• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Umre Nedir?

Umre; arefe ve onu takip eden dört günü kapsayan kurban bayramı zamanı haricinde, yılın herhangi bir zamanında Müslümanların Kabeyi ziyaret etmesidir. Umre, temel kelime karşılığı olarak ziyaret etmek anlamına gelmektedir. Dini bakımdan ise Umre; herhangi bir zaman kısıtlaması olmadan ihrama girerek önce Kabeyi tavaf etmek sonrasında Safa ile Merve arasında Say yapmak ve tıraş olunarak ihramdan çıkma ibadetini ifade etmektedir.

Umre ibadeti, Hac ibadetine benzer özellikleri olan ancak Hac ibadetindeki bazı farzları barındırmayan bir dini ibadettir. Umre, Mikat sınırlarının birinde ihrama girerek başlar, Kabenin tavaf edilmesi, Safa ve Merve arasında Say yapılmasıyla devam eder ve en son tıraş olunarak ihramdan çıkılmasıyla son bulur. Mikat sınırları; Afaktan, Harem-i Şerife gelen müminlerin ihrama girmeden geçemeyeceği sınır yerlerini belirleyen bölgelerdir. Say; Safa tepesi ile Merve tepesi arasında yedi sefer gidip, gelmektir. Safa tepesinden başlanıp, Merve tepesinde sonlandırılmaktadır.

Umre ibadetinin İhram ve Tavaf olmak üzere iki farzı bulunmaktadır. İhrama girilmesi şart, Tavaf ise rükündür. İhram niyet ve telbiyedir. İhrama mikat sınırlarında girilmektedir. İhrama girecek kişinin usule uygun gereklilikleri yerine getirmesi ve ardından iki rekat namaz kılması müstehaptır. İhrama girildikten sonra ise kalpten, yürekten niyet edilerek Umre ibadeti yapılmaya başlanmaktadır. Umrenin vacipleri ise Say ile tıraş olunup ihramdan çıkılmasıdır. Umre ibadetinin birçok fazileti bulunmaktadır. Bu faziletler içerisinde özellikle Ramazan ayı içerisinde yapılan umre ibadetinin sevabı çok daha fazladır.

Umre programları ve Umre turları ile bu ibadeti yerine getirmek isteyen Müslüman kişilere hizmet eden HFD Turizm, uzun yıllardır umre hizmeti vermektedir. Yıl içerisinde birçok umre organizasyonu düzenlenmektedir. 2017 Umre fiyatlarını ve umre programlarının detaylarını Umre Hizmet sayfamız üzerinden inceleyebilirsiniz.

Kaynak: hfdturizm.com
 
Üst