1 kasım

1 KASIM
Mehmet Necati GÜNGÖR

1 Kasım Onun doğum günü.
1924 yılının 1 Kasımında İspartanın İslamköyünde Ümmühan-Yahya Demirel çiftinin ilk erkek çocuğu olarak dünyaya geldi.
Tarım toplumu olan bir Türkiyede.
Küçük yaşta ailenin koyunlarını güttü.
Çoban Sülü lakabıyla hafızalarımıza kazındı.
Sonra, O Çobanı 9. Cumhurbaşkanı olarak Çankaya Köşküne çıkardı.
Artık, lâkabı çoban olan bir Cumhurbaşkanımız vardı.
Harika bir Cumhurbaşkanı.
Cumhuriyete tam sahiplik şuuru içinde, ettiği yemine sadık kalarak, herkesi ve her kesimi kucaklayan, tarafsız Cumhurbaşkanı.
Oraya çıkarken arkama bakmam dedi, gerçekten de patisinden elini eteğini çekerek görev yaptı.
Hepimizin Cumhurbaşkanı oldu.
Başbakanlığı döneminde Ona kin kusan muarızları bile Onun tarafsız ve özenli Cumhurbaşkanlığını alkışladılar, teslim ettiler.
O bir Cumhuriyet sevdalısıydı.
İspartanın Atabey ilçesine bağlı İslâmköyde,kardeşi rahmetli Şevket Demirelin düzenlettirdiği Müzedeki baba evini gezerken, başını öne eğerek girdiği kerpiç odaya göz gezdirirken yanındaki vefalı doktoru Aylin Cesura şöyle dedi:
"İşte ben bu odada kardeşlerimle yaşadım. Elektrik yoktu. Gaz lambasıyla okur-yazardık. Köy okulunu bitirdim. Ortaokul yoktu. Ortaokula gitmek için her sabah kilometrelerce yürür, kasabaya giderdik. Sonra Afyon Lisesi. Eğer bana Cumhuriyet nedir, diye sorarsınız. Size cevabım şudur: Cumhuriyet benim işte! İslamköy'den çıkmış bir köylü çocuğunu cumhurbaşkanı yapan, Cumhuriyet'tir. Cumhuriyet budur. Bunu Büyük Atatürk'e borçluyuz."

Bir gün, kabulünde bulunduğum sırada bana çalışmalarımdan dolayı sitayişkâr sözler ederken, ruhumu okşayan şu cümleyi kullanmıştı:

Günde dört raporu okumadan yatağa girmem. Bunlar; Dış politika, asayiş,ekonomi ve bir de senin Meclis çalışmalarıyla ilgili raporun.

Ayrıca şunu ekledi:

Erzurum, milli manevi değerlerine bağlı olan bir ilimiz. Sen O şerefli şehrin evlâdısın. Oraya her gittiğinde hemşerilerine kucak dolusu selam ve sevgilerimi ilet.

Erzurum için kullandığı cümle beni gerçekten çok mutlu etmişti.

Göğsüm kabarmıştı, gururlanmıştım.

1 Kasım Onun doğum günü.

Onsuz geçen bir doğum günü,

1 Kasım günü İspartada mezarı başında anılacak.

Mazeretim dolayısıyla ne yazık ki orada olamayacağım.

Fatihamla, dualarımla orada olacağım.

Mekânın Cennet olsun sevgili Cumhurbaşkanım.

AbdurRahman Dilipak, Demirel'in vatan hainliği ile yargılanması gerektiğini söylemişti. Neden darbeler onun başbakanlığına cumhurbaşkanlığına denk geldi? Neden mason olmadığına dair rapor aldı masonken? Evvelden başörtüsünü savunurken neden sonra karşı çıktı? Neden Erbakan a cephe aldı?
28 Şubat ta Erbakan ın karşısında idi. AbdUllah Öcalan yakalandı asılmasının geciktirilmesi için konuştu.

Kısacası sağın içinde bir solcu görüntüsünde... Masonluğu herşeyi açıklıyordur aslında...