Estetik Burun Ameliyatı Nedir ?

Operasyon Öncesi İlk Görüşme​

Hastalar operasyonu yapacak estetik cerrah ile bizzat görüşmeli; asistanı veyahut başka bir görevli ile konuşmamalıdır.

BURUN ESTETİĞİ adayının ameliyat öncesi burun fotoğrafı çekilir. Ameliyata hazırlık için değişik açılardan çekilen burun fotoğrafları üzerinde burun ameliyatı sanal provası yapılır. Burun resimleri üzerinde yapılan burun tasarımı, estetik burun ameliyatı adayına ve operasyonu yapacak estetik cerrahi uzmanına bir ön fikir sunar. Üzerinde çalışma yapılan burun resmi ve doğal burun fotoğrafı, daha sonra çekilecek burun resimleri ve ameliyat sonrası doğal burun fotoğrafları ile karşılaştırılmak üzere arşivlenir. Burun estetiği fotoğrafları, ve doğal burun fotoğrafları, burun estetiği sonrası yapılacak değerlendirmede önemlidir.

Burun Estetiği Ameliyatı Sırasında Neler Yapılır?​

Burun Estetiği Ameliyatının genel anestezi ile yapılması idealdir. Hekim ve hastanın ameliyat esnasındaki rahatlığı başarı oranını yükseltir. Ameliyat öncesi kol veya elinizden açılan damar yolundan verilen sakinleştirici ilaçlar ile rahatlatılır ve ameliyathaneye alınırsınız. Yine bu damar yolları kullanılarak genel anestezi uygulanır ve kişi tamamen uyutulur. Genel anestezi gece uykusuna benzer. Uyunduğu için geçen zaman anlaşılmaz. Bütün operasyon birkaç dakika gibi kısa sürede bitmiş algılanır. Tıpkı akşam yatıp sabah kalkmak gibi. Ameliyat süresi yaklaşık 2 saattir. Damardan verilen ilaçlar ile uyutulursunuz. İşlem sırasında ağrı acı hissedilmez. Operasyon bitince ilaçlar kesilir ve uyanırsınız.

Burun Estetiği Ameliyatında Küçük Silikon Tüp Kullanımı​

Bundan yaklaşık 10 yıl önceden yapılan burun estetiği ameliyatlarında burun delikleri içine antibiyotikli gazlı bezler yerleştirilirdi. Bu dönemlerde burun ameliyatı olmuş çevrenizde bunun ile ilgili hoş olmayan anıları olan kişilere belki şahit olmuşsunuzdur. Ben de bizzat bunu yaşanlardanım. Bizim insanımız galiba yaşadığı şeyleri biraz abartmayı seviyor. Aynı olayın farklı kişilerde değişik öyküleri anlattığına çokça tanık oldum.

Burun Estetiği Ameliyatı Sonrasında Ağrı ve Sızı Olur Mu?​

Burun estetiği ameliyatı hastalar açısından kolay bir ameliyat olup ameliyat sonrasında aynı gün hastaneden çıkıp eve gidebilirsiniz. Ancak arzu ederseniz bir gün hastanede yatmayı tercih edebilirsiniz. Her ameliyat sonrasında ağrı olduğu için kişiler burun estetiği ameliyatı sonrasında da hemen ağrı hissedilecek sanırlar ve endişe duyarlar. Oysa burun estetiği ameliyatı sonrasında beklenildiği gibi çok fazla ağrı ve sızı olmaz. Çünkü burun ameliyatı kıkırdağı çevreleyen zarın ve kemiğin altında yapıldığı için üstelik operasyon anında da lokal anestezi de uygulandığı için operasyon sonrasında hastanın ağrı hissetmesi söz konusu değildir.

Burun Estetiğinde Tamponsuz Ameliyat Yöntemi​

Tampon korkusu olan bazı burun estetiği adaylarında burun içinde hiç tampon kullanılmayabilir. Tampon kullanılmayan burun estetiği ameliyatlarında, burun içerisinde burnun orta kısmındaki hat boyunca karşılıklı dikişler ile iki kısımda birbirine yakınlaştırılır. Böylece yapılan bu dikişler tamponun yaptığı işlevi görmüş olurlar. Bazen de bu duruma ek olarak silikon tabakalar da eklenebilir. Böylece burun içerisinde yapışıklık olması da engellenmiş olur.
Kaynak : ismailbayram.com
 
Üst