• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Nazilerin kaçırdığı çocuklara ne oldu?

Merhaba

58396f040f2544186050fba0.jpg

Nazilerin kaçırdığı çocuklara ne oldu?
İşgalci Nazi subayları Slovenya ve Polonyanın ücra köylerindeki bebekleri neden testlere tabi tuttu ve ailelerinden zorla koparıp Almanyaya götürdü? Yeni bir kitap, Hitlerin Unutulan Çocukları İkinci Dünya Savaşının en az bilinen günahlarından birinin arka planını anlatıyor. Nazilerin kaçırdığı çocuklardan olan kitabın yazarı Ingrid von Oelhafenle konuştuk.
58396f0e0f2544186050fba2


Erika Matkonun ya da Ingrid von Oelhafenın acılı hikâyesi bir yaz günü Avrupanın göbeğinde başladı. 1942 Ağustosu, Celje, Slovenya... Genci yaşlısı yüzlerce kadın, eteklerinde, kucaklarında çocuklar, bebekler, bir okul bahçesini doldurmuş, Nazi askerlerinin emirlerini bekliyordu. Neden oraya toplandıklarından habersizlerdi. Nazi Almanyasının ikinci adamı, dünyanın bugüne dek gördüğü en acımasız insanlardan Heinrich Himmlerin verdiği bir komut yüzünden orada olduklarını bilmiyorlardı. Korkudan kaskatı kesilmişlerdi.

Sonrası iç parçalayıcı... Askerler, çocukları annelerinin kucaklarından zorla alıp okul binasının içine götürüyordu. Çocukları içeride doktorlar bekliyordu. Onları tepeden tırnağa inceliyor, ellerindeki dosyalara, çizelgelere notlar alıyorlardı. Yaptıkları basit bir test değildi. Nazilerin kafayı taktığı üzere, çocukların ırksal değerlerini ölçüyorlardı. Himmler, gelecekte Reich nüfusuna potansiyel katkı sunabilecek çocukların Alman işgali altındaki topraklarda da aranıp bulunmasını istemişti.

Doktorları, Yugoslavyanın ücra bir kasabasına sürükleyen gerekçe, işte Alman kanı standartlarına uygun kan taşıyan bu çocuklara ulaşmaktı. Anneleri bebeklerinden ayırıyor, aileleri evlerine geri gönderiyorlardı.
Erika Matkonun hikâyesi böyle başladı. Nazi subaylarının elindeki çizelgelerdeki tüm şartlara uyan Erika, daha dokuz aylık bir bebekti. Öz anne babasını bir daha hiç göremeyecekti. Bir sonraki yuvası, Sauerbrunn Köyünden çok uzakta, Hamburg yakınlarındaki Bandekow kasabasındaydı. O artık Hermann ve Gisela von Oelhafen çiftinin çocuğuydu. Her şey Nazilerin Lebensborn-Yaşam Pınarı adını verdikleri çarpık projenin gereklerine uygun gelişiyordu.

58396f5e0f2544186050fba6


Programa dahil olan yuvalar, (Almanca adıyla heim) en başta SS subaylarının eşleri için bir doğum ve çocuk bakım ünitesi işlevi görüyordu. Bunlar, zamanla evlilik dışı ilişkilerden hamile kalan Alman kadınlarının, çocuğun ırksal değerini ispatladığı takdirde doğumunun ve bakımının üstlenildiği, çocuğun da rejimin değerlerine göre yetiştirildiği yuvalara dönüştü. Kimi zaman, gencecik Alman kızlar, Führerlerine bir çocuk hediye etmek için hamile kalıyor; ardından da bu evlere gidiyorlardı. Bazı örneklerde de evlilik dışı ilişkilerden hamile kalanlar, toplum baskısıyla karşılaşmamak için geliyorlardı.

Lebensborn programı bu kadarla kalmadı. İkinci Dünya Savaşı sırasında, Nazi subayları tarafından hamile bırakılan kadınlar da, işgal bölgelerinde kurulan benzer evlere alındı.

Tamamini okumak icin.......
Nazilerin kaçırdığı çocuklara ne oldu? - Hayat Haberleri
 
Üst