1 Haziranda kadıköy de olalım....

• Konbuyu başlatangüney
  • Başlangıç tarihi
G

güney

Ziyaretci
1 Haziran Kadıköy Meydanı
Türkiye Barış Meclisi, barışın sesini güçlendirmek, Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için kulaklarını tıkayan siyasi aktörlere Türkiye’nin sesini duyurabilmek ve sorumluluklarını hatırlatmak için İstanbul’da Kadıköy Meydanı’nda bir miting düzenliyor.
Miting, Türkiye’de pek fazla örneği olmayan bir şekilde tek slogan altında yapılacak.
Mitinge destek veren ve katılan tüm siyasi partiler, emek örgütleri, meslek odaları, sivil toplum kuruluşları, o gün orada kendi kimliklerinden soyunup hep birlikte tek bir sloganı haykıracak: Kürt Sorununa Demokratik Çözüm İstiyoruz.
Bu girişim, Türkiye’nin önde gelen emek örgütlerinden ve sayısız dernek ve oluşum tarafından destek görüyor.
Çağrı metnine kulak verelim.

Şimdiden.
“1 HAZİRAN’DA KADIKÖY’DEYİZ, ÇÜNKÜ:
‘ÖLÜM DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ!’

• Birlikte ağlayıp birlikte gülmek için;
  • Türk, Kürt, Ermeni diye ayırmaksızın, ölen bütün çocuklarımızın yasını, bu son olsun talebiyle, birlikte tutmak için;
  • Kim kullanırsa kullansın silaha, şiddete HAYIR demek için;
  • Birlikte şarkı söylemek için;
  • Birbirimize sarılıp dans etmek, halay çekmek için;
  • Bakın, vurarak değil, sarılarak da yaşanabilir demek için,

1 HAZİRAN’DA KADIKÖY’DEYİZ...

Sen de katıl aramıza...
Bu ülkenin sessiz çoğunluğu içinde olan, barış içinde yaşamak isteyen, sesi duyulmayan, yüzü hatırlanmayan insanları;
Yani erkeğin bir adım gerisinde durması istenen kadınlar;
Yani yoksul, türbanlı ya da parkalı olduğu için üniversiteye giremeyen gençler;
Yani emekli maaşına ancak ölürken layık görülen işçiler, emekçiler;
Yani doğru söyledikleri, haksızlıklara karşı çıktıkları için için dokuz köyden kovulan aydınlar, yazarlar, sanatçılar;
Yani ırkı, dili, dini, mezhebi, cinsel farklılığı/tercihi nedeniyle ayrımcılığa uğrayanlar;
Yani bu ülkenin ezilmiş, horlanmış insanlarından olmasalar da, onların eşit haklarla yaşama talebini sonuna kadar savunanlar;
Bizim de sözümüz var:
BİZ ‘ÖLÜM DEĞİL ÇÖZÜM İSTİYORUZ!’ DEMEK İÇİN 1 HAZİRAN’DA KADIKÖY’DE OLALIM... SEN DE KATIL ARAMIZA...

Yıldırım türker...

S

SAHARAY

Ziyaretci
Türkiye'de kürt sorunu falan yok. Sadece Pkk sorunu var. Ölen Pkk lıların yasınımı tutacağız?

Kimse ölen Türk askerleriyle, ölen kürt Pkk'lıları aynı kefeye koymaya çalışmasın.

Kardeşçe yaşadığımız bu ülkede kürt sorunu falan yok, o sorun dediğiniz şey sizlerin

karın ağrısı sadece.İnsan hakları derneği diye bir dernek var bu ülkede ve bir kez görmedim.

