Kuzey koreli olmak

KUZEY KORELİ OLMAK
Mehmet Necati GÜNGÖR

İnsanlık için en talihsiz örnek Kuzey Koreli olmak.

Bu hükümden hareketle teslimiyetçi, korkak ve yalakalar için Sen de mi kaka oldun? sorusudur.

Kaka tabiri bizde kötü anlamda kullanılır, burada da Kuzey Kore anlamını çağrıştırıyor.

Gençler kısa konuşmayı severler ya; bu da onun gibi bir kısaltma.

Bu ülke ilginç yasaklar ülkesidir.

Liderlik tek şahsa ebedi olarak verilmiştir. Lider ölürse yerine çocuklarından birisi geçer.

Liderin ölümünde ağlamak zorunludur. Kazara o sırada ağlayan bir korelinin yanına muzip bir Kaka vatandaşı düşer, arkadaşını gıdıklarsa, arkadaşı buna gülerse hem gıdıklayanın, hem gıdıklananın cezası ölümdür.

Siz hiç, bir liderin ölümüne milyonların ağladığı bir sahneye şahit oldunuz mu?

Biz, televizyon haberlerinde gördük ve şaşkınlıktan dona kaldık.

İstisnasız herkes diktatör ve zalim liderleri için gözyaşı döküyordu

Sahte gözyaşları.

Kuzey Kore ile Güney Kore arasında ki savaşa, ne yazık ki NATOya girme uğruna biz de katılmıştık.

Kuzey Kore komünist rejimle yönetiliyor, Güney Kore demokrasi ile.

Güneyle Kuzey arasındaki ekonomik mesafe gün geçtikçe Güney lehine açılıyor.

Kuzey kore ise dünyaya kapalı yapısı ve yasaklarıyla yerinde sayıyor.

İşte, bu ülkedeki genç liderin ilginç yasakları:

Kim Jong-Un ismi yasak

2-Yabancı sigara yasak!

3-Tek Tip Saç Modeli: Kuzey Korede yaşayan tüm erkek üniversite öğrencilere Saçlarınızı sosyalist rejime göre eşek tıraşı şeklinde kestireceksiniz! emri verdi. Ülkedeki berberler, verilen bu toplu saç kesimi görevini yerine getirmeleri için müşterilerden para isteyemeyecek. Onun yerine dükkanlarında bulunduracakları kaselere bahşiş bekleyecek. demişti.

4-Sarhoş Olmak Yasak!

Kuzey Korede sarhoş, çılgın, siyahi arkadaşı olan veya Amerikan kökenli müzik dinleyen biri yakalanırsa ömür boyu mahkum olacağı açıklanmıştı. Özellikle Lil Kimin bir şarkısı bile bu ülkede duyulmayacak demişti.

5. Televizyon yasağı Kuzey Korede devletin kısacası ülkenin lideri Kim Jong-Unun sözcülüğünü, propagandasını yapan sadece devlet kanalları serbest. Ülkedeki televizyonlar da sadece devlet kanallarının frekansını çekecek şekilde üretiliyor ve yapılan programlar da bir parti bülteni tadında. Güney Kore kanallarını izledikleri gerekçesiyle idam edilen insanlar da var. Ayrıca bu ülkede internet de yasak.

6. Yabancı sigara yasak. Yabancı sigara içiminin ülke çıkarlarına ters düşeceği düşünülerek ülkede ithal sigara içimi şu anda yasak. Bununla beraber yerli sigaralara da yüksek oranda zam uygulanıyor. Unutmadan lider Kim Jong-unun hastane açarken bile sigara içen bir lider olduğunu da söylemek gerek.

7. Din: Halkının %70inin ateist olduğu Kuzey Korede sayıca çok olmasa da Protestanlık mezhebinden Hristiyanlar da var. Güney Korede hızla yayılan Hristiyanlığa karşın Kuzey Kore bu konudaki katı ve olumsuz tutumuyla dünyadaki Hristiyanların en fazla baskı gördüğü ülkeler sıralamasında ilk sırada yer almakta.

8. Müzik yasağı: Kuzey Korede, yapılan parçaların devlet kontrolünde olması ve şarkı sözlerinin de ülkedeki rejimi övmesi isteniyordu. Yakın zamana kadar ülkede yabancı müzik dinlemek de yasaktı. Bu konudaki tutumda ise bir kırılma söz konusu. Faşizme destek vermekle itham edilen ve konserlerine askeri üniformalarla çıkan Slovenyalı metal grubu Laiback, Ağustos ayında başkent Pyongyangda konser vererek, ülkede ilk defa sahne alan yabancı grup olacak.

9. Dış ülkelere seyahat yasak gibi. Son derece sınırlı ve devlet kontrolünde.

Böyle bir ülkede yaşamak ister misiniz?

Elbette hayır!
 
YukseLL' Alıntı:
milyonların ağladığı bir sahneye
M.Kemal için de milletin ağladığı iddiası vardır. O zaman daha tanınmayan M.Kemal e kim neden ağlasın? Tabutu başında ağlayanların ise asker tarafından zorla getirilip dipçikle dövüldüğünden ağladığı ve bunun "atamıza dökülen gözyaşları" diye resmedildiği anlatılır.
Kuzey Kore ile Güney Kore arasında ki savaşa
bizi abd nin harekatta istemediği iddia edilir. abd subayı gelmiş bizim askeri sağa sola sallamış "ulan teğelini diktiklerim" modunda davranınca bizim subay abd aksanlı bir ingilizce ile "tekrar sallamaya çalış, az önce saygılı davrandı bu asker" abd subayı tekrar sallamaya çalışınca askeri yerinden kıpırdatamaz. Özür diler gider.

Laf etmesi kolay. Ancak dikkat edin bu yasaklar bizde de uygulanmıştır. Yeri gelir her yerde yeri gelir sadece askeriyede yeri gelir bilmem nerede...
 
Üst