• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Kurşun Kalem Nasıl Yapılır?

Kurşun Kalem Nasıl Üretilir?

Hayatımızın her döneminde kullandığımız kalemlerin nasıl üretildiğini merak ediyorsanız; Kurşun kalemin yapım aşamaları, kurşun kalem nasıl ve hangi maddeden yapılır diyorsanız okumaya devam edin.

Yazının bulunması ile tarih başlamıştır ve kalemde kullanılmaya başlanmıştır. Ama günümüzde kullanılan kurşun kalemlerden önce ilk olarak mürekkepli kalemler kullanıldı.Kurşun kalemlerin bulunup kullanılmaya başlanması 18. yüzyılı buldu. Kurşun kalemin ahşap gövdelerinde kullanılan ağaç Türkiye'de yetiştirilen kanada kavağıdır.

Peki Kurşun Kalem Nasıl Yapılır? Kalem yapılıcak tomruklar farklı boyutlarda kesilip bloklar elde edilip 3 ay bekletilir. 3 ay sonra kalaslar 80 derecelik fırınlarda %8 nemle kurutulup, 185 mm'lik küçük parçalar halinde kesilir. Daha sonra 4 saat yüksek basınç altında kimyasal işlemlerden geçirilip, ahşap gövdeye kurşun kalem uçlarının gireceği kanallar açılır. Kanallara tutkal sürülüp grafit kalem ucu sabitlenip, üstüne diğer ahşap parçası kapatılarak mengenelerde sıkıştırılıp yapıştıktan sonra profil makinesine yerleştirilen kalem kalıpları şekillendirilir. Kalemlerin cilâsı yapılıp, üstüne gereken yazılar yazılır ve paketlenerek kullanıcısıyla buluşur.
 
Bununla ilgili bir video izlemiştim zamanında. Takır takır makineler yapıyordu binlercesini birden :D

Kurşun Kalem NasıL YapıLır İzLe

 
Üst