Şehit askerlerin hakkıyla ilgili herhangi bir şey yaptıklarını,varsa yoksa Pkk lı militanların

insan haklarını savunuyorlar. Bu ülkeyi bölmeye çalışanlara hak falan vermiyorum ben ve

destekçilerinin de eşitlik eşitlik diyerek söz de insan hakları maskesiyle Pkk lılara destek

vermesinden gına geldi artık bana...:(((

Bir Dünya İsterim

Bir dünya isterim kavgasız olsun
Bir kuvvet isterim silahsız olsun
Bir dostluk isterim kalıcı olsun
Gerçek insanlığı görmek isterim

Bir dünya isterim kardeşlik olsun
Bir toplum isterim sınıfsız olsun
Bir ömür isterim yaşanır olsun
Hep mutlu yüzleri görmek isterim

Bir dünya isterim sınırsız olsun
Bir ufuk isterim hep açık olsun
Bir gençlik isterim dinamik olsun
İnsancıl bir hamle görmek isterim

Tamer Duran

Son düzenleme:
Kürt sorunu dediğiniz nasıl birşey.Ben bir sorun yok yaratılmaya çalışılıyor diyorumBen bir Türküm,Gürcü aslım ve bir Kürtle evliyim 14 yıldır.Memleketini seven milliyetçi bir kürtle.Memleketi için çalışan öğretmenlik mezunu bir kürtle.Ona şimdiy e kadar kimsenin kürt olmasından dolayı tepki verdiğini görmedim duymadım.Ben doğuda dört yıl çalıştım.Kürt asıllı vatandaşlarıma yıllarca hizmet ettim ki babamda öğretmen ve oda yıllarca doğuda çalıştı.
Doğuda hizmet için gidip öldürülen arkadaşlarım var,tecavüze uğrayan, hizmeti engellenen aklınıza ne gelirse.Kurşunlanmış sağlık ocağından ayrılmayıp hizmet veren bir sağlıkçı var oralarda.Kim ayırım yapıyor.Okulu ,sağlık ocağını ahır gibi kullanıp gelen öğretmeni kovalayan köylümü,giden memurmu.Kimsenin kürtle sorunu yok sanırım bazı kürtlerin bizle sorunu var memleketimle insanımla.Onlar bunu çözmek için yürüsün.Ben şehit olan Kürt Türk tüm askerlerim için yürürüm.Sorunu olan kürtler için değil.Ben kürtle evli olmaktan mutluyum ama milliyetçi olduğu için vatanını sevdiği yemek yediği kaba tükürmeyen bir olduğu için.

Son düzenleme:
Benim doğduğum köy en az 60 yıl öncesinde okulu olan bir köy. o yıllarda öğretmen çıkmış dedem şimdi 35 yıllık emekli.
Eşimin köyü bizim köyden çok uzak deği .İl farkı var toplasan belki 300 Km.Eşimle aynı yaşıtız. 34 eşimin köyüne okul yeni seçilen bir muhtar tarafından eşim 8 yaşındayken gelmiş.Daha önce okul yapımı için verilen bütün parayı yiyen muhtar öğrenci yok.okutan yok gibi bahanelerle yaptırmamış.Alalahın adaletiya delirerek ölmüş zaten.Kendine madende işçi bulmuş öğrenci yerine.Okumak isteyen zor şartlarda ya başka köye yada ilçeye gitmişki bu o iklim şartlarında çok zor kışın özlellikle.
Saltanat haline gelen muhtarlık bir gün el değiştirmiş.Cahil olan köylü adam hastalanınca başkasını seçmiş.Ve o muhtar okul yapmış ilk iş olarak.Tanırım kendisini çok muhterem bir insandır.Böylece aslında devletin değil muhtarın okul yapmadığını anlamış köylü.Sonra ne mi olmuş.Bir sürü ünv okuyan çıkmış köyden kız erkek kimse dememiş onlara sen kürtsün ne işin var ünv.diye.ODTÜ.İTÜ.Boğaziçi gibi çok güzel yerlerde okumuş gençler.
Benim köyümde doğuda yoluda iklimide kötü imiş zamanında.Ama insanlar savaşmaktansa hak istemektense barışı eğitimi çabayı hak kazanmayı seçmişler.Ama silahla değil eğitimle.Bence siz bunu için yürüyün.Okuyun eğitin kendinizi,savaşmayın,ölmeyin öldümeyin diye.

aynı şeyi savunuyoruz...

Terör ancak lanetlenir..Aksini idda eden yok..

eğitim şart elbette.Silahlı mücadeleyi savunan biri yok aramızda henüz..

