Hamilelik Döneminde Yaşanan Psikolojik Sorunlar Nelerdir?

Hamilelik Döneminde Yaşanan Psikolojik Sorunlar Nelerdir?​

Kadınlar hamilelik döneminde ve sonrasında farklı ruh hallerine girebilir, çok ciddi psikolojik sorunlar yaşayabilirler. Hamilelik döneminden çok, doğumdan sonra ortaya çıkan depresyon ağır olmaktadır. Hamilelik döneminde yaşanan sorunlar aylara göre değişkenlik gösterebilir. İşte hamilelik döneminde yaşanan psikolojik sorunlardan bazıları;

İlk 3 Aylık Dönem​

Gebeliğin ilk aşamaları bu dönemde kendini gösterir. Yaşanan adet gecikmesi, gebeliği öğrenme ve ardından gelen yorgunluk, mide bulantıları gibi sıkıntılar, kadınların duygusal dengelerinin bozulmasına neden olabilir. Ancak ilk 3 aylık dönemde duygusal durumdaki değişiklikler fiziksel değişikliklere oranla daha nadirdir. Yalnızca hormonların değişmesine bağlı olarak ani duygu geçişleri yaşanabilir. Ruh hali üzerine büyük etkisi olan östrojen ve progesteron hormonları duygu durumu üzerinde de fazlasıyla etkilidir. İlk üç aylık dönemde bebeğin kalp atışları duyulana kadar hemen her kadında endişe hali hâkimdir.

İkinci 3 Aylık Dönem​

İlk üç aylık döneme göre daha sakin bir dönemdir. En sabır gerektiren şeylerin birçoğu atlatılmıştır ve vücut bu yeni haline yavaş yavaş alışmıştır. En önemlisi kadınların büyük korkularından olan düşük riski hemen hemen kaybolmuştur. Bebeğinin hareketlerini hisseden anne adayı biraz daha rahatlamıştır ama temel korkular hala devam edebilir.

Son 3 Aylık Dönem​

Bu dönemde anne adayında sabırsızlık hâkimdir. Bebeğine kavuşmak için gün sayan anne, iyice belirgin hale gelen bebeğinin ve hareketlerinin tadını çıkarabilir. Son dönemde alınan kiloların artış göstermesi psikolojik sorunların temelini oluşturur. Kadın kendisi beğenmemeye ve kimsenin de kendisini beğenmediğine inanmaya başlar. Son aya yaklaşırken; fiziksel rahatsızlıklar şiddetlenebilir. Ağrılar, hafif sancılar, uyumada güçlük görülebilir. Bu dönemde eşlerin desteği kadınların psikolojisinin bozulmamasında önemli bir yardımcıdır.

Anneler bu zor döneminin hemen bitmesini ve bebeklerine kavuşmayı isterken; bir taraftan da doğum korkusu kendini gösterir ve doğum sonrasındaki zorlu sürecin kendilerini beklediğinin de farkındadırlar. Doğum korkusu bu dönemde en sık görülen korkulardandır ve anneler zamanlarının çoğunu doğum üzerine düşünerek geçirebilirler. Korkuları ciddi boyuta ulaştığında bir uzmandan yardım alabilirler. Bu dönemde çevrenin desteği oldukça önemli bir boyuttadır.
 
Üst