Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel İsteksizlik ve Vajinismus

Cinsel İsteksizlik ve VajinismusCinsel isteksizlik ve vajinismus bazen birbirine karıştırılabilmektedir. Bu iki cinsel sorun birbirinden çok farklılıklar gösterir.

Cinsel İsteksizlik Nedir?

Cinsel isteksizlik veya cinsel soğukluk sorunu en az 6 ay süreyle cinsel haz kaybı, cinsel ilişki, fantezi ve tüm cinsel aktivitelerden uzaklaşma durumudur.

Cinsel isteksizlik sorunu yaşayan çiftlerde cinsel ilişki rahat bir şekilde gerçekleşmesine rağmen haz ve tatmin ile ilgili ciddi sıkıntılar mevcuttur. Kişi cinsellikle ilgili her türlü aktivitelerden ve cinsel fantezilerden uzak yaşamaktadır.

Cinsel isteksizlikte ilişki sırasında uyarılma, vajinada ıslanma ve orgazm olamamaktadır. İlişki sıklığı oldukça azdır veya hiç olmamaktadır. Ön sevişme, mastürbasyon, porno seyretme gibi cinsel aktivitelerden uzaklaşma mevcuttur. Kadın, eşinin kendisine dokunmasına dahi tahammül edememektedir. Uyarılmanın azlığına bağlı olarak vajinadaki ıslanma azlığı (vajinal kuruluk) mevcuttur.

Vajinismusun en sık nedenleri psikolojik kaygılardır.

Vajinismus sorununu yaşayan pek çok çiftin akıllarına gelen ilk soru, bu problemin neden kendilerinin başına geldiğidir. Hatta abartılı şekilde bazı kişiler bu sorunlarından dolayı hayatlarından nefret edecek şekilde depresyona dahi girebilirler.

Vajinismus en sık olarak bilinçdışında yerleşen korku ve kaygılardan kaynaklanmaktadır. Diğer bir deyiş ile vajinismus nedenleri arasında % 90 olasılıkla psikolojik nedenler yer almaktadır. Geri kalan % 10 vajinismus nedenleri arasında doğuştan gelen genital alan ile ilgili yapısal (anatomik) nedenler bulunmaktadır. Erkek eş ile ilgili cinsel sorunlar da cinsel ilişkiye girememe nedenidir.

Vajinismus Nedenleri

  • Psikolojik Vajinismus Nedenleri
  • Yapısal (Organik) Vajinismus Nedenleri
  • Erkek Eşe Bağlı Eşlik Eden Nedenler
Cinsel isteksizlik sorununun bir üst boyutu Cinsel tiksinti bozukluğu dur.
Kaynak : vajinismus.com.tr
 
Üst