• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Seo Web Site Yazılımını Değiştirirken SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Web Site Yazılımını Değiştirirken SEO Açısından Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir web sitesinin yazılımı sitenin kullanılabilirliği ve kalitesi bakımından çok önemlidir. İyi bir yazılıma sahip olmak ve akabinde kaliteli bir tasarıma sahip olmak hem kalite açısından hem arama motorları açısından hem de kullanıcı deneyimi açısından oldukça önemlidir. Ayrıca web sitelerin yazılımları SEO çalışmalarına da etki etmektedir. Yani siteniz için yapacağınız Kurumsal SEO çalışmalarında, yazılım bakımından da eksiklikleri gidermeniz gerekmektedir. Bu açıdan web site yazılımında değişikliğe giden site sahiplerinin arama motorlarında sıralama kaybı yaşamamak adına yazılımın etki ettiği SEO faktörlerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Gelin şimdi yapılması gereken ve dikkat edilmesi gereken SEO etkenlerinin neler olduğuna bakalım.

URL Yapısının Düzenlenmesi

Yeni bir yazılım çalışmasından sonra sitenin URL yapısı değişecektir. Bundan dolayı sitenin tüm URL yapısı SEOya uygun bir şekilde düzenlenmelidir. Sitenizde yer alan tüm sayfaların URLleri düzgün bir yapıda kullanılmalıdır. URL yapısının sade ve arama motorlarının kriterlerine uygun olmasına özen gösterilmelidir. Gereksiz karakter kullanımından, anlamsız rakamlar ve bağlaç kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca aşırı uzun URL kullanılmaması gerekmektedir. Örneğin; abiye elbiseler sattığınız bir web siteniz var. Kategorilerinizden birisinin ismi de taşlı abiyeler olsun. İlgili kategorinize ait URL yapınızın www.orneksite.com/tasli-abiyeler şeklinde ya da www.orneksite.com/kategori/tasli-abiyeler olması gerekmektedir. Eğer kategori URLniz www.orneksite.com/tasıjh34-ab?4yr şeklinde olursa yanlış olur.

Title Değişiklikleri

Web site üzerinde yapılan yazılımsal bir değişiklik sonrası mevcut sitede yer alan sayfaların title etiketlerinin anahtar kelime uyumlu olarak düzenlenmesi gerekmektedir. Title (başlık) etiketi site ve içeriklerin arama motoru botlarına özetlenmesi bakımından önemlidir. Title etiketlerini düzenlerken içeriğinize uygun anahtar kelimeler kullanarak düzenleme yapmalısınız. Aynı title etiketini birden fazla sayfada kullanmamaya ve başlık etiketi içeriside özel karakterler kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca title etiketinin karakter uzunluğunun da 50-70 arasında olmasına özen gösterin.

Kodsal açıdan örnek title etiket kullanımı;

Kod:
<title>örnek</title>

Description Değişiklikleri

Bir web sitede sil baştan yapılan yazılım değişikliği sonrasında, özenle düzenleme yapılması gereken alanlardan biri de description etiketidir. Description, mevcut sayfa ile ilgili açıklamaların girildiği, arama sonuçlarında listelenen sayfanın özetini temsil eden alandır. Bundan dolayı oluşturacağınız description alanına, içeriğinizi özetleyecek ve içerisinde anahtar kelime barındıracak bir açıklama yazmalısınız. Oluşturulacak description alanının 160 karakteri geçmemesine ise dikkat etmeyi unutmayın. Çünkü arama sonuçlarında 160 karaktere kadar olan açıklamalar gösterilmektedir.

