Çukurova Üniversitesi

Kuruluş Tarihi: 1973
Rektör: Prof. Dr. Alper Akınoğlu
Adres: Çukurova Üniversitesi 01330 Balcalı / Adana
Tel: 0 322 338 64 58
Faks: 0 322 3386458
e-mail: ogrenci@cukurova.edu.tr

Genel Bilgiler
Çukurova Üniversitesi, 1967'de kurulan Ankara Üniversitesi'ne bağlı "Adana Ziraat Fakültesi" ve 1972'de kurulan Atatürk Üniversitesi'ne bağlı "Çukurova Tıp Fakültesi"nin aynı çatı altında birleştirilmesiyle 1973 yılında kurulmuş. Ardından Temel Bilimleri Mühendilik Fakültesi, İdari bölümler gibi birimler açılmaya başlanmış.

Çukurova Üniversitesi'nde 10 Fakülte, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Yüksekokul, 9 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 29 Araştırma ve Uygulama Merkezi bulunuyor. Ayrıca öğrencilerin araştırmalarında büyük rol oynayan kütüphaneler ve laboratuarlar da mevcut.

Üniversite, Adana şehir merkezine 10 km. uzaklıkta Seyhan Baraj Gölü kıyısında bulunuyor. Kampus yeşillikler içerisinde bir görünüme sahip.

Barınma
Çukurova Üniversitesi’nde çeşitli yurt seçenekleri bulmak mümkün. Balcalı Kampusu’nda Kredi ve Yurtlar Kurumu’na bağlı 1326 kız öğrenci, 2072 erkek öğrenci kapasiteli Fevzi Çakmak Yurdu, Adana şehir merkezinde 404 öğrenci kapasiteli Hacı Sabancı Kız Yurdu bulunuyor. Ayrıca Ceyhan Meslek Yüksekokulu'nun ve Osmaniye Meslek Yüksekokulu'nun kendi bünyelerinde kız ve erkek öğrenciler için yurtları bulunmakta.

Yurtlarda genel başvurular Ağustos ayı içerisinde yapılıyor, sonuçlar Eylül ayının son haftası açıklanıyor.

Beslenme
Çukurova Üniversitesi kampüsünde hem öğrencilere hem üniversite personeline açık 6500 metrekare alanı olan 10000 kişilik kapasiteye sahip bir kafeterya bulunuyor. Tüm fakülte ve yüksekokullara bu merkezi kafeteryada hizmet veriliyor. Bunun haricinde Tıp Fakültesi öğrencileri için Tıp Fakültesi Balcalı Hastanesi'ndeki öğrenci yemekhanesine merkezden 400 kişilik yemek gönderiliyor. Kafeteryada sıcak yemeklere ek olarak sandviç, içecek gibi ürünler bulmak mümkün. Ayrıca öğrenci çayları ve diğer sosyal etkinlikler için kafeteryanın salonlarından faydalanılabiliyor. Yurtlarda ise lokanta-kantin işletmeleri bulunuyor.

Teknoloji
Çukurova Üniversitesi Bilgisayar Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi, Bilgisayar Bilimleri Merkezi kütüphane binasının içinde yer alıyor. Merkezde amaç araştırma ve uygulama yapacak öğretim elemanı ve öğrenci yetiştirilmesine yardımcı olmak, bilgisayar ile ilgili seminerler ve kurslar düzenlemek, bilimsel ve teknik araştırma ve uygulamaları desteklemek, resmi ve özel kuruluşların bu hizmetlerden yararlanmasını sağlamak. Binada aynı zamanda lisans öğrencilerinin de kullanabileceği toplam 5 adet bilgisayar parkı bulunuyor. Kampüste 24 saat kesintisiz internet bağlantısı var. Ayrıca kullanıcılar, Merkez'deki yönlendiricilere bağlanan telefon hatları sayesinde kampus içindeki değişik noktalardan ve şehir merkezinden internete bağlanabiliyorlar.

Sağlık
Üniversitede öğrenci, personel, eş ve çocuklarına bakmakla yükümlü olan Mediko-sosyal Merkezi bulunuyor. Merkezde çeşitli branşlarda 10 uzman, 6 pratisyen hekim, 1 dişeti hastalıkları uzmanı, 4 diş hekimi, 1 biyokimya uzmanı, 1 sosyal hizmet uzmanı, 5 hemşire, 2 diş teknisyeni, 3 laboratuar teknisyeni bulunuyor. Bunun yanı sıra kan ve idrar tahlili yapan laboratuar, EKG ve ultrasound gibi cihazlar mevcut. Merkez'de ayrıca Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmetleri de veriliyor.

Ulaşım
Şehirden kampüse, Mithat Özsan Bulvarı üzerinden ulaşılıyor. Şehir ile kampus arasında düzenli olarak çalışan minibüsler mevcut. kampüse ulaşmak için Adana şehir merkezinde bulunan ana bulvar veya caddelerde Balcalı hattına çalışan özel otobüs veya dolmuşları kullanabilirsin. Şehir merkezinden kampüse ortalama ulaşım süresi yaklaşık 20-30 dakika.
 
Üst