• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

ABD'de Üniversite Eğitimi

ABD'de Üniversite Eğitimi

ABD'de yüksek öğrenim hakkında bu sayfamızda kısa bilgiler mevcuttur. Kapsamlı bilgi için, ICEP Yurtdışı Eğitim'in ABD'de Yüksek Öğrenim Rehberi sayfalarını incelemenizi tavsiye ederiz.

ABD'de Eğitim Sistemi

ABD'de yüksek öğrenim sistemi diğer ülkelerden farklıdır. Alınan derece, diploma, eğitim süresi ve programları üniversiteden üniversiteye değişmektedir. Bu yüzden, Üniversite eğitimi hakkında genel bir bilgiye sahip olmak çok önemlidir.

ABD'de çoğu üniversite, çeşitli sertifika programlarının yanısıra 3 tip eğitim derecesi sunmaktadır. Bunlar, Lisans, Master ve Doktora dereceleridir.

Bazı üniversiteler, ayrıca bir çok değişik profesyonel dereceler de sunmaktadır. Her programın kendine özgü şartları vardır. Bunlar eğitimin daha en başında mutlaka iyi öğrenilmelidir.

Genel Bakış

ABD'de federal hükümet tarafından finanse edilen, yönetilen ve düzenlenen bir eğitim sistemi yoktur. Eğitim, her eyaletin kendi iç sorunudur ve eğitim ile ilgili düzenlemeler eyaletler tarafından yapılır. Dolayısıyla ABD'de 50 adet eyalet var olduğuna göre, 50 adet farklı eğitim sistemi vardır. Üniversite ve kolejler; özel, eyalete bağlı, eyalet tarafından yönetilenler olmak üzere üç kategoriye ayrılabilir. Eyalet üniversite ve kolejleri, eyalet vergileri ile finanse edilir.

Üniversiteler arasında bazı farklılıklar olmasına rağmen, 50 eyalet arasında standart bir eğitim sistemi yoluna gidilmiştir. Üniversitelerin eğitim sistemleri, bizdeki YÖK'e karşılık gelen ancak tamamen özerk ve devletten bağımsız bilim kurullarınca onaylanmıştır. Böylece, öğrenciler bir üniversiteden diğerine kolaylıkla transfer olabilir. Okullar arasında akademik şartlar açısından farklılıklar olması gayet tabii ki doğaldır. Transfer olayı yüksek lisans seviyesinde daha ciddi bir olaydır. Bir diploma alabilmek için gerekli şartlar, Amerikan eğitim kurumlarında standarttır ve öğrencinin niteliğini ölçen benzer yöntemler kullanılmaktadır. Başarı ölçüsü, öğrencinin aldığı kredilere bağlıdır. Bizde de olduğu gibi alınan her dersin bir kredisi vardır. Her dersin kredisi genelde üçtür. Fakat zaman zaman kredisi 1, 2, 4, 5 veya 6 olan dersler de vardır. Genellikle ders haftada kaç saat ise, o kadar da kredisi olmaktadır.

Bir derece veya diploma alabilmek için, her öğrenci gerekli sayıda krediyi tamamlamak zorundadır. Yüksek öğrenime başlayacak her öğrenci kaç kredi tamamlamak zorunda olduğunu iyi bilmelidir. Ayrıca, programın niteliğine göre kredilerin dağılımı da değişmektedir.

Her öğrencinin almak ve başarmak zorunda olduğu "zorunlu dersler" vardır. Bunun yanında, öğrencinin isterse alabileceği "seçmeli dersler" de bulunmaktadır.

Her dönemin sonunda, öğrenci aldığı derslerden notlar alır:

  • A: Mükemmel (4 puan)
  • B: Ortalamanın Üstü (3 puan)
  • C: Ortalama Civarı (2 puan)
  • D: Ortalama Altı (1 puan)
  • F: Başarısız (0 puan)
Bir derste dönem sonu not ortalamasının nasıl hesaplanacağı o dersi veren hoca tarafından dönemin başında açıklanır. (Örneğin; ev ödevleri %10, vize %40, final %50 gibi.) Bu yüzdeler, standart olmayıp hocadan hocaya değişmektedir. Her dönemin sonunda, öğrencinin aldığı her dersteki başarı durumuna göre, ağırlıklı ortalaması (GPA) hesaplanır. Ağırlıklı ortalama, hem niteliksel hem de niceliksel yöntemler kullanılarak belirlenir.

Amerikan Federal Göçmen Bürosu'nun kurallarına göre, lisans öğrencileri her dönem toplam 12 kredilik, yüksek lisans öğrencileri ise en az 9 kredilik ders almak zorundadır.

Uluslararası Öğrenci Ofisi

(International Student Office-ISO), Amerika'daki eğitiminiz boyunca size her konuda yardımcı olacak bir kuruluştur. Yeni okulunuza gittiğinizde yapacağınız ilk iş bu ofis ile temasa geçmektir. Üniversitenize varır varmaz, üniversite ve Amerikan hayat tarzına kolaylıkla uyum sağlamanız için oryantasyon (uyum) programları ve çok çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenecektir. Bu programlarda görev alanlar, bir çok alanda bilgi sahibi olan ve değişik kültürlerdeki insanlar ile kolaylıkla konuşacak ve iletişim kurabilecek insanlardır. Sizleri rahat ettirmek ve iyi bir karşılama sağlamak için bütün gayretleri sarfedeceklerdir.

