• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Parfümlerdek EDP EDT EDC anlamı nedir

Parfüm isimlerinin sonunda yazan EDP EDT EDC kısaltmalarının anlamı nedir? işte aralarındaki farkı sizler için araştırdık

Eau De Parfüm (EDP), Eau De Toilette (EDT) ve Eau De Cologne, aslında parfümün kendisini oluşturan esansın yoğunluğuna göre yapılmış bir ayrım. Tabii ki esansın yoğunluğu da kokunun kalıcılığından etkisine kadar bir çok şeyi belirliyor. Bu nedenle parfüm seçerken, kokusu kadar, kullanacağımız mevsime, günün zamanına ve yere göre de kararımızı oluşturmalıyız.

EAU DE PARFUM (EDP)

Bir parfümde EDP kısaltması varsa, o parfümün, piyasadaki standart ürünler arasında esans yoğunluğu en fazla olan kokulardan biri olduğunu anlayabiliriz. Çünkü EDPlerde esans yoğunluğu yüzde 10 ile 20 arasında değişiyor. Genel olarak EDPler kış aylarında veya gece aktivitelerinde daha çok öneriliyor.

EAU DE TOILETTE (EDT)

EDT parfümlerde esans yoğunluğu EDPye oranla çok daha az; yüzde 4 ile 10 arası. Bu oran EDTleri gündelik kullanım için en uygun parfümler yapıyor. Tüketim oranı en yüksek olan EDTler dört mevsim kullanılabiliyor.

EAU DE COLOGNE (EDC)

EDCler esans yoğunluğu en az olan parfümlerdir. Kalıcılığının da düşük olması nedeniyle EDClerin kullanım oranı diğerlerine göre çok daha az. Yüzde 2 ile 4 arasında değişen esans yoğunluğu, EDCleri özellikle koku hassasiyeti bulunanların tercih etmesini sağlıyor.
 
Üst