bu konuda tek başına olmadığını, bazı pop yıldızlarının, oyuncuların ve sunucuların da bu konuda çaba gösterdiklerini söyledi. Say, "Buradaki tek fark, benim Avrupa’da tanınmış biri olmamdır" dedi.
haberin devamı...
Siz ne yaparsınız?

Venhar

1. Hikaye yarışma birincisi, 2. Avatar yarışma bir
Üye
8 yıldır zorla başına türban kapatılanlarla konuşsun pardon sayın diyemeyeceğim fazlı efendi onlar başlarının zorla kapatıldığında ne yapmışlarsa oda ya aynını yapar yada kendi si başka bir alternatif bulur...

Artı bence türbandan önce kızını iki arada bir derede annesiz nasıl büyüteceğini düşünsün

Masterlord

Kıdemli
Üye
tehlikenin harkes farkında

dinde zorlama yoktur
bunu yeri geldiğinde sözde dinciler her defasında söylerler

elinde bira gördülermi kafir diye anarlar seni
ama kendileri elalemin karsına kızına bakıp iç geçirdimi o günah olmaz

sanki islamın 5 sartından biri başörütüsüymüş gibi hareket ediyorlar
olmazsa olmaz der gibi

milletin saçıyla basıyla uğrasmayı ne zmn bırakacaklar
çok açık yada çok kapalı giyinmedikçe herkes giyiminde kusamında ve hatta dinini yaşamada özgür olabilmelidir

RABİA

Bağımlı
Üye
'10 yaşında bir kızım var. Başörtüsü takmıyor. Başörtüsü takmaya zorlanırsa ne yapacağız?'
Sanırım o zaman başı zorla açtırılanların neler hissettiklerini anlayabileceksiniz.Oysaki İnsanların birbirlerini anlayabilmeleri için benzer durumlara maruz kalmadan,empati kurarak anlaşabilmeleri ne güzel olurdu...!

yeşeren

Tecrübeli
Üye
Başkalarının yaşam tarzı üzerinde baskı kurmayı terkeden , kendi yaşam tarzına saygıyı karşıdan talep edebilir.

On yaşındaki kızını düşünüyorsa, okul önlerinde bekleyen kızlarada empati yapsın.

.

B

bursali68

Ziyaretci
Merhaba,

Bu noktaya gelmişse zaten YAPACAK BİR ŞEY KALMAMIŞ demektir...Şu an kendi içlerinde " çatışma ve kaos " yaşayan malum ülkeler kervanının son vagonu olmaya aday oluruz...

Sağlıcakla kalınız...

ashenarşi

Kıdemli
Üye
tehlikenin harkes farkında

dinde zorlama yoktur
bunu yeri geldiğinde sözde dinciler her defasında söylerler

elinde bira gördülermi kafir diye anarlar seni
ama kendileri elalemin karsına kızına bakıp iç geçirdimi o günah olmaz

sanki islamın 5 sartından biri başörütüsüymüş gibi hareket ediyorlar
olmazsa olmaz der gibi

milletin saçıyla basıyla uğrasmayı ne zmn bırakacaklar
çok açık yada çok kapalı giyinmedikçe herkes giyiminde kusamında ve hatta dinini yaşamada özgür olabilmelidir

Tehlikendin farkıdamısınız demişsin,dinciler.. demişsin, karıya kıza bakanlar demişsin, çok az yada çok giyimi felan demişsin.

Takip ediyorum hep aynısını diyorsun. Ama hala bu forumda sana anlatılanları aklına yazmıyorsun. Bu söylediklerime alınma öyle.

Birkere gelecekle ilgili tehlikeden bahsediyorsun ama bunun için yapacağın şey başörtüyü yasaklamak mı? Böyle diyorum çünkü senin anlamak isediğine empati kuruyorum. Çünkü tehlikeyi başörtü yapacaksa sana daha birşey diyemiyorum.

