• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Aborjinlerin henüz tanımlanmamış bir insansı türün DNA’sını taşıdığı ortaya çıktı

Aborjin Avustralyalıları ve Pasifik Adalarındaki yerel nüfusun henüz tanımlanmamış bir insansı türün DNA’sını taşıdığı ortaya çıktı

Yeni genetik araştırmaya göre, Papua Yeni Gine ve kuzey-doğu Avustralya'da yaşayan insanların, henüz tanımlanmamış ve soyu tükenmiş bir insansı türünün DNA'sının bir miktar taşıdığı tespit edildi. Analiz, Neandertal ve Denisovanlardan geldiği olası olmayan, arkeologlar tarafından daha önce bilinmeyen üçüncü bir soyu tükenmiş insansıdan geldiğini gösteriyor.

aborjjinler.jpg


Aborjin Avustralyalıları ve Pasifik Adalarındaki yerel nüfusun henüz tanımlanmamış bir insansı türün DNA’sını taşıdığı ortaya çıktı

ABC.net’de yer alan habere göre, istatikssel genetikçi Ryan Bohlender ve ekibi, modern insanlardaki soyu tükenmiş insansılara ait DNA’ların hangi miktarlarda yer aldığını araştırıyor. Ekip, çalışmalarında daha önceki araştırmalarda bazı tutarsızlıklar tespit ederken, Neandertal ve Denisovanlar arasındaki melezleşmenin, atalarımızın genetik yapısına dair tüm hikayeyi içermediğini belirtiyorlar.

Kanada’daki American Society of Human Genetics”e analizini sunan Bohlender, bilim insanlarının ya “bir popülasyonu kaçırdığı”” veya ” ilişkiler hakkında bir yanlış anlama” içinde olduğu söylüyor.

Keşif ne anlama geliyor?

Bohlender ve takım arkadaşı, modern insanlar tarafından taşınan Neandertal ve Denisovan DNA miktarını araştırıyor.

Ekip, Avrupalı ve Çinli insanlarının %2.8 oranında Neandertal DNA’sı taşıdığını buldu. Ancak, Avrupalılarının Denisovan ataları olmadığını ve Çinli insanlarının sadece %0.1 oranında DNA’sını taşıdığını belirtiyorlar. Güney Pasifik bölgesindeki Vanuatu, Solomon Adaları, Fiji, Papua Yeni Gine, Yeni Kaledonya, Batı Papua ve Maluku Adaları’nda yaşayan modern popülasyonlarda ise %2.74 oranında Neandertal geni bulunuyor.

Bohlender, bu kişilerde, diğer araştırmacıların verdiği %3-6 oranlarının yerine- yaklaşık olarak %1.11 Denisovan DNA’sı olduğunu tahmin ediyor. Bu nedenle, Bohlender ve ekip arkadaşları, Malenezyalıların atalarını yetiştiren üçüncü bir grup olduğu sonucuna vardılar.

Bohlender, “Tam Neandertal ve Denisovan genom dizilimleri, insan tarihine birkaç içgörü sağladı. Önemli içgörülerden biri, Afrika dışı modern insanlar ve arkaik popülasyonlar, eğer aralarında bir karışım yoksa, olması gerekenden çok fazla türemiş alel(Bütün genlerin tek tek toplamı ve bütün kromozom seti o canlının “genomu) paylaşıyorlar. ” diyor ve ekliyor: Şimdi biliyoruz ki, Afrikalı olmayan modern insanların ataları bir araya gelip, Neandertal ve Denisovanlarla geçişim(introgresyon) sağladı.

Neandertal, Denisovan – Farkları nedir?

Neandertaller ve Denisovanlar Afrika dışına göç eden iki insansı türdür. Teoriye göre, Neandertaller Afrika’dan 300 bin yıl önce ayrılarak, Avrupa ve batı Asya’nın bazı bölgelerine yerleşti.

