Bilkent Üniversitesi

Kuruluşu: 12.02.1984

Rektör: Prof. Dr. Ali Doğramacı
Adres: Bilkent Üniversitesi 06800 Bilkent, Ankara
Tel: 0 312 266 40 00
Faks: 0 312 266 41 27
e-mail: bilinfo@bilkent.edu.tr

Genel Bilgiler
Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi Bilkent Üniversitesi vakıf üniversitelerinin en iddialılarından. Üniversitenin amacı, eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültür ve sanat faaliyetleri bakımından dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında yer almak. İşte bu yüzden de ‘’Bilim Kenti’’nin kısaltılmışı olan ‘’Bilkent’’ adını taşıyor.

Üniversite kaliteli eğitimi ve muhteşem kampusu ile dikkatleri üzerine çekiyor. Özellikle burslu programları başarılı öğrencilerin tercihleri arasında yer alıyor. Bilkent üniversitesi kampusu barındırdığı alışveriş merkezleri, mağazaları ile adeta bir şehir görünümünde.

Üniversitenin burssuz programlarının fiyatları oldukça yüksek. Bu yüzden daha çok burslu programları ilgi çekiyor. Fakat iyi bir eğitim almak istiyorsan ücretli programlar işine yarayacaktır. Çünkü Bilkent mezunları çeşitli sektörlerde aranmakta ve mezunlar kolayca iş bulabiliyorlar.

Barınma
Bilkent Üniversitesi’nde yurtlar öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak, rahatlarını sağlamak amacıyla tasarlanmış. Odalarda karyola veya ranza, elbise dolapları, ders çalışma masası gibi öğrenciye yönelik mobilyalar bulunuyor. Ayrıca yurtlarda ütü, çamaşır, TV, çalışma ve ziyaretçi odaları var. Yurtlarda 24 saat sıcak su var, kesintisiz internet erişimi de sağlanıyor.

Beslenme
Bilkent Üniversitesi’nde yiyecek içecek seçenekleri çeşitli. Üniversite dahilinde büfeler, kafeteryalar, otomatlar ve tabldot menü veren yemekhaneler bulunuyor. Akşam yemeklerinde on beş – yirmi çeşit yemek sunan alakart yemek salonu mevcut, tabldot yemek salonlarında ise sabah kahvaltısı da dahil üç öğün seçmeli yemek veriliyor.

Teknoloji
Bilkent Üniversitesi bilgisayarları 365 gün 24 saat hizmet veriyor. Üniversite’nin kendi kullanımı için doğrudan ABD’ye bağlı 12 Megabit/sn ve yurt içi bağlantıları için 6 Megabit/sn hızında internet hattı var. Üniversite kütüphanesi ise her gün 09.00 ve 23.30 saatlerinde açık. Öğrenciler bazı dersleri video konferans sistemi ile üniversitenin New York ofisinden alabiliyorlar.

Sağlık
Sağlık hizmetleri Sağlık Merkezi’nde veriliyor. Kampusta iki adet sağlık merkezi var. Merkez Kampus Sağlık Merkezi hafta içi her gün 09:00 - 12:00 / 13:30 - 15:30 saatlerinde, Doğu Kampus Sağlık Merkezi ise hafta içi her gün 08:30 - 12:00 / 13:30 - 17.30 saatlerinde hizmet veriyor. Acil durumlar için Sağlık Merkezleri 24 saat açık.

Ulaşım
Bilkent Üniversitesi’nde ulaşım servis otobüsleri ile yapılıyor. Tunus Cadde’si Durağı ve Bahçelievler Milli Kütüphane Durağından her saatbaşı kalkan otobüsler ile Merkez ve Doğu kampuslerine giriş yapabilirsiniz. Ayrıca son yıllarda şehrin Eskişehir Yolu üzerinde yapılanması ile birlikte Belediye Otobüsleri veya Minibüsleri de kullanarak Kampus kapısına kadar gelebiliyorsunuz. Kampusler arası ulaşım için “Ring” adı verilen minibüslerden faydalanabilirsiniz.

Burslar
Üniversiteye dahil üç tür burs olanakları bulunuyor: Kapsamlı Burs, Üstün Başarı Bursu ve Yetenek Bursu. Kapsamlı bursu, üniversitenin burslu programlarına yerleştiğinizde elde edebiliyorsunuz. Buna eğitim ücreti ve yurt ücreti dahil. Ayrıca 2005 – 2006 öğretim yılında öğrencilere 9 ay boyunca 180 YTL burs veriliyor. Burslar karşılıksız, ortalama ve sınıf geçme gibi şartları yok. Üstün Başarı Bursu ise ortalaması 3.50 ve üzerinde olan öğrencilere veya burssuz öğrenim gören öğrencilerin bölümünde yüzde beşe girmesiyle veriliyor. Bu burs öğretim ücretinin tamamını kapsıyor. Yetenek Bursu, yetenek sınavları ile öğrenci alan bölümlerin sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencilere veriliyor. Yıllık öğrenim ücretinin tamamını veya bir bölümünü kapsıyor, yetenek bursu karşılıksız fakat yıllık başarıya göre kesilebiliyor.
 
Üst