• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Hasta Seçimi Kriterleri Nelerdir?

ben de saç ektirmeyi düşünüyorum, bir süredir araştırma yapıyordum. Yaptığım araştırmalar beni isimli kliniğe götürdü. Orada saç ekimi yaptırmayı düşünüyorum. O sitede gezinirken bu bilgileri buldum: Belki başarı veya başarısızlık bunlara bağlıdır.

Saç ekiminde Hasta Seçimi Kriterleri Nelerdir?

Tüm planlama androgenetik alopesinin son halinin doğru tespit edilmesine ve donör alanın büyüklük ve özelliklerine göre yapılmalıdır. Hastanın yaşı, dikkatli aile öyküsü, fizik muayenesi bu değerlendirmeyi yapmak için önemli faktörlerdir.

Saç ekiminden önce bölgenin tamamen kelleşmesini beklemek gerekli de değildir;avantajlı da değildir. Göreceli olarak erken androgenetik alopesili bir kişinin varolan saçları, operasyon sonrasında daha iyi kamuflaj sağlar.

İkinci bir operasyon gerekli olursa, iki operasyon arasındaki sürenin daha uzun olmasını sağlar.

Saç taşıyan bölgelere ekim yapmak saç kaybını hızlandırmaz. Ancak bölgenin saçlı olması daha fazla dikkat gerektirir. Kanal açmak için yapılan kesiler bölgedeki mevcut saçlarla aynı yönde ve açıda olmalıdır.

Ayrıca kişinin mevcut saçlarını korumak için oldukça etkili medikal tedaviler kullanılmaktadır. Bu tedaviler başarılı sonuç verdiğinde, kişinin mevcut saçlarını kaybederek ikinci bir operasyon geçirmesi söz konusu olmayacaktır.

İşlem için doğru yaş üzerine kesin kural yoktur. Ancak 20 yaş öncesi ve 80 yaş sonrası işlem için çok uygun değildir.

Kadınlar şu anda saç ektiren hastalarda daha fazla orana ulaşmışlardır.

Son 10 yıldaki gelişmelerden dolayı, kadınlar saç ekimi için kabul edilebilir adaylar haline gelmişlerdir.

Saç ekiminde sonuç sadece dökülme şekline değil; saçın rengi, telin kalınlığı, telin yapısı gibi faktörlere de bağlıdır. Saçın rengi ile alttaki derinin rengi arasındaki kontrast ne kadar az olursa , saçların seyrekliği o kadar az fark edilir ve saç ekimi daha başarılı sonuç verir. Bu bakımdan en şanslı hastalar sırasıyla saç renkleri sarı, beyaz ve gri olanlardır. Kural olarak; sarı-beyaz-gri saçlar daha az yoğunluk ile, koyu renkli saçlara oranla sık görülürler.

Kahverengi ve siyah saçlı hastalarda daha fazla greft ekimi gerekmektedir. Kalın saç telleri daha fazla alanı kapatırlar. Saç kalınlığı 80 mikron civarındaki kişiler ince saç teli olanlara göre daha şanslıdırlar. Kıl çapında 0,01 mm´ lik artış, kıl hacminde % 36’lık şok edici şekilde artış sağlamaktadır. Kural olarak; ince telli saçlarda daha yoğun ekim gereklidir. Ayrıca dalgalı-kıvırcık saçlar daha dolgun ve hacimli göründüklerinden dolayı, saç ekiminde düz saçlı olanlara göre daha avantaj sağlar. Kural olarak; dalgalı-kıvırcık saçlar daha az yoğunluk ile düz saçlara oranla daha sık görünürler.

Saç ekimi operasyonları sadece androgenetik alopeside uygulanmaz. Yanık, yara, infeksiyon sonrası iz gibi sikatris bırakan saç dökülmelerinde ve alopesi areata (pelad - saç kıran) hastalığında da başarıyla uygulanmaktadır. Saçlı deri dışında sakal ve kaşlı deriye de ekim operasyonları yapılabilmektedir.
medhairklinik.com

Biraz geç cevap yazmışım sanki :) Ama ben şimdilerde bu dertten muzdaribim. Eğer yeni bilgileri olan arkadaşlar varsa lütfen burdan paylaşın. Gerçekten çok önemli bir konu...
 
Üst