Denisovan türü ise 2008’de bir Sibirya mağarasında paleantropologlar tarafından bulunan genç bir kıza ait 40 bin yıllık diş ve serçe kemiği sayesinde keşfedildi. Bilim insanları, kemikten elde ettiği DNA incelemesi sonucu, Neandertal’e çok yakın bir tür olmasına karşın, yeni bir tür olacak kadar yeterli özelliklere sahip olduklarını tespit etmiştir. Günümüzdeki Papua Yeni Gine’deki bir grup Pasifik adaları yerlisi ve Doğu Asyalıların genomlarıyla Denisovan genomunun örtüştüğü görüldü.

Olası bir üçüncü insansı türün keşfedilmesi modern insanların DNA’sı göz önüne alındığında oldukça önemli bir gelişme olacaktır.

Aborjin Avustralyalı DNA’sında henüz tanımlanmamış türler!

Bohlender’ın bulguları, daha önce Cambridge Üniversitesi’nde yapılan, kıtanın %90’ını kapsayan Pama-Nyugan dili konuşan gruptan 83 Aborjin Avustralyasını genom dizilimleriyle ilgili yaptığı araştırmayı destekliyor. Araştırma, yaklaşık 72 bin yıl önce Afrika’dan ayrılmış Papualı ve Aborjinli nüfusun atalarının olduğu ve daha sonra yaklaşık 58 bin yıl önce de ana gruptan ayrıldığını ortaya koymuştu ve 50 bin yıl önce orjinalinde Tazmanya, Avustralya ve Yeni Gine’den oluşmuş “Sahul” süperkıtasının, Neandertal ve Denisovan ve diğer nesli tükenmiş insansı türlerin göç yolu boyunca DNA’larını topladığına dair sava ulaşmışlardı.

Çeviri: Reha BAŞOĞUL
sozcu.com.tr
 
Dünya yuvarlaktır, bunu neden anlamadın?
Emin misin?:
Suudi Arabistan'ın baş müftülerinden şeyh Abdül Aziz Bin Baz'ın fetvası şöyle: Tarih: 1975

Kaynak: Dünya'nın Sakin Güneş'in Hareketli Olduğuna ve Gezegenlere Çıkmanın İmkansızlığına Dair Akli ve Hissi Deliller adlı kitabı.

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur.
Çünkü bu iddia hem Allah'ın, hem Kuran'ın, hem Peygamber'in reddidir.
Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir.
Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür..
Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı.
İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi.
Kıble'nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi.
YAZININ DETAYI VE AYRICA BİRÇOK ŞEY: forum.memurlar.net
 
SOSYALİST' Alıntı:
anlamak size göre değil. Lakin biz de anlamak istedik. Dönme kelamına nasıl bi mana verilmiş. Ülkelerin hareket etme gereğine vb. bağlandığından kelime bizim anladığımız manada kullanılmamış. Ama size bu kadarı lazım gerisi işi bozuyor diil mi?
Ayrıca güneşin sabit olması Dünyanın dönmesi ondan bundna duyulan bilgilerle değil ilimle anlaşılır. Işık olayları, bağıl hareketler yanlış anlaşılmaya sebep olabilir.
Ama teşbihte hata olmaz. Biz yuvarlak sanmışız ona göre benzetmişiz. Peki benziyor mu?
 
Dikkat et Abdül Aziz Bin Baz'a göre kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürüleceksin.

Suudi Arabistan'ın baş müftülerinden şeyh Abdül Aziz Bin Baz

Kim dünyanın yuvarlak olduğunu iddia ederse küfür ve delalete düşmüş olur.
Çünkü bu iddia hem Allah'ın, hem Kuran'ın, hem Peygamber'in reddidir.
Bunu iddia eden kişi tövbeye davet edilir.
Ederse ne ala! Aksi takdirde kafir ve dinden dönmüş bir kişi olarak öldürülür..
Eğer ileri sürdükleri gibi Dünya dönüyor olsaydı ülkeler, dağlar, ağaçlar, nehirler, denizler bir kararda kalmazdı.
İnsanlar batıdaki ülkelerin doğuya, doğudaki ülkelerin batıya kaydığını görürlerdi.
Kıble'nin yeri değişir, insanlar kıbleyi tayin edemezlerdi.
 
bakınız:lafla peynir gemisi yürümez... fetva hak değilse uygulanmaz.
DÜnya haritasını biz çizdik sen konuşuyorsun...
Ayrıca Dünya hareketi tam anlaşılmış değil o iş karışık.
 
