• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Köpekçiler.... felsefede de yerini almış olan

Eski bir kitapta mazide köpekçiler diye felsefe grubu varmış. evrime inananlara maymuncular felan denir de köpekçiler artık köpek karakterine itibar edenlere mi deniyormuş henüz bakmadım.

Hani bir kötülük duyunca "vayyy şeref.siz" diyoruz ya? Hatta herkes diyor. Çünkü insan iyi bir varlık ve kötülüğe anında tepki veriyor. Ama ya menfaatimize dokununca ya da cesaretimizi yoklayınca? Soralım herkese, hiç fark etmez sabit her zaman aynıyız der. Gerçekten öyle mi? şeref.siz dediği ya patronu olursa? ya kocası ya babası ? İşte anında çark etme noktasıdır bu. Kötü diye tarif edip sanki mücadelede taviz vermezmişiz gibi düşündüğümüz tepki hedeflerimiz bizzat yakınımızda ve bizi de sallayabilecek güçte olduğunda en başta düşünmeye başlıyoruz. Düşünmeden pisliğini bilmemize rağmen bu pislik yanımızda aleyhimizdeyse önce düşünüyoruz sonra mücadeleyi azaltıyoruz sonra da belki susuyoruz... Düşmanı olacağımız bir hareket yanımızda peydahlandığında, anında dost diye çark edemediğimizden önce düşünmeye başlıyoruz, sonra da belki kabul...

Yani önümüze linç edilmesi için konulan vergi kaçakçısı, yolsuz vb insanların belki alayı toplumun içerisinde var. Belki bir yerde köylü belki memur belki de bakkal. Aynı suçu işliyorlar ama onlara bahane buluyor kalabalıklar, önümüze konulan linç edilmesi gerekenlere de saldırmaya hazırdır aynı kalabalıklar. AYnı suç linç et dendiğinde linç edilirken, linç komutu verilmediğinde suç aynı suç olmasına rağmen kalabalıklar vaziyeti kabulleniyor. Hatta linç komutu yerine kahraman ilan edilse ve tapınma komutu verilse beki de yükseltecekler aynı suçluyu. Ama suç aynı suç? kötülük aynı kötülük????

Bunu açıkladığınız anda yani üstteki benim yazdığım yazıdaki fikri, anında size deli diyebilecekler var. Yani böyle düşünmek delilik. katiller deli değil, hainler, seri katiller, fuhuş pazarlamacıları deli değil, kötülükle mücadeledeki stratejik kıymetli bilgileri sunmak delilik. Bir kesim var bunlara delilik diyorlar. BUgün insanları hapsetme yöntemi olarak kullanıldığı için delilik iddiası bu tiplere emredilmiş anlaşılan. Bu tiplerin uydurma fikirlerini çürüttüğünüz her yerde siz delisiniz. Onların tanrı sandıklarını eleştirseniz, olağan karşıladıkları pislikleri ortaya çıkarsanız delisiniz. Çünkü fikirsizler ve güçlüye menfaatlerince boyun eğiyorlar. Sadece konuşuyorsunuz ve şeytan tarafından ele geçirilmiş, menfaatlerince kısır döngülere sabitlenmiş bünyelerindeki kıt fikirlerin geçersizliğini ortaya koyduğunuz anda sanki düşmanlarısınız. Peki sadece konuşmak neden düşmanlık sebebi olsun? EN fazla yanlış konuşmuş olursunuz ve ya eleştirmişsinizdir. Belki de gıcıklığına yapıyrsunuz. Neden bu konuşma kültürünü düşmanlık sayıyorlar?

Çünkü var olamıyorlar. büyülenmiş gibi; kendilerine güçlü tarafından kızgınca emredilenlere mecburen boyun eğmeleri gerek. Çünkü bu kötülüğe baş kaldırmak için cesaretleri yok ve en ufak bir kalkışmada vücut kimyaları değişiyor, bunalıyor, daralıyorlar. sinsi ve haince diğerlerini herşeyi kullanarak, her haksızlık ve kah.pelikle alt etmeye çalışıyorlar. Milletin itibar etmesi halinde anında deli diyorlar, saçmalık diyorlar. Halbu ki; en fazla fikir yanlış olurdu bu tepki neye? Zaten fikre değer veren millet olduğundan, itibar eden de millet olduğundan fikrin sahibine deli demek milletin bizzat kendisine deli demektir. Bakınız şeriat - komunizm değil konu. Bizzat menfi ve hain tayfa anafikrimiz. Amaçları uğruna her pisliği yapmaya hazırlar. kızları rahatsız edebilirler, laf atabilirler ama "senin kızın yarın okulda senin gibi 500 erkeğin arasında olacak" deseniz menfiyetini salladığınızdan size düşman olabilirler.

En önemlisi, bu tipler, linç et dendiğinde her türlü yerden yere vuruyorlar, kahraman et dendiğinde omuzlara alıyorlar... Ama aynı özellikler başkalarında olsa, hatta daha fazlası olsa komut gelmeden ne linç ne de kahraman etmiyorlar. Siz bu karakteri sorgularsanız da sanki menfice kural tanımayan anarşistçe saldırmak Hak bişeymiş gibi, sizin sorgulamanızı delilik saçmalık düşmanlık diye yaftalamak için yırtınıyorlar. Bu doğru mu yanlış mı diye bir anlayışları yok çünkü menfaatleri henüz karar vermedi. Linç et denecek linç edecekler, kaharaman ilan et dendiğinde de kahaman, sorgularsanız da siz düşman.... Bu neyin karakteridir?

İnsanlar içlerinden gelen doğruya ihanet ettiklerinde kötülüğe teslim oluyorlar. Kötü şeylere benziyorlar. Cesur insan cesaretin doğadaki tezahürleri ile alakalanır. Aslan gibi... Ama insan kötüleştiğinde de doğadaki kötülükler akla geliyor... emirle saldıran ve emirle dost olan sonra da varlıklarını eleştireni ısırmaya kalkan hangisidir? İşte felsefedeki gruptan bahsettik ya.... İnsan cesareti ile kötülüğe karşı duruşunda nasıl Aslan oluyorsa, emirle her pisliği yapmaya hazır, ısıran ya da seven olduğunda da bir köpeğin karakterini bozduğunu akla getiriyor....
 
Üst