404 Sayfalarının Düzenlenmesi

Yenilenen site yazılımı ile birlikte mevcut sitede ulaşılmayan sayfalar varsa eğer bu sayfalar için 404 sayfaları oluşturulmalıdır. 404 sayfası, sitenizde olmayan bir sayfaya kullanıcıların erişmeye çalıştıklarında karşılaştıkları sayfadır. 404 sayfaları bozuk bir bağlantıya tıklandığında, mevcut sayfanın silinmesi halinde veya URLnin yanlış yazılması durumunda çıkmaktadır. Standart 404 sayfası ISSe bağlı olarak değişebilmektedir. Eğer ki sunucu erişiminiz varsa sitenizdeki bozuk sayfalar için özel 404 sayfalar oluşturmanız önerilmektedir. 404 sayfası üzerinden kullanıcıları yönlendirebilirsiniz. Bu sayede kullanıcının sitenizi terk etmemesini ve sitenizi daha fazla keşfetmesini sağlarsınız.

301 Yönlendirmelerini Yapmayı Unutmayın

Web site yazılımının değişmesinden sonra sitede oluşan kırık linklerin hızlı bir şekilde 301 yönlendirme yapılarak düzenlenmesi gerekmektedir. Bir sayfanın mevcut URLsi değiştikten sonra 301 yeniden yönlendirme yaparak kullanıcıların ve arama motorlarının doğru sayfaya yönlendirilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde eski URLye tıklayan kullanıcılar sayfanıza ulaşamayacaktır. Bu da hem kullanıcı tarafında bir problem yaratacak hem de arama motorlarında.

Site Haritası Kullanın

Bir site için önemli olan unsurlardan biri de site haritasıdır. Sitemap dosyasının olması site içerisinde bulunan URL yapısını belirtmektedir. Yani site haritası sayesinde web sitesinde yer alan tüm kategorileri, sayfaları, etiketleri arama motoru botlarına kolayca sunabilirsiniz. Böylelikle arama motoru botları web sitenizi kolay ve rahat bir şekilde anlaşılır ve hızlı olarak tarayabilecektir. Bundan dolayı yazılım değişikliği yapıldıktan sonra SEO çalışmaları açısından önemli bir faktör olan site haritası kullanmak unutulmamalıdır.

Robots.txt Kullanımı

Web site yazılımını değiştirdikten sonra Robots.txt dosyasının kullanımı unutulmamalıdır. Çünkü Robotx.txt dosyası, site hakkında arama motorlarına ön bilgi vermeye yarayan bir kılavuz dosyası niteliğindedir. Robots.txt dosyasının kullanıldığı sayfalar, Googleda listelenip, listelenmeyeceği belirtilmektedir. Site ana dizini içerisinde oluşturulacak Robot.txt dosyası ile arama motoru botlarına hangi dizinlerin indekslenmesi gerektiği konusunda bir yönlendirme yapılmaktadır. Robots.txt dosyasını belirli içeriklerin taranması, tüm içeriklerin taranması ya da hiçbir içeriğin taranmaması koşulunu belli ederek üç farklı şekilde kullanabilirsiniz. Robots.txt dosya kullanım örneği;

User-agent: robot ismi ya da * sembolü kullanılarak tüm robotlara izin verilmesi

Allow: indekslenecek dosyalar belirtilir

Disallow: indekslenmeyecek dosyalar belirtilir

User-agent: *

Allow: /ornek2/site.html

Disallow: /ornek2/

Buradaki Robots.txt dosya kullanımı ile tüm robotların dosya dizininde yer alan site.html dosyasını taraması ve indekslemesi ancak onun dışında yer alan hiçbir dosyanın taranmaması ve indekslenmemesi bilgisini yansıtmaktadır.

Canonical Etiket Kullanımı

Web site yazılımınızı yeniledikten sonra sitenizde tekrar eden sayfaların veya kopya içerik olmadığının arama motorlarına gösterilmesi adına canonical etiketi kullanılmalıdır. Canonical etiketinin kullanılması sayesinde tekrar edilmiş olan ya da birbirine benzer içeriklere sahip olan sayfalardan, sadece bir tanesinin arama sonuçlarında gösterilmesi sağlanmaktadır. Bunun olmasını sağlamak içinde benzer içeriğe sahip olan sayfalardan hangisinin arama motorları tarafından referans alınmasını istiyorsanız, ilgili linkteki meta etiketlerinin içerisine rel canonical etiketinin eklenmesi gerekmektedir.


