T e c a v u z suçunun en yaygın olduğu ülkeler

Tecavüz suçu pek çok açıdan incelenmesi gereken bir suçtur. Tecavüz olaylarını sosyolojik veya psikolojik olarak incelemek gerekir. Örneğin hırsızlık suçu kamusal iyileştirmeler ve ekonomik yapılandırmayla azaltılırken tecavüz suçunu bu tarz tamamen maddiyatla alakalı parametrelerle düzeltilemediği ortada. Eğitim, toplumun dünya algısı gibi şekillendirilmesi çok daha zor olan koşullara bağlı bu suçtan uzak durması. Dünya’daki kadınların %36’sı hayatının en az bir döneminde tecavüz ya da psikolojik suçların mağduru oluyorlar. ABD’de devlet okullarında eğitim gören 12 ile 16 yaşları aralığındaki kızların %83’ü cinsel saldırı, taciz gibi durumlardan dolayı mağdur oluyorlar. Listede de göreceğiniz gibi çoğu insan tarafından medeniyetin beşiği gibi görülebilecek pek çok ülkede tecavüz suçunun hayli yaygın olması sizleri şaşırtacaktır.

10. Danimarka ve Finlandiya

Üç kadından biri Avrupa genelinde psikolojik veya cinsel saldırının mağduru oluyor ve kadınların %5’i tecavüze uğruyor. Kamu oyu araştırmalarına göre Danimarka’daki kadınların %52’si psikolojik veya cinsel yönden suistimal ediliyor. Aynı şeylerden mağdur olduğunu söyleyen Finlandiya’daki kadın oranı ise %47.

9. Zimbabwe

Zimbabwe’de her 90 dakikada bir kadın maalesef tecavüze uğruyor. Bu da günde 16 kadının bu suç dolayısıyla hayatının çok zora girdiğini gösteriyor bizlere. Ülke ile alakalı bir diğer yüz kızartıcı rakam ise çocuk tecavüzlerinin sayısının çok yüksek olması. Unicef’e göre çocuk suçlarında oran %42. Suç bildiriminin sınırlı olması da rakamın çok daha korkutucu boyutlarda olabileceğini gösteriyor.

8. Avustralya

Avustralya’da her 6 kadından 1’i cinsel saldırı veya tecavüz kurbanı oluyor. Sadece 2012 yılında yani bundan üç yıl önce yapılan araştırmaya göre 51,200 18 yaş ve üstü kadın cinsel saldırıya uğradı ülkede.

7. Kanada

Polis raporları ülkede cinsel saldırı suçlarının her geçen yıl artış gösterdiğini ortaya koyuyor. Huffingtonpost’a göre ülkede her yıl 460,000 cinsel saldırı suçu işleniyor.

6. Yeni Zelanda

Yeni Zelanda’da tecavüz vakaları yılda %15 artış gösterirken okullarda gerçekleşen suçlar bu oranın tam iki katı. İşlenen suçların sadece %13’ü mahkumiyet ile sonuçlanırken %91’i rapor bile edilmiyor.

5. Hindistan

Ülke maalesef kadına karşı şiddet ve tecavüz olaylarının sıkça yaşandığı bir ülke. Toplu tecavüz olaylarında da ülkede ciddi bir suç durumu var. Yapılan araştırmalar günde 93 kadının tecavüze uğradığı yönünde ama bazı otoritelere göre yaşanan pek çok tecavüz olayı rapor edilmiyor, hatta gün yüzüne bile çıkarılmıyor.

4. İngiltere ve Galler

Birleşik Krallık’ta yaklaşık olarak her yıl 73.000’i kadın, 12.000 erkek olmak üzere 85.000 kişi cinsel taciz, psikolojik saldırı veya tecavüz mağduru oluyor.

3. Amerika

George Mason Üniversitesi verilerine göre Amerika Birleşik Devletleri’nde her 3 kadından 1’i hayatının herhangi bir döneminde cinsel saldırı mağduru oluyor. Kadınların %19.3’ü ve erkeklerin %2’si hayatlarında en az bir kere tecavüze uğruyor. Tecavüz mağdurlarının pek çoğu bu suça genç yaşlarda maruz kalıyor. Ülkedeki en büyük sorunlardan biri de okullardaki ve hapishanelerdeki cinsel saldırılar.

2. İsveç

İsveç Güney Afrika’dan sonra en yüksek tecavüz rakamlarına sahip ikinci ülke. Her 4 kadından biri tecavüze maruz kalıyor. Daha da kötüsü tecavüz rakamlarında her geçen yıl daha da artış söz konusu. 1975 yılında 421 tecavüz suçu rapor edilmişken bu rakam 2014’e gelindiğinde 6.620

1. Güney Afrika

Yaklaşık olarak her yıl 500.000 tecavüz suçu işleniyor ülkede. Bu rakamla Dünya’nın en yüksek tecavüz suçu işlenen ülke. Tıbbi Araştırma Komisyonu’nun raporuna göre de her 9 tecavüz olayından sadece 1’i rapor ediliyor.

wonderslist.com
 
listeye göre gidersek Türkiye görünmüyor bile , kadınlar şanslı , isveç cinselliğin en rahat oldugu ülkelerden biridir belki fantaziyi geçeğe kaydetmişlerdir. refah seviyesi yuksek ve nüfusu çok az. sayılabildiği için gerçek değerler açıga çıkar. Avrupa hukuku çok hassas oldugu için erkeğin tecavüze yeltelenmesini bile suç sayar. Kaldı ki isveç kadınları çok daha özgürler,hafta arası belli günlergece yarısı çıkıp erkek striptizi seyretme günleri keyif günleri dahi vardır. İsveç norveç finlandiyada bir sarhoş bile donarak ölmesin diye sarhoş arabası vardır. polisler yabancıları takip eder. bizde sarhoşa bir tekme de vatandaşlık görevidir mesela. Bana göre hindistan en tecavüz ülkesidir
 
Üst