• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Oksijenli Saç Ekimi Nedir

Oksijenli saç ekimi bir diğer adıyla Hiperbarik Saç Ekimi kavramı özellikle son zamanlarda dikkatleri çekiyor.

Hiperbarik Saç Ekimi

Hiperbarik saç ekimi, FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi operasyonları sonrasında iyileşme sürecini hızlandıran ve saç köklerini güçlendiren bir tedavi yöntemidir. Dokuların bir an önce kan ve dolayısıyla oksijenle buluşmasına olanak sağlayarak saç ekilen bölge ile donör bölgeyi destekleyen hiperbarik saç ekimi, operasyonun başarısını olumlu yönde etkiler.

Hiperbarik saç ekimi, yeni bir saç ekimi tekniği değildir ancak saç ekimi sonrasında operasyonun iyileşme sürecini kısaltmaktadır. Hiperbarik tedavi yöntemi olarak birçok farklı tıp alanında kullanılmaktadır.

Saç ekimi uygulamasını hepimiz biliyoruz; kişinin kendi kıl köklerinin yoğun olan bir bölgeden dökülme yaşanan bir bölgeye nakledilmesi işlemidir kısaca. Greft nakli olarak da ifade edilen bu transplantasyon işlemi, büyük başarı oranları ile karşımıza çıktığından çokça tercih edilmektedir. Tüm saç ekimi uygulamalarında en önemli nokta ise kıl köklerinin kan dolaşımı ile buluşmasıdır. Bu sayede kıl kökleri hızla uyum yakalamaya başlar. Kısacası nakledilen dokunun hızla kan dolaşımı ile tanışması gerekiyor. Bu da aslında oksijen ile buluşma demektir. Oksijenli saç ekimi kavramı da buradan geliyor. Oksijen Tedavisi adı verilen uygulama ile saç ekimi sonrası iyileşme süreci oldukça hızlandırılmaktadır. Normal şartlarda ortalama 15 gün süren iyileşme 9 güne kadar düşmektedir. Bu tedavi ile dokunun hızla oksijene ulaşması sağlanır. İyileşme sürecini kısaltan Oksijenli saç ekimi gibi özel bir uygulamanın tercih edilmemesi pek de mümkün değil. Üstelik Oksijenli saç ekimi uzman ellerde kolayca gerçekleştirilebilir.

Oksijenli Saç Ekimi Nasıl Yapılır?

Oksijenli saç ekimi, başarı oranlarının yüksek olduğu iyi bir alternatif. Uygulama şekli ise merak konusu. Aslında en çok merak edilen kısım saç ekimi değil de Oksijenli saç ekimi kavramının sebebi olan oksijen uygulaması. Aslında oksijenli saç ekimi uygulamasında son derece basit bir süreç işliyor. Oksijenli saç ekimi yaptırmaya karar verdiğinizde uzman hekiminiz ile detayları görüşmeli ve oksijen uygulaması kısmını dert etmemelisiniz. Bu uygulamada ilk iş olarak kulak arkasında yer alan verimli kıl kökleri alınır ve besleme sıvısında bekletilir. Bu uygulama kıl köklerinin daha da kuvvetlenmesini sağlar. Ardından ise uzmanlar ön alın çizgisini belirleyerek, kasların yer almadığı bu bölgede saç ekimi için kanalları hazırlar. Bundan sonraki adım ise sizin dinlenmeye alınmanızdır. Siz yemeğinizi yiyip, çayınızı kahvenizi içerken uzmanlar son kontrolleri yaparlar. Bunun ardından ise büyük faydalara sahip oksijen tedavisine ve saç köklerinin yerleştirilmesi aşamasına geçirilir. Oksijen uygulaması hem iyileşmeye katkıda bulunuyor, hem büyüme faktörlerini ve kök hücreleri etkiliyor. Dolayısıyla Oksijenli saç ekimi yapıldığında da kıl köklerinin tutunmasını kolaylaştırıyor. Hem kan temizlenmiş oluyor hem de insanın daha rahat nefes alması mümkün oluyor. Oksijenli saç ekimi uygulamasının önemini işte bu noktada görebiliyoruz. Yeri değiştirilen kıl kökü, yani Oksijenli saç ekimi gerçekleştirilen doku, yeni yerine uyum sağlayabilmek ve fonksiyonlarını gerçekleştirmek için oksijene ihtiyaç duyar. Oksijen uygulaması ile yoğun bir şekilde oksijene maruz kalacağı için ise kolayca fonksiyonlarını yerine getirmeye başlayacaktır. Yani Oksijenli saç ekimi uygulaması, saç ekiminin büyük bir başarı ile gerçekleştirilmesini sağlamaktadır. Saç ekiminin ardından yapılan PRP ise tam anlamı ile bir doping etkisi yapacaktır. Bir de doktorlarınızı vereceği ilaçlar ve özel şampuanlar uygulamanın daha da başarılı olmasını sağlar. İşlemin ardından 15 gün sürekli iletişim halinde olduktan sonra, 6 ayda bir sürekli iletişim halinde olarak saçlarınızın durumunu hekiminiz ile görüşebilecek olmanız ise cabası. Saçlarınızın garanti belgesini alarak ayrıldığınız merkez, size hayatınızın yeni aşamasını armağan edecektir. Tüm bunların yanı sıra Oksijenli saç ekiminin kimlere uygulanabildiği ise bir diğer merak edilen konu.