Zamanında doğuyu bu ülkenin topraklarından saymayıp, doğu halkını ihmal edenlerin yüzünden ortaya çıkmış bir meseledir,kürt meselesi ! Ve Ermneilerin bu durumdan faydalanmsı sonucu maalesef ki kardeş kardeşi vurmaktadır...

Şunu da belirtmeliyim ki;

Ben kürdüm...Annem babam da kürt ...Ama biz hiç kürt olduğumuz için dışlanmadık...Çünkü kürt olmak insanca yaşamaya engel değildir.Biz bu ülkeye de vatana da bayrağa da mukaddesatımız dedik...Koruduk..Koruyacağız da...

Ve ne Apdullah Öcalan ne diğer kan emiciler biz kürtlerin lideri olamazlar...

Lütfen kimse de hak arayışı yürüyüşlerinde bu kan emiciler lehine slogan atmasın...Hak mı istiyorsunuz...? Onlara sorun...Biliniz ki bütün haklarınızı Apdullah Öcalan ve yandaşları gasp etmişlerdir.Onlardan hesap sorunuz.Kardeşlerinizden (Türk-Laz-Çerkez...)değil...

G

güney

Ziyaretci
Sevgili arkadaşlarım; bu bir kardeşlik çağrısıdır....Bu çağrı Türk ,Kürt,ayrımına karşı yapılan bir çağrıdır....

Bu çağrıyı canı gönülden destekliyor ve alkışlıyorum...
Bu ülkede kürt sorunu var..Eğer yok dersek bu yaşanılan durumun inkarından başka bir şey olmaz...
Ayrıca bu sorunun olduğunu söylemek öyle algılandığı gibi PKK yanlısı olmak falan değil...

Ben Kürdüm;
Ve bu sorun öyle basit değil; burda çok uzun yıllardır planlanmış ve uygulanmakta olan büyük projeler var..ABD var,AB var,Petrol var,ülke sınırlarının büyüklüğünden kaynaklı AB ye istenmeyen (dogu diye tanımladığımız bölüm) var..İşler büyük öle bana sana komşuma şu oldu dan çok farklı...

DTP nasıl meclise girdi düşündünüzmü hiç?
Özerklik diye bağıran insanlar ne zaman ortaya çıktı yada çıkartıldı bir bakın lütfen...

Sevgili arkadaşlarım; bu bir kardeşlik çağrısıdır....Bu çağrı Türk ,Kürt,ayrımına karşı yapılan bir çağrıdır....

Bu çağrıyı canı gönülden destekliyor ve alkışlıyorum...
Bu ülkede kürt sorunu var..Eğer yok dersek bu yaşanılan durumun inkarından başka bir şey olmaz...
Ayrıca bu sorunun olduğunu söylemek öyle algılandığı gibi PKK yanlısı olmak falan değil...

Ben Kürdüm;
Ve bu sorun öyle basit değil; burda çok uzun yıllardır planlanmış ve uygulanmakta olan büyük projeler var..ABD var,AB var,Petrol var,ülke sınırlarının büyüklüğünden kaynaklı AB ye istenmeyen (dogu diye tanımladığımız bölüm) var..İşler büyük öle bana sana komşuma şu oldu dan çok farklı...

DTP nasıl meclise girdi düşündünüzmü hiç?
Özerklik diye bağıran insanlar ne zaman ortaya çıktı yada çıkartıldı bir bakın lütfen...

Katılıyorum...Bu sorun planlı,ince hesaplar üzerine kurulu bir sorun...Ne oyunlar dönüyor,güzel ülkem üzerinde...? Ve biz hala oyunların kurulu oyuncakları olmaktan vazgeçmeyecek miyiz?

B

blueice

Ziyaretci
Bizim milletimiz Atatürk'ten sonra sahipsiz kaldı bence.Her başa gelen ülkeyi kendi çıkarları doğrultusunda kullandı ve sömürdü.Buna izin verdik belki saflığımızdan belki de arayıştan.Sonuç olarak parçalayan da bizleriz,birleştiren de.Eğer bu hareket bizi millet olarak bir arada tutacak ve kardeş olduğumuzu hatırlatacaksa tabi ki her gün destek vermeye hazır olmalıyız.Kendimize gelme zamanı geçmek üzere geç kalmamak gerek.

Üst Alt