• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Seo Domain Faktörlerinin SEO Üzerindeki Etkisi Nedir?

SEOda Domain Faktörleri

Geçmişten günümüze kadar Google Güncellemeleri incelendiğinde, 200ü aşkın Sıralama Kriteri olduğu görülmektedir. Bu SEO Kriterlerini ana başlıklar altında toplamak gerekirse, bunlardan bir tanesi de Domain ve SEO başlığı olacaktır. Bu yazımızda Alan Adının SEO üzerindeki etkilerine değineceğiz.

Domain Yaşı

Domain yaşı, Google nezdinde bir Güven kıstası olduğu için önemli bir faktördür.Sitenin yaşı, sektör içerisindeki deneyimi olarak nitelendirilmektedir. Bu da SEO çalışmaları açısından önemsenen bir kriterdir. Google nezdinde üç yaşından küçük sitelerin, çalışma devamlılığı ve içeriklerinin uygunluğunun belirsiz olması güvensizlik arz etmektedir. Bu yüzden Google; domain yaşı eski, özgün içeriklere ve paylaşımlara sahip, belirli bir kullanıcı kitlesi olan, kaliteli backlinkler ile önerilen web sitelere önem vermektedir. Bu açıdan domain yaşı küçük sitelerin; düzenli, özgün, güncel içeriklerle beslenip arama motorlarına indexlenmesi, kaliteli backlinkler alması gerekmektedir.

Domain yaşı SEO çalışmaları açısından önemlidir ancak tek başına belirleyici bir kıstas değildir. Domain yaşının önemi konusunda Google çalışanlarından Matt Cuttsın kendine ait blogun da konuyla ilgili yaptığı açıklaması doğrultusunda, domain yaşının önemli olduğu fakat çokta önemli olmadığı vurgulanmaktadır.

Anahtar Kelimenin Alan Adında Yer Alması

Anahtar kelimenin alan adında yer alması, SEO kavramı ilk ortaya çıktığı zamanlarda en önemli kriterlerden biri durumundaydı. Şuan en önemli kriterlerden birisi olmamakla beraber sıralamaya etki eden faktörler içerisinde yer almaya devam etmektedir. Alan adının, anahtar kelime ve site içeriği ile ilgili olması, örtüşmesi arama motorları sıralamaları açısından önem arz etmektedir. Yeni alınacak bir domain, hizmetinizi ve belirlenen hedef anahtar kelimenizi içerisinde barındırırsa kullanıcı tarafından arama motorlarında yapılacak arama sonuçlarında daha üst sıralarda çıkacaktır. İçerisinde bulunulan sektöre ait diğer web siteleri arasında ön plana çıkmaya yardımcı olacaktır. Örneklenecek olursa; kitap sektöründe olunduğu varsayılsın. Alan adının içerisinde kitap kelimesi yer alırsa arama sonuçlarında üst sıralarda çıkılması yüksek bir olasılıktır. Çünkü kullanıcılar arama yaparken, edebiyat kitabı, şiir kitabı, ders kitabı ve benzeri şekilde arama yapacaklardır. Bu yüzden sitenin alan adının kitapvar.com, beyazkitap.com şeklinde olması SEO açısından önemlidir. Alınacak domainin indexlemede ve sayfa sıralamalarında önem arz ettiği unutulmamalıdır.

Alan Adının Anahtar Kelime ile Başlaması

Anahtar kelimenin alan adının başında yer alması, Google sıralamalarına etki eden kriterlerden biridir. Anahtar kelime ile başlayan domainlerin; anahtar kelimenin ortada ya da sonda yer aldığı domainlere göre daha avantajlı olduğu bilinmektedir. Örnek ile açıklanacak olursa; kitap satışı yapılan bir sitenin alan adı için magazakitap.com yerine kitapmagaza.com alan adını tercih etmesi daha sağlıklı olacaktır.

Alan Adı Tescil Süresi

Site geçmişlerinin arama motorlarında sıralamalara etki eden kriterlerden biri olduğu bilinmektedir. Bununla beraber site geçmişi kadar sitenin geleceği de Google sıralamalarına etki eden faktörlerden birisidir. Alan adlarının 5 yıl ve daha uzun bir süreye tescil edilmesi bir artı katmaktadır. Çünkü bu durum; sektörde gelecek planları kuran, aynı alanda uzun yıllar hizmet vermeye devam edecek olan, daha kalıcı bir yere sahip olmaya çalışan bir site imajı uyandırmaktadır. Bu da Google gözünde projenize verdiğiniz değeri ve gelecek planlarınızı kanıtlar niteliktedir.

