• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

Telgraf nedir? kim bulmuştur?

telgraf gönderme,telgraf nedir,telgraf nasıl yazılır,telgraf nasıl çalışır,telgraf kim icat etti,telgraf sorgulama,telgraf örneği

Telgraf nedir?

Uzaklara haber göndermek için kullanılan bir araçtır. Bir verici, bir alıcı ve ikisi arasında bir elektrik hattından ibarettir.

Devreyi tamamlamak için ikinci hat çekmek yerine, hattın iki ucu toprağa verilir. Ayrıca jeneratör veya batarya olarak bir de elektrik kaynağı gereklidir. Verici, elektrik devresini açıp kapayan anahtardır. Maniple diye anılır. Basılınca devre kapanır, elektrik akımı doğar.

Alıcı, bir bobinden ibarettir. Elektromıknatıs diye anılır Bobinin karşısında ileri geri hareket eden bir çubuk vardır. İçine de bir yumuşak demir yerleştirilmiştir. Akım geçince bobin, mıknatıs halini alarak karşısındaki çubuğu çeker. Çubuğun ucuna kalem bağlanmıştır. Manipleye basılınca, kalem, hareket eden bir kağıdın üzerine çizgi çizer. Verici istasyonda manipleye basıldıkça kağıt üzerine çizgiler çizilir. Kısa basılınca nokta, uzun basılınca çizgi olur.

Telgraf Kim buldu?

William Cooke ve Charles Wheatstone adlı iki İngiliz1837 yılında , teller üzerinden elektrik akımı göndererek mesaj iletmeyi başardılar. Böylece ilk elektrikli telgraf makinesı ortaya çıktı. Elektrik akımı, alıcı cihazın kadranındaki bir dizi iğneyi hareket ettirerek ulaştırılacak mesajın ekranda belirmesine yardımcı oluyordu.
 
MORS ALFABESİNİ KİM BULDU?
1843 te Samuel Morse, telgraf mesajlarında nokta ve çizgilerden oluşan ünlü Mors Alfabesi'ni geliştirdi. Morse, Baltimore den Washington'a uzanan 60 km'lik bir telgraf hattı kurarak, hattı başkanlık seçimleriyle ilgili haberleri iletmek için kullandı.
 
Bir zamanların en önemli haberleşme aracı olarak kullanılan Telgraf, iki merkez arasında, kararlaştırılmış işaretler yardımıyla yazılı haber ya da belge iletimi için kullanılan bir telekomünikasyon düzenidir.
 
Üst