Bu iki sayfa birbiri ile benzer içeriğe sahip durumdadır. Bunlar arasından ilk linkin arama motorları tarafından baz alınmasını istiyorsak ilgili linkin meta etiketleri içerisine aşağıdaki örnekte olduğu gibi rel canonical etiketini eklemeliyiz.

<link rel=canonical href=http://www.ornek.com/ornek-sayfa />

website-yazilimini-degistirirken-dikkat-edilmesi-gereken-seo-faktorleri

Schema.org Kullanımı

Bir işaretleme dili olan Schema.org, arama motorlarının daha iyi sonuçlar çıkarabilmesi, sitenizin arama motorları tarafından daha iyi anlaşılabilmesini sağlamak için kullanılması gereken bir yapılandırmadır. Yapılandırılmış veri olan Schema.org, web sitesinde yer alan sayfalarda HTML işaretlemesi olarak kullanılmaktadır. Yapılandırılmış verilerin kullanılması ilgili sitenin arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkmasını sağlamaktadır. HTML etiketi içerisinde yer alan yazının ne anlama geldiğini, detaylı bir şekilde açıklanmasını Schema.org kullanarak belirtebilirsiniz. Yani arama motorlarına daha detaylı bilgiler vererek, sayfanızı daha iyi ifade etmiş olursunuz ve böylelikle arama motorları da kullanıcıların karşısına en doğru sonucu çıkarabilir. Bir filme ait bilgileri içeren site sayfasında Schema.org kullanımından örnek verecek olursak;

<Div itemscope itemtype = Movie - Schema.org Type>

<h1 itemprop = name > Hızlı ve Öfkeli </ h1>

<span> Yönetmen: <span itemprop = yönetmen Rob Cohen, </ span> (12 Mart 1949 doğumlu)> </ span>

<span itemprop = tür > Gerilim/Aksiyon </ span>

<a href=../movies/hızlıveöfkeli-theatrical-trailer.html itemprop=trailer> Treyler </a>

</ Div>

W3C Hatalarının Kontrolü

Webin gelişiminde önemli bir etken olan w3C, webin standartlarını belirlemektedir. W3C, HTML dilinin devamlılığını sağlamaktadır ve HTMLin bütün tarayıcılarda ve cihazlarda aynı olmasını sağlamaktadır. Bundan dolayı bir web sitenin fazlaca HTML hatası ve W3C hatası içermesi SEO bakımından ilgili sitenin özellikle Google gözünde yetersiz ve kalitesiz olmasına sebebiyet vermektedir. Bundan dolayı site yazılımınızı değiştirdikten sonra W3C hata kontrolü yaparak varsa sitenizdeki eksiklikleri gidermelisiniz. Mevcut W3C hataları giderilerek, Google botları tarafından sitenin okunmasını kolaylaştırabilir ve sitenize verdiğiniz özeni, önemi kanıtlayabilirsiniz. W3C standartlarına uygun olarak kodlanmayan siteler bozuk bir görünüme sahip olmaktadır. Arama motorlarındaki sıralamalar, erişilebilirlik, ulaşılabilirlik, hızlı yüklenme, güncelleme ve bakım kolaylığı, hukuksal sorumluluk gibi faktörlerin hepsi W3C standartlarının önemini yansıtan faktörlerdir. Web sitenizin W3C standartlarına uygun olup, olmadığını W3C Validator üzerinden kontrol edebilirsiniz.

HTML, CSS, JS Sıkıştırması

Bir web sitenin hızlı açılması hem kullanıcılar açısından hem de arama motorları açısından oldukça önemli bir faktördür. Neticede site yüklenme hızı SEO açısından önemlidir. HTML, CSS ve JS kodlarının hepsi site yüklenme hızına etki etmektedir. Bundan dolayı yazılımını değiştirdiğiniz bir web sitesinde yapmanız gereken önemli çalışmalardan biri de HTML, CSS ve JS dosyalarının sıkıştırılmasıdır. Bu dosyaların sıkıştırılması demek boyutlarının küçültülmesi ve en nihayetinde sitenizin daha hızlı açılması demektedir. Bu kodlamaları sıkıştırabileceğiniz farklı eklentiler bulunmaktadır. Örneğin HTML kodlarının sıkıştırılması için yaygın olarak Gzip eklentisi kullanılmaktadır.

