• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Batarya nasıl kullanılmalı? Batarya ömrü nasıl uzar?

batarya ömrünü uzatmak için yapılması gerekenler , telefon batarya ömrü ölçme , şarjın uzun gitmesi için ne yapılmalı

Bataryada şarj nasıl olmalı ?

Çoğumuz bataryalarımızı yanlış şarj yüzünden mahvediyoruz. Telefon %100 olduktan sonra enerji alımını keser peki ya tüm telefonlar kablo tekrar çıkarılıp takılana kadar enerji vermeyi keser mi ? bence hayır. Telefonu eğer sabah da %100 buluyorsak pirizde geceden bırakmak da batarya ömrünüzü etkiler çünkü telefonu kullanmasak da sim kart sinyalleri gibi etkenler şarj oranınızı %5 e kadar etkileyebilir %95 oranına düşen batarya tekrar %100 olmak için enerji çekmeye başlar ki bu sirkülasyon gece boyu devam edebilir buda batarya ömrünüzü olumsuz etkiler.

Hangi seviyelerde şarj etmeli ?

Evet bütün batarya ve pillerin belirli bir döngüsü vardır, hatta şarj edilebilir kalem pillerin üzerinde bü döngü sayısı yazmaktadır. Her bir tam dolum bataryadan 1 döngü sayısı düşer ve buda bataryanın kapesitesinin azalmasına sebep olur belirli döngüden sonra batarya içerisinde ki kanallar tıkanmaya başlar ve ilk başta 3000 mah performans veren batarya 2850 mah verebilir bunu engellemek için bataryanızı %10-15 seviyelerine geldikten sonra %100 tam dolum yapıp fişten çekmeniz gerekiyor. Komple biten bataryanın da içerisinde ki kimyasal etkileşimden dolayı performansı bitebilir bunu şöyle örneklemek gerekirse suyu biten bir çaydanlık kaynadıkça kireçler etrafına yapışır tekrar su eklerseniz o kireç suyun tadını bozar bir nevi buda böyle.

Şarja takılı iken işlem yapmak zararlı mı ?

Batarya şişme durumları genellikle bu olaydan kaynaklanıyor sürekli akım alan batarya yüksek seviyede telefona enerji sağlıyor bir yandan enerji girişi bir yandan enerji çıkışı bataryanın sıcaklık derecesini gözle görülür seviyede arttırıyor ve bildiğiniz üzere batarya içerisinde ki kimyasal çok yanıcı bu madde o sıcaklıkda yanmasa da genleşerek bataryanın şeklinin bozulması ve tehlikeli olmasını sağlıyor. Şişen batarya patlama ve yanmaya daha meyilli oluyor bu tarz bataryaları kullanmamanızı öneririm. bu tarz bir batarya en ufak darbede ve ısıda alevlenecektir bu sebeple en çok bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Yan sanayi şarj aleti sorun çıkartır mı ?

Yaşanılan problemlerin bir çoğu da yan sanayi veya markasız şarj aletlerinden kaynaklanmakta şarj aletleri bataryalar için özel değerlerde üretilmektedir g2 için 5v 1.8 mah olan orjinal şarj aleti değeridir piyasada adı bilinmeyen birçok alet üzerinde bu değerler yazsa da ölçüm yapıldığında hem tutarsız hemde yanlış değerler verdiğini görebiliriz.

Bu sebeple orijinal şarj aleti hem bataryanızı hemde telefonu akımdan kaynaklı kısa devrelere karşı korumaktadır piyasada işini başarı ile yapan lisanslı markalar da var bunlar da tercih edilebilir.

Batarya süresini uzatmak için ne yapmalıyız;

Kullanılan duvar kağıdı batarya yı etkiler mi ?

Lcd ve SLcd ekranlar'da bu konu pek önemsenmiyor çünkü siyah ve beyaz ağırlıklı duvar kağıtlarında benzer enerjiyi sarf ediyorlar, ama Amoled ekranlar beyaz ağırlıklı görüntülerde daha çok enerji harcıyor.Bu sebeple Amoled ekran kullanılan telefonunuz var ise koyu renkler sizin için bir artı olabilir.

Ayrıca ekran üzerinde ki hareketli duvar kağıtları da şarj kullanımını arttırmaktadır. Hareketli duvar kağıtları ekran temasında efekt ve benzeri işlemler uyguladığından hareketsiz duvar kağıdı daha az enerji harcayacaktır.

Widget şarjı etkiler mi ?

Arka planda sürekli veri çekmesi gereken widgetler ve 3d grafik içeren widgetler bataryanızı etkileyebilir.

Özellikle sosyal medya widgetleri bildirimleri almak için aralıklar ile veri kullanımına ihtiyaç duyar buda sizin şarjınızın hiç farkına olmadan yavaşça tükenmesine sebep olacaktır.

Ekran parlaklığı nasıl etkiler ?

Tabi ki ekran parlaklığı yüzdesi şarjı direkt olarak etkileyen etkenlerden birisi. %100 açılan parlaklık daha çok aydınlatma ve daha çok enerji sarfiyatına sebep olacaktır.

Fakat otomatik aydınlatma seçeneğinin aktif olması bana göre daha sıkıntılı bir durum çünkü ışık seviyesini ayarlamak için sensör her ekran açıldığında enerji tüketecektir, bunun yerine ekran parlaklığını gün içerisinde kapalı alanda %50-65 arasında tutmak karanlık ortamlarda ise %20-35 arasında tutmak daha fazla enerji tüketimini engelleyecektir tabi bu ayarı manuel olarak kendimiz yapmamız gerekiyor.

Arka planda ki bağlantılar şarjı tüketir mi ?

Bu konu kişiden kişiye değişse de ben 4g nin wi-fi den fazla güç tükettiğini düşünüyorum sürekli arka planda kalan 4g-3g şarjınızın büyük bir bölümünün bitmesine sebep olacaktır. Bundan da öte popüler oyun pokemon go ile konum bilgisi sürekli açık hale geldi buda bataryanın çabuk tükenmesine sebep olmaya başladı.

Özellikle sürekli kullanılmayan NFC, GPS ve mobil veri'yi kapatırsanız günü rahatlıkla kurtarabilirsiniz.
kaynak:shiftdelete.net
 
Üst