Hamilelikte Reflü hastalığı

Hamilelikte Reflü

Tüm hamileliklerin % 30 -80 ‘inde (hamilelerin üçte ikisinde) reflü sıkıntıları başgösterir.
Doğumu takiben reflü sıklıkla ve genellikle kendiliğinden geçer.
Hamileliğin ileri aylarında rahmin de büyümesine bağlı olarak reflü daha sıkıntılı seyreder.
Gebelikten önce reflü varsa şiddet gebelikte iyice artar.
Çoğul doğurmuşluk durumunda reflü daha da fena seyreder.
Annelik yaşı ileri ise reflü daha da fena seyreder.

Hamilelikte reflü neden olur ?​

Artmış karın içi basınç (reahmin giderek büyümesi sonucu)
LES (alt yutma borusu büzücüsü) basıncı düşüklüğü (Östrojen ve Progesteron yükseldiği için)
Abdominal LES (alt yutma borusu büzücüsü) kısalığı

Hamilelikte Reflü Tedavisi​

Aşağıdaki öneriler hamile hanımefendilerin doğacak çocuklarının hiçbir riske maruz bırakılmadan reflü açısından nisbeten de olsa rahatlayabilmeleri için son bilimsel çalışmalar gözetilerek özetlenmiştir. Gene de hamilelerin tüm ilaç ve önlemleri kadın doğum ve çocuk doktorlarına danışarak almaları gerekmektedir.

Hamilelerde anti-reflü cerrahisi uygulanamaz!
Ciddi reflüsü olup da hamile kalmayı planlayanlarda anti-reflü ameliyatın hamilelikten önce yapılması şiddetle önerilmektedir.

Bebek için ilk 10 hafta tehlikeli. Anormal çocuk doğumu açısından en tehlikeli süre son menstürasyondan (adet kanaması) sonra 31-71 gün arası.

Doğum esnasında aspirasyona (mide içeriğinin ağıza ve oradan da akciğerlere kaçması) karşı önlem al!

İntragastric PH 2.5 un üstünde olmalı
Bu nedenle kullanabilecekler: Na HCO3 veya Na sitrat
Ranitidin
Omeprazol
Laktasyonda (Emzirmede)
Antiasitler (Al ve Mg içeren)
Gaviscon muhtemelen OK
Sucralfate muhtemelen OK
H2rec: Famotidin OK
PPI YASAK

Bebek ve Çocuklarda Reflü​

“Reflü” merkezimizde yeni doğan, bebek ve 10 yaş altındaki çocukların tanı ve tedavisi yapılmamaktadır. Bu yaş gurubunda reflüsü olan çocuklar için bir pediatrik gastroenteroloğa ya da pediatrik cerraha başvurmanız uygun olacaktır.

Tüm yaştaki çocuklarda en sık yutma borusu hastalığı reflüdür.

Yeni doğan ve küçük bebeklerde mide içeriğinin ara sıra ağza gelmesi aslında fizyolojik bir durum olup “hastalık” değildir. Bu durumun ciddi biçimde şikayetlere yol açması ya da sıkılığının ileri derecede artması ya da birtakım solunum problemlerine yol açması durumunda tabi ki bir hastalık durumu söz konusu olacaktır.

İlk yaş içindeki bebeklerde reflü yaşamın ilk aylarından itibaren başlar ve 4. ayda maksimum düzeye ulaşır. Belirtiler 12. aya doğru büyük ölçüde kendiliğinden geriler ve 24. ayda sıklıkla tamamen ortadan kalkar. Dolayısı ile anne ve babaların bebeklikteki reflü benzeri şikayetlerden çok korkmamaları ve bu durumun bebeğin gelişimi ile birlikte birkaç yıl içinde kendiliğinden geçebileceğini bilmeleri gerekmektedir.

Daha ileri yaşta ortaya çıkan reflü hastalığı bile erişkinlerdekinin aksine kendiliğinden ve çocuğun gelişimini takiben % 50 ihtimal ile ortadan kalkabilmektedir.

Giderek daha ciddi sorunlara yol açan, yaşın ilerlemesine karşın gerek tipik ve gerekse atipik şikayetlere ve hatta solunum problemlerine yol açan reflü durumlarının ise kuşkusuz olarak düzgün biçimde tedavi edilmeleri gerekmektedir.
istanbulcerrahi.com
 
Üst