Empatiyi hep biz kuruyoruz ama sen neden dinci diye bölücülük yapıyorsun ki. Bırakın bu sağcı solcu dinci minciyi. EĞer ülkenin kalkındamısnı isiyorsan bu ülke için herkes çalışmasına işine gücüne baksın. Dürüs olsunlar yani. Kürdüde ayırt etmeyeceksin mesela. Onları dışlamayacaksın.

sen birkere dinci diyerek en başında ayrımcılığını ortaya komuşsun. Din diyiip karı kıza bakanı demişsin bunu yakışıtrmıyorsan sen kime bakıyorsun?

karıya kıza bakanamı bakıyorsun nasıl fanazi bu? Bırak iseyen istediği yere baksın. Fazıl efendiyi savnuyorsun çocuğu zorla baş örürülecek diye sen bikere elalemin bakışlarına yasak koymaya çalışıyorsun. Diyelimki bu eleşriydi. İslamımı eleştiriyorsun o zaman . İslam oyle demiyor bunu anlamaya çalışıyorum. Ne dediğin bakanı elştrirdiğin iki uçlu değnek.

İslamın beş şartı başörü değil ama başörtüde islamın şartı. Ne zaman insanın saçıyla başıyla uğraşmayı bırakacaklar diyorsun bende merak ediyorum ne zaman bırakacaklar. Ne demek istediğimi anladın sanırım. İsteyen istediği kadar kapalı giyinebilir. Bunada kimse karışamaz.

Bu yüzden Hindisanda ineğe tapıyorlar git onada karış. Benim ülkem değil diyorsan orası; bu ülkede sizin değil hepimizin. Ayrımcılığın bir manası yok. Birileri kürdü bileri türkü birileride felancaları dışlarsa bu nereye gidecek? Dışlamak ne haddimize? O zaman mı kimse dokunamayacak

Adamın hayaline bak. Çocuğumun başına örtü geçirilirse. Bu korku yüzünden hayaını zindan ediyor. Ölümden korkmuoyrda başörüden korkuyor.

İçki içene kafir diyenden rahatsız oluyorlar. Kafir kelimesine niye takılıyonuzki kafir diince kafirmi oluyorlar. İÇki içince kafir olmuyorlarda biri gelip kafir deyincemi kafir oluyorlar. Bırak içen düşünsün, diyen düşünsün.

Bu ülke başörüye karşıtıkça dinci solcu diye devam ederse. Kürdü türkü diye ayrı tutarsa o zaman böyle devam ederiz. İçkiciye kafir diyeni savunmuyorum oda isediği şekilde içsin banane. Ölüm.. ölüm.. diyorlarsa birileri hepimiz öleceğiz. Ölünce göreceğiz hepimiz neyin nesiymiş o zaman...

Yani kısaca demek istediğim Tehlikendin farkıdamısınız demişsin bunun için başörülüyü yasaklamışsın.,iÇkiciler demişsin dincilerden rahasız olmuşsun.. demişsin, karıya kıza bakanlar demişsin, ucundan dine islama cdokundurmuşsun.

Birlerininde Kürt dediğini biliyoruz bu ayakla yıllardır kırallığını bozmadılar ceplerini doldurdular. Pkkyı beslediler içeriden türk askerini vurdular. Buna birşey demiyorum süreci izliyoruz...

tntcool

Kıdemli
Üye
Herkes birbirinin yaşam tarzına saygı duyacak elbet. Ama herkes de kanunlara kurallara saygı duyacak. Yönetmelikte türban yasağı varsa uyulacak,türbanla girilemeyecek yerlere girmeyecek. Ha hükümetimiz bu durumu yasalarla yönetmeliklerle değiştirir ondan sonra amenna. Ama onlarda daha çok biz bu türban konusundan daha ne kadar nemalanırız havası var. Sorun burada ortaya çıkıyor. Birileri bunu simge edinmiş birilerini kullanıyor...

Üst Alt