Dil ve Ülke Hedefleme Meta Etiketleri

Site yazılımını değiştirdikten sonra yapılması gereken bir diğer önemli çalışma da dil ve ülke hedeflemeleri doğrultusunda gerekli meta etiketlerin düzenlenmesidir. Sitenin yayın dili, ülke ve gölge hedeflemesi gibi konularda gerekli düzenlemeler yapılmalıdır. Tüm bu düzenlemeler SEO açısından katkı sağlayacak unsurlardır. Web sitenin dilini belirlemek için language etiketini kullanmanız gerekmektedir. Language etiketini dil kodlarına göre belirleyebilirsiniz. <html lang= tr-TR/> kullanımı sitenin Türkçe dilinde olduğunu gösteren örnek bir kullanımdır. Bu etiket sayesinde arama motorlarına sayfanın hazırlandığı dili belirtebilirsiniz. Arama sonuçlarında doğru dili ve bölgesel URLyi sunabilmek için rel= alternate hreflang= x(dil kodu) kodlamasını kullanmanız gerekmektedir. Bu doğrultuda sitenizin varsayılan dil özelliğini belirleyebilmek için <link rel=alternate hreflang=TR href=Örnek Teknoloji A.Ş. /> kodlamasını kullanmanız gerekir. Sitenin dil özelliğini belirleyebilmek için ise <link rel=alternate hreflang=tr href=https://ornek.com/tr/ /> kod yapısını kullanmalısınız. Web sitenin dil ve bölgeye göre belirlemesinin yapılabilmesi için <link rel=alternate hreflang=tr href=https://ornek.com/tr-TR/ /> kodlamasını kullanmalısınız.

Dil ve ülke hedeflemelerinin örnek Sitemap uygulanışı ise şu şekildedir;

<?xml version=1.0″ encoding=UTF-8″?>

<urlsetxmlns=http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9xmlns:xhtml=http://www.ornek.com/1999/xhtml>
<url>

<loc>https:// ornek.com/tr/</loc>

<xhtml:link rel=alternate hreflang=de href=https:// ornek.com/de/ />

<xhtml:link rel=alternate hreflang=en href=https:// ornek.com/en/ />

</url>

<url>

<loc>http:// ornek.com/de/</loc>

<xhtml:link rel=alternate hreflang=en href=https:// ornek.com/en/ />

<xhtml:link rel=alternate hreflang=de href=https://www. ornek.com/de/ />

</url>

</urlset>

Kullanımdan Kaldırılan HTML Etiketleri

Web site yazılımı yenilendikten sonra dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri de kullanımdan kalkan HTML etiketlerin, kullanılmamasıdır. Yenilenen HTML teknolojisi ile bazı HTML kodları geçerliliğini yitirmiştir. Kullanımdan kalkan bu etiketler tarayıcılar tarafından desteklenmeye devam etse bile arama motorları tarafından algılanmamaktadır. En basit örnek olarak sayfa içeriklerinde arama motoru botları tarafından dikkat çeksin diye bold yapılan kelimelerde kullanılan eski kod etiketi arama motoru botları tarafından algılanmamaktadır. Bundan dolayı geçerliliğini yitiren etiketleri kullanmamalı, onlar yerine güncellenmiş olanlar varsa o etiketler kullanılmalıdır. Kullanımdan kaldırılan HTML kodları arasında <applet>, <basefont>, <center>, <dir>, <embed>, <font>, <isindex>, <listing>, <menu>, <plaintext>, <s>, <strike>, <u> ve <xmp> etiketleri yer almaktadır.

StratejikSEO

 
Üst