• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Seçimin kaderi

SEÇİMİN KADERİ
Mehmet Necati GÜNGÖR

Türkiye, bu güne kadar pek çok seçim yaptı.

Ama, hiç bir seçim, önümüzdeki seçimler kadar ülkenin kaderiyle eş tutulmadı.

Ülkenin kaderini yakından ilgilendiren seçim, 2019da yapılacak Cumhurbaşkanlığı seçimi başta olmak üzere, belediyeler ve milletvekili seçimleridir.

Türkiyenin her bakımdan normalleşmesi, bu seçimin sonuçlarına bağlıdır.

Türkiye ya tek adam yönetimine teslim olacak, ya parlamenter demokrasiyi yeniden inşa ederek özgürlükçü ve çoğulcu demokrasiyle yoluna devam edecektir.k

KONDA, önemli bir araştırma yapmış.

Önümüzdeki seçimlerin kaderini yüzer-gezer oylar belirleyecek.

Bu oranın, ilk defa yüzde 45ler mertebesine ulaştığı görülmüştür ki, bu da parti aidiyeti yerine ortak sorunlar ve değerler etrafında oluşacak bir mutabakatı gerekli kılıyor.

Önümüzdeki seçimlerin belirleyici unsurları, başta ekonomi olmak üzere adalet, insan hakları ve özgürlükler planında oluşturulacak gerçekçi ve inandırıcı yol haritaları olacaktır.

Halkımızın büyük bir kısmı, önümüzdeki seçimleri kendisi ve ülkesi için bir kurtuluş reçetesi olarak görmekte, tavrını buna göre şekillendirmektedir.

Yüze-gezer oyların ilk defa yüzde 45ler seviyesine çıkmasının işaret ettiği de budur.

Yani, kısaca formüle edilecek olursa; önümüzdeki seçimlerde seçmen aidiyetler üzerinden değil, pratikler üzerinden giderek sonucu belirleyecektir.

Bir başka ifade ile, tavrını seçimin aritmetiğine göre tayin edecektir.

Bakacak; beni bu çıkmazdan hangi aday ve hangi ittifaklar kurtaracak; ona göre oyunu kullanacaktır.

Ekonomi, en önemli belirleyici unsur olarak karşımızda durmaktadır.

Türkiye, ekonomik yönden çıkmaza girmiştir.

Göstergeler hiç de iyi değildir. Hayat pahalılığı halkı canından bezdirmiştir. İşsizlik hakeza. Paramız, yabancı paralar karşısında sürekli değer kaybetmektedir. Üretim durmuştur. Ana gıda maddelerimizi bile dışarıdan temin etmek durumandayız. İthalatımız ile ihracatımız arasındaki makas giderek açılmaktadır.

Bu durum böyle devam edemez.

Ayrıca toplum aidiyetler üzerinden kamplara ayrıştırılmıştır.

Sosyal yarılmalar ciddi bir tehdit olarak karşımızdadır.

Toplumu sevgi ve barış üzerinde bir araya getirecek, kaynaştıracak yol ve yöntemlere ihtiyaç vardır.

Toplumun inançlarına ve aidiyetlerine yönelik sert söylemlerden kaçınılmalı, onları bir araya getirecek formüller üzerinde kafa yorulmalıdır.

Çok iyi bir ekonomik ve sosyal planlamaya ihtiyaç vardır.

Bu planlamayı inandırıcı projelerle halka sunacak parti ve adaylar kazanacaktır.

Kondanın araştırmasına göre; her parti kendi Cumhurbaşkanı adayı ile seçime girerse ilk turda kazanan olmayacaktır.

İkinci turdaki yarış ise mevcut Cumhurbaşkanı ile, karşısına çıkacak aday arasında olacaktır ki; burada da ekonomiyi iyi bilen, toplumun her kesiminden oy alabilecek ılımlı ve akıllı bir şahsiyetin kazanma şansı daha fazladır.

Siyasi partiler, özellikle muhalefet, ortak anlayışlarda ortak bir tutum çerçevesinde bir ittifak oluşturarak hem belediyelerde, hem Cumhurbaşkanlığı seçiminde, hem milletvekili seçiminde başarılı olacak adaylarla halkın karşısına çıkmak isteyeceklerdir.

Umarız, özellikle muhalefet partileri adaylar üzerinde anlayış birliğine vararak halkın arzuladığı sonucu önümüze koyarlar.

Ya devlet başa, ya devlet başa noktasındayız.

Tabii ki sayın Bahçeliyi kastetmiyoruz.
 
Üst