• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Evrim Teorisine Arkasını Dönen Bilime Arkasını Döner

EVRİM TEORİSİNE ARKASINI DÖNEN BİLİME ARKASINI DÖNER

Prof. Dr. Ali Demirsoy

Prof. Dr. Ali Demirsoy, evrim gerçeğini inkâr eden toplumların ilerleme sağlayamayacağını kaydederek, "İran gibi tutucu bir rejim bile evrim gerçeği üzerinden sayısız bilimsel gelişmeye imza atarken, Türkiye'de evrim sözcüğü bazı kesimlerde alerji yaratıyor" diye konuştu.
Biyolog Prof. Dr. Ali Demirsoy, evrenin oluşumundan itibaren evrim geçirdiğine dikkat çekerek, bu gerçeği kabul etmeyen toplumların bilimsel gelişmelere ve evreni anlamada geri kaldıklarını söyledi.

Prof. Dr. Demirsoy, Türkiye'de 'Evrim Teorisi'nin ders kitaplarından çıkartılması, AKP hükümetinin iktidara gelmesiyle birlikte bu konudaki 'alerjik refleksler' üzerine ANF'ye değerlendirmelerde bulundu.

EVRİMİN ÖĞRETİLMEDİĞİ YERDE GELİŞME OLMAZ​

Evrim teorisinin öğretilmediği toplumlarda, bilimsel gerilikler yaşanmasının kaçınılmaz olduğunu kaydeden Demirsoy, "Nitekim ilk olarak 1950'li yılların başında Amerika evrim teorisini ders kitaplarından çıkarttı. Kısa bir süre sonra Rusya, bilimsel gelişmelerde hız kazanınca ve uzaya füze fırlatınca Amerika yeniden ders kitaplarına evrimi koydu. Dolayısıyla evrimin anlatıldığı ülkelerde gelişim kaçınılmaz oluyor" diye konuştu.

EVRİM MERAKİ KÖRÜKLER, MUHAFAZAKÂRLIK MERAKI ÖLDÜRÜR​

Tutucu, muhafazakâr ülkelerde gelişimin 'az' olduğunu kaydeden Demirsoy, "Bunun nedeni çok açık. Çünkü bu ülkelerde evrimsel gerçekler üzerinden değil, çok sıkışınca her şeyi bir yaratana havale ederek, işi çözüyorlar. İnsanın en önemli özelliği olan merakı öldürüyorlar. Bu yüzde de bilim ve teknik bu tür ülkelerde çok sınırlı düzeydedir. Bu ülkeler ancak başkalarının yarattığı bilimsel verileri satın almak zorunda kalabilir. Kendisi bir şey üretemediği için başkasına sürekli bağımlı kalır" dedi.

EVRİM BAZI KESİMLERDE ALERJİK REAKSİYON YARATIYOR​

Türkiye'de özellikle AKP iktidarı döneminde evrim teorisine karşı geliştirilen refleksi değerlendiren Demirsoy, "Ne yazık ki TÜBİTAK bile evrim teorisini anlatan kitapları kaldırdı. Bir takım baskılar yüzünden şimdi iki kitabı tekrar yayınlayacaklarını duyurdular ama bu da suya sabuna dokunmayan türden olacaktır. Türkiye'nin, özellikle gençlerin geleceği konusunda kaygılıyım Türkiye'de evrim sözcüğü bazı kesimlerde alerji yaratıyor." şeklinde konuştu.

İRAN BİYOLOJİDEKİ GELİŞİMİNİ EVRİME BORÇLUDUR​

İran'ın 'muhafazakar' yapısına rağmen biyoloji alanında son derece ileride olduğuna vurgu yapan Demirsoy, "İran'da biyoloji konusunda son derece ilerideler. Bunu evrimin gerçekliğini öğrenmeye ve öğretmeye borçlular. Şimdi teknolojik gelişmelerde Türkiye'nin çok önünde olmasının da sebebi evrim teorisini kullanıyor olmasıdır. Öte yandan Türkiye'de evrim teorisi sadece 'insan maymundan geldi' teziyle daraltılıyor, yanlış anlatılıyor. Ben Türkiye'de evrimi biliyorum diyenlerin yüzde 90'ının bunu bilmediğini düşünüyorum. Kötü olan da evren, dünya ve insan konusunda kimsenin doğru bilgiyi aktarmamasıdır. Bu nedenle kaygılıyım" diye kaydetti.
 
Üst