• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Yerel seçimler

YEREL SEÇİMLER
Mehmet Necati GÜNGÖR

Ekonomik daralma ve beraberinde getireceği olumsuz etkileri hesaba katan iktidar, erken seçimleri öne almak istiyor.

Bunun için Anayasa değişikliği lâzım. 400 milletvekiline ihtiyaç var. Kalanını ana muhalefet partisinin tamamlamaya hazır olduğu ifade ediliyor ki; mahalli seçimlerin Kasım ayına alınması kesin gibi duruyor.

Mahalli seçimler, özellikle ana muhalefet açısından üç büyük şehirde derin bir çalışmayı gerektiriyor. İzmir elde keklik dense de, İstanbul ve Ankara ne olacak? CHP bu üç ilimizde ipi göğüsleyebilecek adayları öne sürecek mi?

Cevaba muhtaç olan soru, ana muhalefet açısından henüz dillendirilmemektedir. Böyle bir açıklama için zamanın erken olduğu söylenebilir.

Diğer illerde de AKPnin karşısına güçlü adaylar çıkarılırsa, mahalli seçimlerde muhalefetin elde edeceği başarılar, erken bir genel seçimin kapılarını da aralayabilir. Bunu bize zaman gösterecektir.

İzmir Büyükşehir için Muharrem İncenin aday gösterileceği söyleniyor. Bu, İnce için iyi düşünülmüş olabilir.

İstanbul ve Ankara için kimlerin düşünüleceği yolunda ise henüz bir işaret alınmış değil. Şu isim olursa daha iyi sonuç alınabilir yolunda görüş bildirenler var,o kadar.

Meselâ İstanbul için İlhan Kesicinin, Ankara için Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlunun isimlerinin muhalefet partisine ve bu illerimize iyi geleceği ifade ediliyor.

Kendilerinden bu yönde herhangi bir işaret ve belirti zuhur etmese de, tahmin ve temenniler bu yönde.

Bilindiği gibi Kesici ANAP döneminde de İstanbul adayı olarak gösterilmiş, çok az bir oy farkıyla seçimi Erdoğana kaptırmıştı. Şimdi rövanş alma zamanıdır noktasında olanlar, Kesici için daha olumlu nitelendirmeler yapıyorlar. Bir kere İstanbulda yaşayan çok sayıda Sivaslı vatandaşımız var. Kesici, hem Sivaslılardan, hem ortaanadoludan, hem de dengeli bir şahsiyet olması itibariyle diğer eğilimlerden oy alma şansına sahip. Üstelik, Türkiyenin yetiştirdiği en iyi ekonomistlerden biri. İstanbula bu dar zamanda Kesici gibi bir ekonomistin iyi geleceği muhakkak.

Ankarada, başta Kayseri olmak üzere Orta Anadolu şehirlerimizden pek çok insan yaşar. Bunların toplamı oldukça büyük bir yekûn tutuyor. O kadar ki, bu insanlar Ankara Büyükşehir seçiminde belirleyici olabilirler. Bunun içindir ki Feyzioğlunun adı hemen öne çıkıyor. Aday gösterilirse ve kendisi tarafından da kabul edilirse, Ankara şaibesiz, dürüst, iyi düşünceli bir hukuk adamına teslim edilmiş olur. Feyzioğlunun icraatçı yönü de unutulmasın.

Dürüstlük ve icraatçılık yönünden İlhan Kesici isminin de öne çıktığı görülüyor.

Tekrar ifade etmek gerekirse, gerek Kesicinin, İncenin, gerekse de Feyzioğlunun bu konuda ne düşündüklerini bilmiyoruz. Bu yolda herhangi bir beyanları da olmadı. Fakat, bu yönde düşünce seslendirenler bir hayli çoğunlukta.

Umarız, başta anamuhalefet CHP olmak üzere, diğer muhalefet partileri aday belirlemelerde yanlış adımlar atmaz, taraftarlarını hayal kırıklığına uğratmazlar.

Bir şey daha; CHP ve muhalefet adaylarını şimdiden belirlemeli, onların alanlara zamanında çıkarak yol almaları doğru bir pratik olacaktır. Cumhurbaşkanlığı adaylığı sürecinde olduğu gibi ayak sürümeler yaşanırsa, korkarız sonuca etkili olacak fırsatlar heba edilmiş olur.

Millet ittifak bozulmadan yerel seçimlere girilirse İYİ Partinin ve Saadetin de şanslı olabileceği şehir ve ilçeleri bir kenara yazmış olalım.
 
Üst