Erkeklere Özel Sağlıklı Beslenme Önerileri

İnsan her yaşta tükettiği besinlere dikkat etmeli ve sağlıklı beslenmenin kıymetini bilmelidir. Temelde sağlıklı besinlerin tüketilmesinde belirli bir çizgi olsa da cinsiyet, kişinin sağlık durumu ve diğer faktörlere göre farklı beslenme programları uygulanmaktadır. Diyetisyen eşliğinde sağlıklı beslenme ve diyet listelerinde kadınlara özel ve erkeklere özel ayrı diyet programları hazırlanır. Erkeklerin vücut yapısının farklı oluşundan kaynaklı olarak görülen hastalıklar ve kanser türleri de aynı oranda farklılık gösterir. Erkeklerin sağlıklı beslenmeye ve diyete dair temel anlamda hangi gıda ürünlerine yakınlaşması hangilerinden uzaklaşması gerektiğini bu yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Hayatınıza Sağlıklı Besinler için Yer Açın!

Hazır gıdalara maruz kalmayın! Paketlenmiş gıdalar raf ömrünü uzatmak için çeşitli koruyucu maddeler içermektedir. Bu maddeler zamanla sizin var olan vücut dengenizi bozarak çeşitli hastalıklara sebep olmaktadır. Erkeklerin sürekli olarak evin dışında olmasından hazır gıdalara eğilimi daha yüksektir. Aperatif gıdaların yerine meyve tüketimine geçiş yapabilirsiniz. Hem sağlığınızı korurken hem de hastalıklara karşı kendiniz koruyabilirsiniz.

● Muz ve üzüm içeriğinde potasyum oranının yüksek oluşu sizin kalp hastalıklarına yakalanmanızın önüne geçmektedir.
● Havuç ve kuşburnu içeriğinde bulunan d vitamini erkeklerde kalp rahatsızlıklarının görülme riskini azaltmaktadır.
● Sebze tüketimini aksatmayın. Erkeklerin beslenme programında her gün veya iki günde bir mutlaka organik domates bulunması gereklidir. Erkeklerde en yaygın olarak görülen kanser türü olan prostat kanseriyle baş etmede domates tüketimi çok önemlidir.
● Tam tahıllı besinlere geçiş yapmalısınız. Ekmek, makarna, pirinç tüketiminde tam tahıllı ve kepekli ürünleri tercih ederek karbonhidrat ihtiyacınızı karşılarken içeriğinde lif bulundurmadığı için sağlığınızı korur. Aksi takdirde beyaz ekmek ve diğer unlu mamullerdeki besin içeriğinden dolayı şekerin yükselmesi ve yağ oranının artması kaçınılmaz olacaktır.

● Erkeklerin kas yapısı göz önünde bulundurarak kalsiyum ihtiyaçları karşılanacak düzeyde kalsiyum ve protein ihtiyaçları karşılanmalıdır. Protein ihtiyacınızı kırmızı et ile karşılamanın yanı sıra sebzelerde göz ardı edilmemelidir. Kas yapısı, kilo indeksi, yaş ve sosyal yaşantı dikkate alınarak sağlık durumunuza uygun diyet listesi hazırlanmalıdır.

Sağlık için Düzenli Spor Şart

Kilo vermek, vücut geliştirmek veya sağlıklı ve dinç yaşamak amacıyla spor yapıyor olabilirsiniz. Spor ve hareketli yaşam hayatınıza girdiği zaman beslenmenize de aynı oranda özen göstermeniz gerekiyor. Yetişkin bir erkekte günlük alınması gereken kalori miktarının yanı sıra spor yaptığınız için bu oranı biraz daha arttırmanız gerekecektir. Kas yapmak isteyen erkeklerin protein ağırlıklı beslenmesi ve kas gelişimi için ek gıdaların belirlenmesi için diyetisyen yardımı alabilirsiniz.

Erkeklerde En Yaygın Kanser Türü: Prostat

Erkeklerde prostat kanseri görülme riski aile, yaşantı vb. faktörlere bağlı olarak değişkenlik gösterir. 65 yaş üstü ileri yaştaki erkeklerde görülen prostat kanserinin önlenmesi ve kanser sonrası beslenmenin önemini Prostat Kanserinde Beslenme adlı blog yazımızdan inceleyebilirsiniz.
Beslenme programı ile sağlıklı bir hayata geçerek yaşam kalitesini arttırmak isteyen erkekler İstanbul diyetisyen tercihlerinde Merve Diyet ve Beslenme Danışmanlığı merkezini ziyaret edebilir.
Kaynak: mervediyet.com
 
Üst