Subdomainde Anahtar Kelime Kullanımı

SEOMOZun yaptığı analizlere bakacak olursak alt anahtar kelimeye sahip subdomainli sitelerin, üst sıralarda olduğu görülmektedir. Bu açıdan anahtar kelimeyi destekleyen, sayfa ve link sayısının artışı site sıralamasına olumlu katkıda bulunmaktadır. Bu durumun önem derecesi, kullanılacak platforma ve sektöre göre değişmektedir.

Alan Adının Geçmişi

Daha önceden kullanılan bir domainin tekrar kullanılacak olması durumuna dikkat edilmelidir. Kullanılacak alan adının daha önceden ceza alıp almadığı, spamlanmamış olması ve illegal yayın yapmamış olmasına dikkat edilmelidir. Bu gibi sorunlardan birini yaşamış olan alan adlarının bu kötü izlenimi değiştirmeleri biraz zaman almaktadır. Bununla beraber uzun yıllar boyunca aynı alan adı ile aynı içerikte yayın yapılması Google sıralamaları açısından olumlu olmaktadır. Tabi bu süreç içerisinde bu alan adı altında Black Hat SEO yöntemleri kullanılmamalıdır.

Keyword Domain

Googleın 2012 yılında yaptığı EMD güncellemesi ile önem kazanan ve etkisi hala devam eden bir durumdur. Anahtar kelimenin alan adı ile tam eşleşme özelliği göstermesi, sitenin yapılan aramalarda arama motorlarında üst sıralarda çıkmasına katkı sağlamaktadır. Bu kriter yüzde yüz etkili olmasa da varlığını hissettirmektedir. Ancak keyword domaine sahip olmak tek başına yeterli bir durum değildir.*

Alan adı Who Is Durumu

Whois bilgileri yani alan adı site ve hosting hakkında temel bilgileri içeren kısımdır. Who is sahiplik bilgilerinin açık ya da kapalı olması Google açısından önemli bir kriterdir. Alan adı who is bilgileri gizli olan siteleri Google olumsuz değerlendirmeye tabi tutmaktadır. Çünkü ortada gizlenecek bir şeylerin olduğunu ya da yanlış yapılan bir şeylerin olduğu düşüncesi açığa çıkmaktadır. Bu bilgilerin görüntülenmesi sitenin şeffaflığı açısından önem taşımaktadır. Genel olarak spam içeren sitelerin who is bilgilerini gizlediği saptanmıştır. Bu yüzden alan adı (who is) bilgileri gizli olan siteler Google sıralamalarında negatif etki görebilmektedir. Bundan dolayı Google sıralama kriterlerinde iyi duruma gelmek isteyenlere alan adı bilgilerini açık tutmaları tavsiye edilmektedir.

Daha Önceden Ceza Almış Domain Sahibi

Daha önce sahip olduğu herhangi bir domain üzerinden ceza almış olan kişiler yeni edindikleri alan adları için Google tarafından dikkatli bir şekilde takip edilmektedir. Site içi yapılan faaliyetlerden dolayı Google tarafından ceza alan kişilerin, Google gözündeki bu kötü imajı silmeleri oldukça zor olmaktadır.

Domain Uzantısı

Domain uzantıları SEO açısından kısmi anlamda etkiye sahiptir. Domain uzantısının hizmet sağlanan ülkenin uzantısında alınması arama motorları sonuçlarında kısmi anlamda katkı sağlamaktadır. Ancak dünya genelinde sıralamanıza negatif etki etmektedir. Her ülkenin ve her sektörün kendisine ait bir domain uzantısı vardır. Ülkemizde tr uzantılı siteler kullanılmaktadır. TRden önce gelen gov, edu, org ve benzeri uzantılar ise çeşitli meslek gruplarını ve sektörleri temsil etmektedir. Yine bu açıdan da site için seçilecek uzantı kısmı anlamda önem taşımaktadır. Ülkemizde gov uzantısı devlete ait siteler için kullanılırken edu uzantısı eğitim sektöründe, org uzantıları ise daha çok vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının sitelerinde kullanılmaktadır.

Kaynak: stratejikseo.com
 
Üst