Saç Ekim Günlüğü

Saç ekimi operasyon günü​

Saç ekimi operasyonu için haftalar süren psikolojik hazırlığım en sonunda tamamlandı ve sabah 6 civarı uyandım.Şu an kendimi hazır hissetsem de hala biraz gergin olduğumu bizzat ben biliyorum.Sanki uzun otobüs yolculukları öncesi midenin hafif karıncalanması gibi bir duygu. Günlük duşumu alırken saçlarımı acaba şampuanlamadan mı gitmeliyim diye kendime tekrar soruyorum. Neyse ki bir sıkıntı yok iyice kuruttuğum saçlarım ile doktorumun tavsiyesi yönünde kahvaltımı tıka basa yapmıyorum. Yine doktorumun tavsiyesi yönünde her kahvaltıdan sonra içtiğim sigarayı bu seferlik es geçiyorum.

Saat 7 yi 5 geçiyor ve aracım ile sitemizin otoparkından yola çıkıyorum. İstanbul trafiğini gözönüne alınca her yere yarım saat önce ulaşmak üzere yola çıkmak mecburi.45 dakikalık yolculuk sonrası biraz erken olmak kaydıyla randevuma yetişiyorum. Operasyon öncesi formları bir kaç gün öncesinde yaptığımız son görüşmede doldurduğum için geriye bir tek ödeme ve fotoğraflarımın çekilme işleminin kalması sabahın bu saatinde nimet gibi.Bir elimde çayım günün gazetelerini okuyorum.

8:20 doktorum ile saç ekimi yapılacak alanın planlanmasının son kez üstünden geçiyoruz. Doktorum aklımda saç ekimi operasyonum ile ilgili kalan bir soru olup olmadığını sorduğunda daha önceden sorduğum soruların hepsi aklıma geliyor. Sonra fark ediyorum saç ekimi hakkında ne çok bilgi edindiğimi ve bu bilgilerin beni ne kadar rahatlattığını.

8:40 Saç ekimi öncesi saçlarımın traş edilmesi gerekiyor.Doktorum bizzat saçlarımın traşında başımda bulunuyor.Saç köklerinin toplanacağı ense bölgem 1 numaraya kısaltılıyor. Askerlikten bu yana saçlarımı kısaltamadığım aklıma geliyor. Saçların üst bölgelerinin traş edilmediğini görüyorum. Mohikan stil bir saçım hiç olmamıştı. Fotoğrafını çekmeyi ihmal etmiyorum. Sonradan öğreniyorum ki köklerin çıkarılması sonrasında daha kesin bir ekim planlaması yapabilmek için ekim alanındaki saçlar en son traş ediliyormuş. Hiç bir seyi şansa bırakmıyor olmaları beni bir kez daha rahatlatıyor.

9:00 Saç ekim operasyon salonuna girdiğimde gördüğüm manzara çok profesyonel ve sanki bir 50 sene sonrasının teknolojisine sahipmiş gibi duruyor.

Doktor ve hemşireler tam takım halinde beni karşılıyorlar. Saç ekimi koltuğuna oturmam sonrası doktorum ile kısa bir konuşma yapıyoruz ve koltukta yüzükoyun yatmamı istiyor. Lokal anestezi iğneleri yapılırken çok keyif aldığımı söyleyemesem de büyütülecek bir şey olmadığı da bir gerçek.

9:20 Lokal anestezi sonrası kısa bir mola veriliyor. Anestezinin etki etmesi için 10 dakika kadar bekliyoruz ve artık köklerin çıkartılma işlemi başlıyor. İlk çıkarma işlemi en zoru, ne bekleyeceğimi bilmiyorum fakat sonra fark ediyorum ki çıkarma başlamış ve ben hiç bir şey hissetmiyorum. Baş bölgemde kısa süreli baskılar ve hafif bir vızıltı eşliğinde kökler teker teker çıkartılıyor.

10:55 yarım saat kadar uyuklamışım doktorum kısa bir mola verdiğinde sırtı üstü yatarak biraz televizyon izleme şansım oldu. Birazdan tekrar köklerin çıkarılma işlemine devam edileceğini belirttiler. Bu sefer yan yatmam gerekiyor.