SOSYALİST' Alıntı:
dönmek, kıvırmak kimin işidir
başı açık gezilmeyen Arabistanda bu dansı yapabilirler mi? AYrıca herşey anlayıştır. İslam anlayışının reddettiği bi şeyi İslam a nasıl iftira atabilirsin. Osmanlıda İranda Arabistanda şarkı çalgı kıvırma mevzu bile olamıyacak işler. Peki bugün yine mevzu olamıyacak bu işelri kim yaptırıyor? Bu günahları işleyenler kimlerin sayesinde fırsat buluyor? İranda da Arabistanda da Türkiyede de şeytan var. şeytanlık solun işidir. şeytanlık yapılınca yapıldığı yere ve ya yapan kişiye değil yaptığı işe bak. soldan başka kimin midesi kaldırır bu şeytanlıkları???
Bi de dans etmeye şarkı çalmaya açık seçikliğe karşıysan yani yasaklicaksan sorun yok. Hemen iptal edelim sol kanunlarını. Var mısın? Sence olabilir misin?
 
şeytanlık solun işidir.
Ne güzel, ayetlerde yazanlar için Tanrı öyle istemiş, Müslümanların yaptığı çirkinlikler ise solun işiymiş!
Komünistler, Devrimciler, Solcular hakkında saçmalamadan önce biraz bilgi edinmen gerek:

Ve ayrıca solculara şeytan diye çamur atarak kendi pisliğini temizlemeye çalışmak seni kurtarmaz.
Çünkü Devrimcilik şudur:

Sizin sözünü ettiğiniz çirkinlikler ise kapitalizme özgü durumlardır ve kapitalizm de SAĞCILARIN en temel ilkesidir. 🆗
 
SOSYALİST' Alıntı:
kapitalizm de SAĞCILARIN
vira vira vira demir attı dünyaya... Ne kadar lay lay lomsun? Her haltı ye sonra şöyle iyi böyle iiyi ol... Tebrikler ancak yalanlarda yaşarsınız...
kapitalizm nerede sağın işi? Para dediğimiz alınterinin taşınabilir halidir, başka bi şey değil. Yoksa kapitalizmin kör gidişatı zaten biz tarafından durdurulur. Yoksa komunizmin de kör gidişatı ile kapitalizmden hiçbir farkı yoktur. İkisi de düşünmez ikisi de üretir ikisi de sorgulamaz sorgulayamaz. ANcak komunizmin vahşiliğine kapitalizm tam olarak erişememiştir.
Siz hani kapitalist düşmanısınız ya? Hani Türkiyeyi vurup duruyorsunuz ya? yok kapitalist yok sınıfsızlık yok devrim. Neden amerikayı vurmuyorsunuz? Hem herşeyin başı size göre hem de rusyanın resmiyette düşmanı? Neden vurmuyorsunuz? Vardır bi bildiğiniz di mi? Çünkü aynı şeytansınız.
sağı solu konuşurken kadınları çıkaralım aradan zira alınabilirler. Ama solcuları göremeyeceğimiz tek biçim kapalılıktır. Yoksa plajlara mı bakarsın, üniversitelere mi cadde sokaklara mı sen seç Hepsi sizin milletin ne vaziyette olduğu8nu sergiliyor. Hem de mühim olan anlayıştıur. Kapalıları açmış, kapanmaya saldırmış bir anlayış nasıl kapalı olabilir??? Ayrıca kafadan sallama savunma yapma kargalar bile gülmekte. solcular da seni takmicak soora.
 
Üst