Daha üniversiteleri araştırmaya başlarken, aslında bu kuruluştaki insanlarla temasa geçeceksiniz. Okula giriş için gerekli koşullara sahip olup olmadığınızı belgeleyen evraklar bu görevliler tarafından incelenecektir. Uluslararası Öğrenci Ofisi'nin görev ve sorumlulukları Amerikan yasalarında belirlenmiştir.

Bu ofis, göçmenlik yasalarına ilaveten, üniversite hayatı ile ilgili her türlü konuda öğrencilere danışmanlık hizmeti vermektedir. Akademik, mali ve kişisel sorunlarınızda kendi öğrenci danışmanınız ile temasa geçmelisiniz. Kişisel danışmanlıkların yanı sıra ISO, gelenek, banka sistemleri, gelir vergisi yasaları gibi Amerikan hayatı ile ilgili sürekli eğitici seminerler düzenlemektedir. Bu tür toplantı ve seminerlerde sadece bilgi almakla kalmayıp, diğer yabancı öğrenciler ile tanışıp, yeni arkadaşlıklar kurma şansına da sahip olacaksınız.

Amerika'nın En İyileri

(Yüksek Lisans ve Doktora Dahil) Her yılın Mart ve Ekim aylarında US News ve World Report Amerika'nın en iyi üniversitelerini tespit eden ve değerlendiren bir araştırma yazısı yayımlamaktadır. Buna göre, son yılların en iyileri şunlardır:

En İyi 25 Üniversite

1. Harvard University (MA)
2. Princeton University (NJ)
3. Yale University (CT)
4. Mass. Inst. of Technology
5. Calif. Inst. of Technology
6. Stanford University (CA)
7. Duke University (NC)
8. Dartmouth College (NH)
9. University of Chicago (IL)
10. Cornbell University (NY)
11. Columbia University (NY)
12. Brown University (RI)
13. Northwestern University (IL)
14. Rice University (TX)
15. Johns Hopkins Uni. (MD)
16. University of Pennsylvania
17. Georgetown University (DC)
18. Washington University (MO)
19. Univ. of Calif. at Berkeley
20. Vanderbilt University (TN)
21. University of Virginia
22. Univ. of Calif.-Los Angeles
23. University of Michigan
24. Carnegie Mellon Univ. (PA)
25. Emory University (GA)

En İyi 15 Sanat Koleji​

1. Amherst College (MA)
2. Williams College (MA)
3. Swarthmore College (PA)
4. Wellesley College (MA)
5. Pomona College (CA)
6. Bowdoin College (ME)
7. Haverford College (ME)
8. Middlebury College (VT)
9. Smith College (MA)
10. Wesleyan University (CT)
11. Claremont McKenna (CA)
12. Davidson College (NC)
13. Carleton College (MN)
14. Vassar College (NY)
15. Bryn Mawr College (PA)

İş İdaresi Konusunda En İyi 15 Okul

1. Stanford University (CA)
2. Mass. Inst. of Technology
3. Harvard University (MA)
4. University of Pennsylvania
5. Northwestern University (IL)
6. University of Chicago (IL)
7. Darthmouth College (NH)
8. Univ. of Michigan at Ann Arbor
9. Duke University (NC)
10. Univ. of Calif. at Los Angeles
11. Columbia University
12. Univ. of California at Berkeley
13. University of Virginia
14. Carnegie Mellon University
15. Cornell University (NY)

Mühendislik Konusunda En İyi 15 Okul

1. Mass. Inst. of Technology
2. Stanford University (CA)
3. Purdue University (IN)
4. Univ. of Illinois at Urbana Ch.
5. Univ. of Calif. at Berkeley
6. California Inst. of Technology
7. Univ. of Michigan at Ann Arbor
8. Cornell University (NY)
9. University of Texas at Austin
10. Carnegie Mellon Univ. (PA)
11. Georgia Inst. of Technology
12. Northwestern University (IL)
13. University of Wisconsin
14. Penn State University
15. Univ. of Minnesota-Twin Cities

Tıp Araştırmaları Konusunda En İyi 10 Okul

1. Harvard University (MA)
2. Johns Hopkins Univ. (MD)
3. Yale University (CT)
4. Univ. of Calif. at San Fran.
5. Washington University (MO)
6. Duke University (NC)
7. University of Pennsylvania
8. Columbia University (NY)
9. Stanford University
10. University of Washington

Tıp Eğitimi Veren En İyi 10 Okul​

1. Oregon Health Science Univ.
2. George Washington Univ. (DC)
3. Thomas Jefferson Univ. (PA)
4. University of California at Da
5. Ohio State University
6. Brown University (RI)
7. State Univ. of N.Y. at Buffalo
8. University of Kentucky .
9. Robert Wood Johnson (NJ)
10. Univ. of Kansas Med Center
 
Üst