Başımın yan tarafındaki köklerin toplanması için bu gerekliymiş. Çevremde harıl harıl çalışan 4-5 kişilik bir ekip var.Uzun zamandır bu işi yaptıkları belli, herkes uyum içerisinde güleryüzlü bir şekilde çevremde doktoru asiste ediyor ve saç köklerim ile birebir ilgileniyorlar.

12:10 başımda neler olduğunu hissetmediğim için arada nasıl gidiyor diyerek doktoruma soruyorum. Sabırla kökleri tek tek çıkarmasına ilave olarak bir de bana operasyon ile ilgili açıklama yapması işine bağlılığının en büyük kanıtı. Bu sırada hemşirelerden bir tanesi ögle yemeğinde ne arzu ettiğimi sordu. İşin aslı inanılmaz açıkmıştım ve ne olsa yiyebilirdim. Bir kaç menü alternatifi önerdiler ve birini seçtim. Bu kadarını beklemediğimi söylemeliyim. Yarım saat süre ile televizyon karşımda harika bir öğle yemeği keyfi yaptım.

13:10 İkinci lokal anestezi sonrası,ki bu sefer nerdeyse hiç bir şey hissetmedim. Doktorum toplanan köklerin yerleştireleceği kanalları açacağını belirterek bölgeyi traş edip işleme başladı. Fue saç ekimi operasyonunun toplama süreci sonrasında daha rahat ve konforlu olduğu tarafıma anlatılmıştı ve bu doğruydu. Takriben 35-45 dakika ben dizi izlerken kanalların açılma işlemi tamamlanmıştı. Ne kadar incelikli bir iş olduğunu söylemeden geçemeyeceğim.

13:55 doktorum saç köklerini çıkarırken çıkan kökleri teker teker temizleyip sanırım bekletme solüsyonu olan kaplarda bekleten hemşireler artık bu saçları yerleştirmek için hazırlanıyorlardı. Çıkarılan köklerin tamamı düzenli bir şekilde içinde sıvı olan saydam kaplarda beklemekteydi. Artık saç ekimi operasyonâumun son bölümü başlıyordu.

14:40 tüm hemşirelerin kafalarında takılı olan özel gözlükler sanırım başımdaki açılan kanalları daha büyük gösteriyordu ve inanılmaz hızlı bir beceri ile kökleri düzenli bir şekilde yerleştiriyorlardı. Doktorum ekim alanını tepeden görecek bir şekilde kimi zaman hemşireleri yönlendiriyor bir yandan da hazırlığı devam eden son kökleri ara sıra inceliyordu. Şimdiden mutluydum ve bu mutluluk çeneme vurmuştu. Doktorumu ve hemşireleri rahatsız etmemek için bir kaç iş arkadaşımı arayıp şu an saç ektiriyorum diye nispet bile yaptım.

15:30 fue saç ekimi operasyonunun en kötü yanı sıkıcı olmasıdır derlerdi de inanmazdım. Canım sigara içmek istiyor, gezip dolaşmak istiyor fakat ekip o kadar kendini adamış bir şekilde çalışıyor ki utanıyorum bir şey demeye. Neyse ki onlar kısa bir tuvalet molası veriyorlar da biraz dolanıp bacaklarımı açıyorum.

16:10 ve son 50 graft diyor doktorum. İnanılmaz bir duygu iki senedir yaptığım araştırmalar sonucunda karar verdiğim saç ekimi operasyonumun bitmesine 50 graft kalmış.Sanırım 10-15 dakikadır.

16:25 ağrı kesici olarak son bir iğne kaba yerimden yapılıyor.İşte bu çok tatsızdı. Bacağım iğneden dolayımı yoksa saatlerdir yatar oturur pozisyonda olduğum için mi uyuşuk emin olamadım.

16:30 Kapanış konuşması için doktorumun karşısındayım.A dan Z ye tüm saç ekimi sonrası yapılacakları detayları ile anlatıyor ve ekliyor şu an yorgun olduğunuz için yarın tekrar üzerinden geçeriz. 30150 graft nakledilmiş beklediğimden 250 fazla Tecrübe dedikleri bu olsa gerek. Hiç ağrımın olmaması şaşırtıcı ama biraz halsizim. Yinede mutluluk verici bir sersemlik var üzerimde.

17:00 Beni almaya gelen eşime veriyorum arabanın anahtarını yüzümde hafiften bir gülümseme ile yan koltuğa geçiyorum ve yaslanıyorum arkaya âOh be dünya varmışâ diyorum kendi kendime.
 
Üst