• Hoşgeldiniz Yayın hayatımıza turktwit.com olarak devam etme kararı aldık. Tüm uyelerimizi yeni sosyal medya sitemizTurkTwit.Com 'a bekleriz

insan ömrünün azami süresi tespit edildi

ABD'li bilim insanları tarafından yapılan bir araştırmada insan ömrünün azami süresi tespit edildi. Araştırmaya göre, 125 yıldan fazla yaşamak mümkün değil. Ancak bu araşırmaya karşı çıkanlar da var.

İnsan teorik olarak sınırsız yaşayabilir mi, yoksa azami yaşam süresinin kaçınılmaz bir üst sınırı olmak zorunda mı? New Yorktaki Albert Einstein Tıp Üniversitesinden Dr. Jan Vijg ve çalışma arkadaşlarının yaptığı araştırmada bu soruya yanıt arandı. ABD'de çıkan bilim dergisi Nature'da yayımlanan bu araştırmanın bulgularına göre, insan hayatının doğal bir üst sınırı var ve insanın 125 yıldan fazla yaşama ihtimali imkânsıza yakın.

Jan Vijg ve takımı, 40 farklı ülkeden topladıkları kapsamlı verileri analiz ettiler ve istatistiki hesaplamaları ışığında 125 yaşın kesin olarak insan ömrünün mutlak üst sınırı olduğu sonucuna vardılar. Bu araştırma, herhangi bir insanın herhangi bir yılda 125 yaşı aşma olasılığının 10.000de 1 olduğunu gösteriyor. Araştırmacılar bunun neredeyse imkânsızın eş anlamlısı olduğuna dikkat çekiyor.

Ancak bilim dünyasının tamamı insan hayatının süresinin 125 yıl ile sınırlı olduğu savı ile hemfikir değil. Örneğin Almanya'nın Rostock şehrinde bulunan Max Planck Demografik Araştırmalar Enstitüsü'nün kurucu direktörü James Vaupel'e göre bu çalışma bilimsel bir anlayışa sahip olmaktan uzak.

Bilimsel veriler göz önüne alındığında 19. yüzyıldan beri dünyanın pek çok ülkesinde ortalama yaşam süresi gitgide artış gösterdi. Örneğin 1900'lü yıllarda Fransa'da bu süre 45 yıl dolayında iken, bu rakamın 2000 yılında doğan kişilerde 75'i aşması bekleniyor. Sadece bir yüzyıl içinde gerçekleşmesi beklenen bu ciddi artışın altında yatan sebep olaraksa bilim insanları tıp ve teknoloji alanlarında yaşanan ilerlemeye işaret ediyor.

Öte yandan, tıbbi ve teknolojik ilerlemeler düşünüldüğünde, bu üst sınırın gelecekte nereye kadar yukarı taşınabileceği ve bağlantılı olarak aşılması imkansız bir 125 üst sınırı olup olmadığı sorusu şu an için gizemini koruyor.

Kaynak: Bütün gazeteler, haber kanalları

Benim Düşüncelerim:
Jan Vijg ve takımı zırvalamışlar. Çünkü araştırmadan boş boş konuşmak, insan ırkının en yüce özelliğidir.

Li Ching-Yuen adındaki Çinli, bu saçmalıkları yerlebir etti. Adam 197 yıl yaşadı ve hayatının sonuna kadar vücudu turp gibiydi. 90 yaşındakiler gibi yerlerde sürünmüyordu.

3 Tanrıdan artık bahsetme gereği bile duymuyorum. En az 3.600 yıldır hayattalar. Beyinleri de vücutları da sapasağlam. Daha da kötüsü 3.600 yıldır tüm gezegeni yönetiyorlar.
 
Parlayan Yıldız' Alıntı:
Jan Vijg ve takımı zırvalamışlar
neden zırvalamışlar? 10000 de 1 i imkansız saymışllar sadece. Çindeki bir vaka belirlemez istatistikleri..Tıp alanında bilimsel araştırma dedikleri de zaten istatistiki çalışmalar olsa gerek...
 
Üst