• Hoşgeldin ziyaretçi , forumdan daha fazla yararlanmak için buradan üye olunuz...

10 doğa harikası

  • Konbuyu başlatan mopsy
  • Başlangıç tarihi
  • Cevaplar 0
  • Görüntüleme 4K

Okunuyor :
10 doğa harikası

mopsy

Emektar
Üye
Merhaba!

The Wave (Dalga )( Arizona ile Utah arasında, ABDde) 190 milyon yıllık kum tanelerinin kaya şekline dönüşmesi sonucu oluşmuştur. Kimselerin pek bilmediği bu jeolojik şekil yürüyerek kilometrelerce yol kat edilmesi sonucu ulaşılabiliyor.

Antelope Kanyonu (Arizona - ABD) İki tane derin oyuktan oluştuğu için bu kanyona alt kanyon ve üst kanyon denir. Görenleri hayrete düşüren kanyonun çok eski çağlarda oluştuğu düşünülmektedir.

Great Blue Hole Dünyanın en muhteşem dalış noktası olan Beliz çukuru göz alıcı güzelliktedir. Çevresi neredeyse kusursuz denecek bir çember şeklindedir. Genişliği ise 240 metredir. Ayrıca bu çukur 145 metre derinliğinde su ile doludur.

Kristal Mağara (Meksika) Çam ağacı kadar uzun kristallerin oluşturduğu bir mağaradır. Altın ve gümüş renkli kristaller tamamen doğal oluşumlardır. Bu oluşumun mağaradaki kimyasal tepkimeler sonucu ortaya çıktığı düşünülmektedir.

Sahranın Gözü (Moritanya) Bu yeryüzü şekli o kadar büyüktür ki uzaydan bile görülür. Sahranın gözü adı verilen bu yapının meteorlar sonucu oluştuğu düşünülürdü ancak şimdi jeologlar oluşumu erozyona bağlıyorlar. Yuvarlak şeklinin gizemi ise hala çözülememiştir.

Mavi Göl Mağarası (Brezilya) Bu göl eşine az rastlanır bir mavi renge sahip bir mağaranın içinde yer alan bir doğa harikasıdır. Gölü güzel yapan başka bir ayrıntı ise sarkıtların kapladığı tavandır.

Dev Geçidi ( İrlanda) Birbirine kenetli kırk bin bazalt sütundan oluşan yapı antik volkan patlamasından oluşmuştur. 2005 yılında Birleşik Krallıktaki en güzel dördüncü doğa harikası olarak seçilmiştir.

Cehennem Geçidi (Özbekistan) 35 sene önce jeologlar petrol aradığı sırada ortaya çıkan bu oyuk çalışmaların durdurulmasına neden oldu. Çünkü oyuk öylesine derin ve karanlıktı ki çalışmalar daha fazla devam ettirilemedi.

Dalgalı Kayalık (Avustralya) Okyanus dalgasına benzediği için bu kayalıklara dalgalı kayalık denmiştir. 15 metre uzunluğunda ve 110 metre yüksekliğindedir.

Çikolata Tepeleri ( Filipinler) 50 kilometre karelik bir alan üzerine bir birinin aynı tepeler yan yana sırlanmıştır. Bu şirin tepelerin oluşumuna dair tezler farklılık göstermektedir. Bazıları deniz sularıyla aşındığını söylerken bazıları da volkanik patlamalar sonucu meydana geldiğini iddia ediyorlar.

gezikolik.com "Gezmeyi sevenlerin buluşma noktası..
 
Üst Alt