• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Rahim Ağzı Kanseri Önleme

Periyodik Jinekolojik Muayene ve Pap Smear Taramalarının Önemi​

Kadınlardaki kanserlerin en sık görüleni rahım ağzı (serviks) kanseri olup ,ikinci sırada ise meme kanseri gelmektedir.

Rahim ağzı kanserleri ( serviks kanserleri) 'nin son yıllarda görülme sıklığında azalma olmasının en önemli sebebi düzenli, periyodik jinekolojik muayene ve Pap smear ( rahim ağzı sürüntüsü ) taramalarının yaygınlaşması sebebiyle çok erken yani kanser öncesi dönemde problemin tespit edilip tedavi edilmesidir.

Pap smear taramasında ağrısız bir muayene ile lam üzerine fırça ile rahim ağzı sürüntüsü alınıp tetkik edilebilmekte ve kansere dönüşme potansiyeli olan atipik hücreler tespit edilip gerekli takip ve tedaviler erken dönemde yapılabilmektedir.

Günümüzde rahim ağzı kanserlerinin en önemli nedenlerinden biri olan HPV (Human Papillo Virus ) enfeksiyonlarında ve HPV aşıları ile bağışıklama uygulamaları yaygınlaşmakta ise de periyodik muayene ve Pap smear taramalarına aşılanmış hanımlarda da devam edilmesi gerekmektedir.

Özellikle üreme çağındaki hanımlar olmak üzere her yaştaki hanımların periyodik muayene ve Pap smear taramasının önemi konusunda bilinçlendirilmesi ve vajinal akıntılar (özellikle de kanlı akıntılar) hususunda ihmalkar olmamalı yönünde uyarılmasının gelecekteki rahim ağzı kanserlerinin sıklığının ve bu kanserlerden ölen kadın sayısının azaltılmasında etkili olacağı kanısındayız.

Kaynak : linakadinsagligi.com
 
Üst