Oksijenli Saç Ekimi Kimlere Yapılabilir

Oksijenli saç ekimi kimlere yapılabilir, kimler bu uygulamadan faydalanabilir. Aslında bu uygulama için herhangi bir sınırlama söz konusu değil. Bu ancak yapılan operasyonun detayları ile ilgili olabilir. Yani Oksijenli saç ekimi yaptırmak istiyorsanız öncelikle bir uzmanla görüşerek işe başlamalısınız ve bu isteğinizi dile getirmelisiniz. Sizin için uygun olması durumunda Oksijenli saç ekimi yaptırabilirsiniz. Saç ekimi, geniş bir yaş aralığında uygulanabiliyor ve genel olarak aynı yaş aralığında Oksijenli saç ekiminin de mümkün olduğunu görüyoruz. Ancak bazı özel durumlarda uygun görülmeyebilir. Bunu da hekiminiz dile getirecektir. Dolayısıyla sizin öncelikli olarak yapmanız gereken Oksijenli saç ekimi uygulaması için bir uzmanla görüşmek ve onun yönlendirmeleri ile hareket etmek olacaktır.
kaynak:hair.com.tr

Hiperbarik Saç Ekimi Nasıl Uygulanıyor?

Yara iyileştirme ve kandaki oksijen miktarını arttırmada bu kadar etkili olan hiperbarik oksijen tedavisinin saç ekimi sonrası uygulanması günümüzde hiperbarik saç ekimi olarak adlandırılmaktadır.

Hiperbarik saç ekimi ile, saç ekimi uygulamasında normal prosedür izlenirken, operasyon sonrasında hasta basınçlı hiperbarik oksijen odasına alınarak, saç köklerinin hızlı bir şekilde bol oksijenle donatılmış kan ile buluşması sağlanır.

Hiperbarik Saç Ekimi Avantajları

İyileşme Süresini Kısaltır

Hiperbarik saç ekimi en önemli etkiyi saç ekimi esnasında, kıl köklerinin ekilmesi için açılan minik kanalların (folikül yuvaları) ve kıl köklerinin toplandığı donör bölgenin çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar. Saç ekimi operasyonu sonrası donör bölgenin iyileşmesi yaklaşık 3-4 gün sürmektedir. Ekilen saç köklerinin ise kabuklanmalardan tamamen kurtulma süresi yaklaşık 10 gündür. Hiperbarik saç ekimi, kandaki oksijen miktarını arttırarak yaraların çok daha hızlı bir şekilde kapanmasını sağlar.

Ödem Oluşumunu Azaltır

Hiperbarik saç ekimi yaptırmanın bir diğer avantajı da ödem oluşmasını azaltmasıdır. Kanda bulunan çözünmüş yoğun oksijenin bir diğer yararı ise antiödem etkidir. Saç ekimi sonrası alın ve yüz bölgesinde oluşabilecek şişliklerin oluşumunu azaltmada oldukça etkilidir.
 
Üst