Mustafa Cengiz kimdir?

Mustafa Cengiz kaç yaşındadır ve nerelidir? İşte Mustafa Cengiz'in biyografisi.

MUSTAFA CENGİZ KİMDİR?

1949 Gaziantep doğumlu olan Mustafa Cengiz ilk ve ortaöğretimini Nizip te, Lise öğrenimini Gaziantep Lisesi nde tamamladı. Ankara siyasal bilgiler fakultesini bitirdi.

Tarımsal köy kalkınma kooperatifi Merkez Birliği (Köy-Koop) kuruluş ve özellikle dış ticaret oluşumunda kurucu uzman olarak çalıştı. Daha sonra eski Yerel Yönetim sonra İçişleri Bakanlığı vesayetindeki 670 Belediye nin merkez iktisadi kuruluşu TANSA (Tanzim Satışlar) ilk ve son Genel Müdürü olarak, o dönem 3 hükümetle çalıştı.

İktisadi hayata belediyelerin kamu yararına olumlu ürün ve fiyat düzenlemesi olarak kurulan TANSA da 28 yaşında ülkenin o dönem kamudaki en genç genel müdürü oldu. 12 Eylül Darbesi sonrası kamudan ayrılarak, özel sektörde dış ticaret alanında Arapça da öğrendiği ortadoğuda yoğun olarak çalıştı. 1990 yılından bu yana petrol, akaryakıt sektöründe kendi şirketleri ile faaliyet göstermektedir.

Petrol Sektöründe TABGİS (Türkiye Akaryakıt Bayiileri ve Gaz İşverenler Sendikası) Genel Başkanlığı ve İTO Petrol meslek komitelerinde sektör temsilciliği yapmıştır.

Galatasaray Spor Kulübü, Mülkiyeliler Birliği, İstanbul Mülkiyeliler Vakfı, İTO, Büyük Kulüp, Tüyak (Türkiye Yangınla Mücadele Vakfı) üyesidir.

İngilizce, Fransızca ve Arapça bilen Mustafa Cengiz evli ve bir çocuk sahibidir.

Mustafa Cengiz, 23 Mayıs 2015 tarihinde yapılan Galatasaray Spor Kulübü Olağan Genel Kurulu nda başkan adayı olduğunu açıklamıştır.
 
Üst