• Hoşgeldin ziyaretçi ÜYE OLARAK Özgün Haber ve Makalelerinizi kaynak göstererek uygun olan katogoriye ekleyebilirsiniz.

Yunus Polis Nasıl Olunur ?

Yunus Polis Nasıl Olunur ?,Yunus Polis Olmak İçin Şartlar,Polislik Sınavı, Polis Olmak istiyorum

Polis ekibinin önemli elemanlarından oluşan, genellikle asayişi sağlamakla görevlendirilmiş olaylara ani müdahalede öne çıkan kişilere Motosikletli Polis Timleri yani diğer tabiri ile Yunus Polisi denir. Polis teşkilatında yeri azımsanmayacak kadar büyük olan yunus polisler motosikletleriyle her ortama kolaylıkla intikal etmekte ve hızlı bir şekilde müdahale etmektedir. Yunus polisi olmak için daha öncede açıladığımız gibi polis meslek yüksek okullarındaki eğitime hak kazanmış olmak başlıca yapılması gerekenler arasındadır. Öğrenci seçme ve yerleştirme tarafından yapılan yüksek öğretime geçiş sınavının herhangi puan türünden ham 270-300 puana sahip olmuş başvuruları zamanın gerçekleştirmiş, sözlü mülakatı başarıyla geçtikten sonra polis meslek yüksek okullar giriş sınavınız da ki başarısın göre adayın tercihleri doğrultusunda ki oluna yerleştirilmiş olması gerekir. Sözlü mülakat genellikle vücut hareketlerini içerir. Okulu başarıyla bitiren polis adayları tercihlerine göre yunus polisi olmak için bir yıl süren bir eğitimden geçirildikten sonra yunus polisi olmaya hak kazanır. Yunus polisleri bir motosiklete iki kişi binerek oluşturulmuş ekiplerdir. Polislerden biri sürücüdür. Diğeri ise silahı ila olaya müdahale eder.

Yunus Polisliği Kursu il emniyet müdürlüğü bünyesinde verilen ve yüksek bedeni kabiliyet ile ileri motosikler sürücülüğü teknikleri ve mesleğin şartlarının gerektirdiği tüm silah eğitimlerinin verildiği 4 aylık bir süreç sonunda başarılı olunması sonrasında Yunus Polisi olunmaktadır. Kursta başarılı olan il emniyet müdürlükleri bünyesinde değerlendirilmektedir.

Yunus Polisi Olmak İçin Gerekli Şartlar

  • Yunus Polisliği Kursu Başlangıcı İtibarıyla 30 yaşından gün almamış olmak.
  • Polis Okulundan direkt olarak yada meslek içerisinde şartlarınız uygunsa geçebilirsiniz.
  • Son üç yıl içerisinde Kıdeme Müessir Ceza Almamış Olması
  • Görev Yaptığı Birim Amirince Kursa Başvurusunun Onaylanması
  • Gönüllük Esasına göre Yunus Polisliği kursuna başvurması
  • Yapılan Kursu Başarı İle Tamamlası
  • Bedenen ve Yüz Yapısı Olarak Düzgün ve Bakımlı Olması
  • Düzgün Bir Diksiyona Sahip olması ve Mümkün Mertebe Yabancı Dil Bilmesi
 
Üst