Cilt Bakım Sözlüğü

Bugüne kadar cilt bakımında kullanılan birçok farklı içerikleri duymuş ama tam olarak ne işe yaradığını bilmiyorsanız şişelerin ve kavanozların üzerinde bulunan en yaygın cilt bakım terimlerinin anlamlarını aşağıdaki sözlükten kontrol edebilirsiniz.

Alerji testi uygulanmış:
Bunun anlamı, ürünün içindeki malzemelerin güvenli bir şekilde kullanılabilmesi için testlerden geçirildiği ve alerji riskinin minimuma indirildiğidir.

Aloe vera: Bu kalın yapraklı bitkinin özü rahatlatma, koruma ve nemlendirme özelliklerinden dolayı genellikle cilt bakım ürünlerinde kullanılır.

Antioksxdarüar: Bunlar cildinizde-ki “serbest radikalleri” temizler ve emer. Bu yüksek oranda reaktif moleküller, cildinize zarar verebilir ve erken yaşlanmaya neden olabilir. En iyi antioksidanlar A, C ve E vitaminlerinde bulunur.

Benzoil peroksit: Bu malzeme piyasadaki sivilce ve akne tedavilerinde yaygın olarak kullanılır. Çünkü zarif bir şekilde cilde peeling uygular ve sivilcelere yol açabilen tıkanmış bezcikleri açar.

Kakao yağı: Bu içerik, tropik iklimlerdeki kakao ağaçlarından elde edilir. Kakao yağı özellikle vücuttaki kuru bölgeler açısından mükemmel bir nemlendiricidir.

Kolojen: kolojen, cildinizin altındaki dokularda yer alan ve gerginliği sağlayan esnek bir maddedir. Yaşlı kolojen lifleri, genç kolojen liflerinden daha az esnektir. Bu da cildin, yaşlanmayla birlikte esnekliğini kaybetmesinin başlıca nedenlerinden biridir. Her ne kadar bu oranda bir molekülün cildin içine işlemesi şüpheli olsa da kolojen, cilt bakım ürünlerinde yaygın olarak kullanılan popüler bir içeriktir.

Dermatolojik test: Bunun anlamı, ürünün herhangi bir yan etkisi olup olmadığının, gönüllü insanlar tarafından test edilmiş olduğudur. Aynı zamanda hassas cilt tipleri için uygun olduğu anlamına da gelebilir. Elastin: Bunlar kolojen gibi cildinizin altındaki tabakada bulunan liflerdir ve kolojene esneklik sağlaması için yardımcı olur.

Exfoliation (soyulabilen): “Exfoli-ation” kelimesinin, anlamı, cildinizin üst tabakasındaki ölü hücreleri soyarak temizlemektir. Cildinizin daha parlak ve pürüzsüz olmasını sağlar. Cildinizi bu yöntemle temizleyebilmek için, soyulabilen bir ürünü nemli cildinize masaj yaparak uygulamanız ve daha sonra ılık suyla yıkamanız gerekmektedir.

Meyve asitleri: Aynı zamanda kısaca AHA olarak da bilinen alfa hidroksil asitlerdir. Genellikle meyve, ekşi süt ve şarap gibi doğal ürün*lerde bulunur. AHA'lar birçok yüz kreminde kullanılır çünkü cildin yüzeyindeki ölü hücrelerin birikmesine neden olan protein bağlarını kırar ve geride yeni, canlı ve taze bir cilt bırakırlar.

Su birleştirici ajan:
Bu maddeler genellikle nemlendiricilerde bulunur çünkü nemi kendilerine çeker ve cildinizin yüzey tabakalarının nemli kalmasını sağlarlar.

Hipo alerjik: Bu ürünler genellikle kokusuzdur, en az oranda renklen-dirici içerir ve tahriş edici madde bulundurmaz. Ancak bu, ürünlerin kesinlikle alerjik bir tepkiye neden olmadığını garanti etmez. Bazı insanların suya bile alerjileri vardır.

Jojoba yağı: Jojoba, Meksika çalısının tohumlarından elde edilen sıvı bir balmumudur. Yüzyıllarca Amerikalı Kızılderililer tarafından kullanılmıştır. Mükemmel bir nemlendirici özelliğine sahip, tahriş etmeyen hafif bir yağdır. Cilt tarafından kolaylıkla emilir ve ayrıca saç bakımında da kullanılır.

Komedon etkisiz:
Komedon bir çeşit siyah noktadır. Bu bilgi, ürünün içinde bezcikleri tıkayarak siyah noktaları ve sivilceleri destekleyecek malzemelerin bulunmadığı anlamına gelir. Yağlı ciltler için oldukça yararlıdır.

Çuhaçiçeği yağı: Çuhaçiçeği bitkisinden elde edilen yağ, cildinizin nemini geri kazanması açısından oldukça yararlıdır. Özellikle kuru ve aşırı kuru ciltlerde nemlendirme, koruma ve rahatlatma gibi özelliklerinden dolayı mükemmel bir nemlendiricidir. Egzama hastalan için yararlıdır.

pH değeri: pH değeri bir solüsyonun asit ve alkalik oranlarını ölçer ve 7 sayısı doğal oldukları anlamına gelir. Bu sayının altındaki her sayı asit, üzerindekiler ise alkaliktir. Sağlıklı bir cildin asit oranı yüksektir. Bu nedenle pH değerli cilt bakım ürünleri doğal seviyeyi koruyabilmek için asidiktir.

Retin A: Aynı zamanda Retinoic asit olarak da bilinir. Uzun yıllardır akne tedavisi için kullanılmaktadır ve A vitamininden elde edilir. Ciltteki yaşlanmanın gözle görülebilir etkilerini tersine çevirmek için de tercih edilmektedir.

SPF: Güneş koruma faktörünün (Sun Protection Fitor) kısaltılması-dır. Güneş kreminib veya losyonunun sizi, güneşin yakıcı ultraviyole B ışınlarından ne kadar koruyacağı bilgisini verir. Faktör sayısı ne kadar yüksek olursa koruma etkisi de o kadar yüksek olur.

T-bölgesi: Bu bölge alnınızdan başlayıp burnunuzla birlikte çenenize uzanan, yağ ve ter bezlerinin yoğun olarak bulunduğu alandır.

Ultraviyole (UV) ışınları:
Ultraviyole ışınlan cildinize zarar verir. Eğer çok uzun süre güneşte kalırsanız UVB ışınlan cildinizi yakar. UVA ışınlan tüm yıl boyunca geçerlidir ve ciltte yaşlanma ve kırışıklığa yol açar. İçinde hem UVA hem de UVB ışınlarına karşı koruma etkisi olan bir güneş kremi kullanmalısınız.

E vitamini: Genellikle nemlendiricilerde kullanılır çünkü kuruluk ve yaşlanma belirtilerine karşı oldukça etkilidir. Aynı zamanda yara izleri ve yanıkları iyileştirici etkisi vardır.

Suda çözülebilen: İçlerinde, cildinizdeki kir ve makyajı temizleyici yağlar bulunduran temizleme ürünleri, suda çözülebilen ürünler olarak tanımlanır. Bir diğer özellikleri de hızlı ve kolay bir biçimde suyla durulanabilmeleridir.
 
Üst