Ramazan / Oruç - Kurban - KURAN!

Ramazan / Oruç - Kurban - KURAN!​

Ramazan, Allah'ın Kitabı Kur'an'ın yeryüzüne inmeye başladığı ay olduğu için önemlidir. Kuranın insanlığı onurlandırması nedeniyle bu ay oruçlu geçirilmektedir. Kuranın önemini, nelerden söz ettiğini unutup, sadece oruca odaklanmak, orucu kutsallaştırmak, asıl yapılması gerekeni ikinci plana atmaktır ve çok büyük hatadır. Oruç, Kuran sebebiyle tutulmaktadır. Yeme-içme ziyafetlerine, orucun nasıllığına takılıp kalma ve Kuranın Arapça; anlamını bilmeden okunup hatim(?!) indirmelerle bu ay geçirilmektedir. Bu uygulamalar Kuranın ruhuna, anlatmak istediklerine aykırıdır. Kuranın ruhuna uygun olan; oruç uygulaması yaparken her türlü aşırılıktan, yanlıştan, ahlâksızlıklardan uzak, kendini tutabilmektir. Orucun erdirici atmosferi içinde, Kuranın ana ahlâki ilkeleri ile donanabilmektir.

Kurban ibadeti de, ayrı bir sorun olarak karşımızda durmakta. Küçücük çocukların gözleri önünde, vahşice, hayvanlar katledilecek ve bunun adı ibadet olacak! Şu evrenin muhteşemliğine bir bakalım! İnsan eli değmemiş doğanın güzelliklerine, estetiğine çevirip çevirip bakınca; Allaha ibadet adı altında, bu çirkinlikleri, hayvanlara bu zulmü, Allaha fatura etmiş olduğumuzu düşünelim de uyanalım, utanalım! Allaha saygısı olan bunu yapabilir mi! Böyle bayram mı olur? Bunun, insana yakışır bir yöntemi olmalı! Hayvanlara vahşice muamele etmeden, ortalığı kan gölüne döndürmeden, bu ibadetin; düzen içinde, daha insanî şartlarda yerine getirilmesinin mutlaka pek çok yolu vardır. Et ve kan bayramına dönen bu vahşet için, Yüce Yaratıcı Kitabı Kuranda muhteşem uyarılarından birini yapar:

(Hac,37)Kestiğiniz kurbanların ne etleri ne de kanları Allaha ulaşmaz. Allaha ulaşan, sizin içtenlikle Allaha bağlılığınız ve erdemli davranışınızdır.
 
Üst