• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Vergi borcu nereden nasıl sorgulanır?

Vatandaşlar, devlete olan vergi borçlarının sorgulamak için vergi dairelerine gitmeden, internet üzerinden işlem yapabiliyor.

İşte vergi borcu sorgulama işleminin detayları.

VERGİ BORCU SORGULAMA 2 ŞEKİLDE YAPILABİLİYOR
Vatandaşlar vergi borçlarını iki farklı şekilde sorgulayabiliyor. Öncelikle e-devlet üzerinde sorgulama yapmak mümkün. e-Devlet Kapısı Devletin Kısayolu | www.türkiye.gov.tr internet adresinden şifreleri ile e-devlet kapısına giriş yapan vatandaşlar, buradan Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu sorgulama sayfasını tıklayarak sonucu görebiliyor. Arama kısmına vergi borcu yazarak da kısa şekilde bu menüye ulaşılabiliyor. Bu hizmet ile, sürekli ve süreksiz yükümlülüklerden kaynaklanan ve süresinde ödenmediği için vadesi geçmiş olan ya da tahakkuk ettiği halde vadesi gelmemiş olan vergi borcu bulunup bulunmadığına dair mükellef bazlı bilgilerinize ulaşmak mümkün.

İkinci olarak ise İnternet Vergi Dairesi adresinden T.C. kimlik numarası, doğum tarihi, anne kızlık soyadı ve aileden birinin T.C. kimlik nosunu girerek sisteme giriş yapan kişi, yine vergi borcunu öğrenebiliyor.
 
Üst