• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Doğru ve en iyi saç ekim yöntemi

Saç Ekimi ile Saçlarınıza Kavuşun
Saç Ekimi Son 10 yılda oldukça büyük bir gelişme göstermiştir. Günümüzde saç ekimi, doğru yapıldığı takdirde doğal ve dolgun bir görünüm sağlayan, ayakta tedavi edilebilen garantili bir yöntemdir.

DOĞRU SAÇ EKİMİ

Doğru bir şekilde uygulandığında berberiniz bile saç ekimi yaptırdığınızı fark etmeyecektir. Birçok doktorun saç ekiminde hala eski yöntemleri kullanmasından ve birçok kliniğin saç ekimini doktor tarafından değil, doktor kontrolünde yapmasından dolayı, doğru merkezi seçmek çok önemlidir.
Doktor saç kıllarını doğal yönünde ve ön sırasına doğal şekil vererek ektiği takdirde çok yaygın olan çim adam görünümü olmaz.
Hiçbir saç ekimi yönteminde başkasından saç alınıp ekilemez çünkü bu işlem bir doku naklidir ve hücreler birbirini reddederek doku uyuşmazlığı yaşanır.

EN İYİ SAÇ EKİMİ YÖNTEMİ

Çok az sayıda doktorun saç ekimini bir sanat olarak uygulamasının nedeni, daha fazla deneyim, daha uzun zaman ve daha fazla yetenek gerektirmesidir.
Bunu uygulayacak kişinin bu konuda iyi eğitim görmüş ve kendini bu işe adamış olması gerekir. Bu işlem hasta açısından:

•Bizzat doktor ve eğitimli yardımcısı tarafından,
•Lokal anestezi ile uygulanan,
•Hızlı iyileşme görülen,
•Doğal, dolgun ve ömür boyu süren bir avantaj sağlar.

KİŞİYE ÖZEL EN UYGUN SAÇ EKİM YÖNTEMİ

İyi bir saç ekimi kişiye özel olmalıdır. Kişinin saç yapısına göre, klinik tarafından yapılan saç analizi sonrası kişiye yapılacak yöntem belirlenmelidir. Günümüzde sıklıkla 2 tür saç ekimi uygulanmaktadır.

FUT TEKNİĞİ

Halen uygulayan klinikler vardır.
Avantajı: Bir seansta 2000-3000 kök ekilebilmesidir.

Dezavantaj:
•Ensenin üzerinde, iki kulak arası bölgede 10 – 15 cm arası ameliyat izi kalması,
•Daha ağrılı, daha kanlı olması
•Operasyon sonrası kafa derisinin daha gergin olması
•Enfeksiyon olasılığı
•Donör alanının küçülmesi,
•Tek seanstan fazla olamaması
•Ameliyat izinin üzerinde saçsız, açık alanlar olması vb.
Bu teknik artık tarihe karışmak üzeredir.

FUE TEKNİĞİ

Bu teknik bir tür doku nakli şeklidir. Folliküler unit denen yapı: Dermal bit kılıf ile çevrili içinde 1-5 adet kıl kökü barındıran, etraf doku ile fizyolojik bir bütün oluşturan yapılardır. Bu folliküler ünite nakli 1996’ larda keşfedilmiş ve 40 yıllık saç ekimi tarihinde devrim niteliği kazanmıştır. Bu folliküler ünite mikroskop altında, çok hassas biçimde elde edilmeli ve titizlikle ekilmelidir. Bu nedenle saç ekimini özelliklede FUE yöntemini tecrübeli, deneyimli ve titiz doktorlar bizzat kendileri yapmalıdır.

FUE yöntemi kesme ve dikme işlemi olmadan sadece folliküler ünitenin çıkartıldığı bir tekniktir. Bu işlem için özel uç yapısı ve bir milimden küçük çapta lümeni olan aparatlar kullanılır. Bu özel bir cihazdır. Çıkartılan folliküllerin ekim işlemide kişiye özel olacak şekilde planlanıp 1 santimetre karelik alana 50-60 ünite (100-120) saç teli olacak şekilde ekilebilmektedir.

FUE İŞLEMİ:
Follikül çıkartma işleminden önce donör alandaki ( saç köklerinin alınacağı genellikle iki kulak arası bölge) saçlar 1-2 milim olacak kadar kısaltılır. Daha sonra bu alan lokal anestezi ilaçları ile uyuşturulur. Toplama işlemini yapacağımız aparatın ucu, lümeni saç kılını ortalayacak şekilde deriye yaklaştırılır ve kılın çıkış açısına uygun olarak 5-6 milim kadar deriye batırılıp, çekilir. Saç teli, follikül ve onu çevreleyen doku ile birlikte, silindirik şekilde kesilmiş olur. Etraf dokuda ayrılan folliküler ünite bir mikropenset ile nazikçe çekilir ve gevşek tabandan ayrılmış olarak gelir. 1 seansta maksimum 1500 folliküler ünite( yaklaşık 2500-3000 saç teli) bu şekilde toplanarak kök sayılarına göre gruplanır ve uygun solüsyonlar içine alınır.

Sonraki aşamada saç ekimi yapılacak alan lokal anestezi ilaçları ile uyuşturulur. Bu alana kişiye özel planlanan şekilde mikro kanallar açılır. Folliküler üniteler tek tek sistematik olarak mikro kanallara yerleştirilir ve işlem tamamlanmış olur.

FUE YÖNTEMİNİN AVANTAJLARI

•Saç kökü alınan yerde KESME ve DİKME işlemi OLMAZ. Folliküler ünitelerin alındığı bölgede oluşan 1 milimden küçük çaplı delikler 1-2 günde kapanır ve iz bırakmadan iyileşir.
•Kafa derisinin her tarafından saç kökü alınabilir. Sadece arka kısma bağımlı kalınmaz, hatta ihtiyaç halinde göğüs kılı gibi, vücut kıllarından da alınabilir. Ya da kafa derisinden alınan kıllar vücudun her hangi bir yerine ( bıyık sakal gibi) ekilebilir.
•Tek seansla kalmayıp tekrarlayan seanslar ( 4-5 seans gibi) yapılabilir. Seansların arası 3-4 hafta olmalıdır. Her seansta maksimum 1500 folliküler ünite (yaklaşık 2500-3000) saç teli ekilebilir. Her ünitede kişiye bağlı olmakla beraber ortalama 2 saç teli bulunur.

1 seans = 1500 follikül = 3000 saç teli.
2 seans = 3000 follikül = 6000 saç teli.
3 seans = 4500 follikül = 9000 saç teli.
4 seans = 6000 follikül = 12000 saç teli.

•Alınan folliküler ünitelerin çapı 1 mm ‘ den küçük olduğu için, çok küçük kanallardan ekim yapmak mümkündür. Santimetre kareye 50 – 60 folliküler ünite ( 100 - 120 saç teli) ekilebilir.
•Garanti bir yöntemdir.
•Ağrısızdır, iz bırakmaz, tamamen doğaldır.
•Saçların alındığı bölge seyrelmez.
Tecrübeli bir doktor tarafından ekildiğinde saç kılları doğal yönünde çıkar
sibellaguzelliksalonu.com
 
Üst